Zakon o civilnim žrtvama rata najkasnije do početka 2015.
"Mogućnost da roditelji poginule djece dobiju pravo na invalidninu je nešto što ćemo, na primjer, uvesti ovim zakonom. Ali očekujemo i druge mjere jer nije sve u novcima. Veliku težinu ovdje ima i osiguravanje digniteta tim žrtvama", poručio je Glavašević.
Po 11. put obitelji djece poginule u Domovinskom ratu okupile su se na susretima koje je pod nazivom "Mali križ - velika žrtva" u Slavonskom Brodu organizirala Zajednica udruga hrvatskih civilnih stradalnika.
Predsjednica Zajednice Julijana Rosandić naglasila je kako takvi susreti znače potporu obiteljima koje su izgubile djecu. "Oni su danas sa svojom djecom, a mi smo skupa s njima", poručila je.
Podsjetila je kako već dva desetljeća traje borba civilnih žrtava i njihovih obitelji oko rješavanja statusnih pitanja, jer ih većina zbog postojanja imovinskog cenzusa ne može ostvariti pravo na naknadu zbog gubitka ili ranjavanja člana obitelji.
"To je ono u čemu participira država i to mora biti isto. Mora biti jednako vrednovan gubitak djeteta i vojnika, mora jednako vrijediti izgubljena ruka ili noga vojnika i civila", istaknula je Rosandić.
U Zajednici vlastima zamjeraju i što unatoč obećanjima još nije podignut spomenik poginuloj djeci. Jedini koji postoji u Slavonskome Brodu podigla je Udruga Hrvatska žena. I danas su podno tog spomenika "Djevojčica" izaslanstva položila vijence i zapalila svijeće u spomen na poginulu djecu.
Prema podacima udruga, u Hrvatskoj je u ratu stradalo 402 djece, a samo u Slavonskom Brodu neprijateljske su granate usmrtile 28 djevojčica i dječaka.
Izvor: SEEbiz.eu