/* */

U Dubrovniku voda dvostruko jeftinija nego u Karlovcu

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: vodovod-dubrovnik.hr

Cijena vode za kućanstva, uključujući i naknade za odvodnju, razvoj, vodoopskrbu, korištenje, zaštitu i pročišćavanje voda, razlikuje se od grada do grada, istražio je Jutarnji list. 

 

Razlike u cijeni vode za kućanstva do najnovijeg su se poskupljenja, prema nedavnoj analizi Instituta za javne financije (IJF), kretale od samo 7,48 kuna po kubiku u Dubrovniku do čak 52,15 kuna na Krku. Velike su razlike i na kontinentu, prema podacima sa specijaliziranih internetskih portala, građani Karlovca, bez fiksnog dijela, plaćaju 16,55 kuna po kubiku, a kubik vode u Ivanić Gradu je 10,45 kuna.

-'Državna revizija upozorava da razlike u cijeni vodnih usluga nisu ekonomski opravdane, a isporučitelji cijene vodnih usluga utvrđuju po neujednačenim kriterijima. Od 123 trgovačka društva, samo ih pet ispravno obračunava cijenu vode, a pogrešno preostalih 118', upozoravaju Anto Bajo s IJF-a i Marko Primorac sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta u Aktualnom osvrtu IJF-a.

Direktiva EU

Razlike među gradovima nisu samo u segmentu cijena. Ivanić Grad, za razliku od Karlovca, Zagreba i još nekih gradova, nema ni pročišćivač voda, ni odvodnju, a ne plaća se ni naknada za razvoj. Pojednostavljeno, ne grade se novi vodovodi ni kanalizacija, a ne brinu se ni o zaštiti okoliša, što bi se, sukladno direktivi EU, moralo promijeniti izgradnjom pročišćivača, pa stoga i plaćaju jednu od najnižih cijena vode.

A vodovod, kanalizaciju i pročišćivače do 2023. morat će sagraditi svi gradovi koji imaju više od 2000 stanovnika, a svako naselje koje ima više od 50 stanovnika morat će imati pitku vodu. Već i usporedba s EU na tom planu ukazuje na znatne razlike.

Hrvatski vodovodi, recimo, imaju velike gubitke vode: u EU se prihvatljivim smatra 15-18 posto gubitaka vode, a u Hrvatskoj taj udio zna dosegnuti i gotovo 79 posto!

Glavni razlozi za to su ilegalno crpljenje s vodovodnih ispusta i hidranata te gubici zbog zastarjelosti i dotrajalosti mreže.

Nova poskupljenja

Zbog potrebe za velikim ulaganjima, voda će, tvrde stručnjaci, i dalje poskupljivati. Doduše, lokalni čelnici uvjeravaju da ne namjeravaju povećavati cijenu svog dijela računa za vodu, ali ekonomisti tvrde da su šanse za ostvarenje takvoga scenarija male.

Naime, hrvatski vodoopskrbni sustavi vape za obnovom, a to ima svoju cijenu. Nju će, kao i uvijek, platiti građani. Vlada je još u siječnju izmijenila Uredbu o visini naknade za korištenje vode, kojom je naknada za prostorni metar vode povećana sa 1,35 na 2,85 kuna. Riječ je o povećanju višem od 110 posto i ta je naknada prihod Hrvatskih voda. Razlog poskupljenja? Obveze prema EU i njenoj politici ulaganja u vodno gospodarstvo.

Više: Jutarnji list

Popularni Članci