'

Tko će i koliko plaćati novi porez na nekretnine? Neki detalji su već poznati

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Porez na nekretnine najsnažnija stavka reforme koju su najavili i premijer i ministar financija.

Ministar financija Marko Primorac kazao je da će porez na kuće za odmor preimenovati u porez na nekretnine, a vlasnici ga neće plaćati samo za one u kojima žive ili se nalaze u trajnom najmu najmanje 9 mjeseci na godinu. Uz uvođenje poreza na nekretnine, čiji će se detalji predstaviti u ponedjeljak, ministar financija je kazao da će se u poreznom smislu izjednačiti kratkotrajni najam s dugotrajnim. To je ujedno najava ukidanja paušalnog poreza u turizmu u dosadašnjem obliku i njegovog izjednačanja s porezom na najamnine, koji se plaća po stopi od 12 posto, nakon što se vlasniku prizna 30 posto odbitka. “Ako netko ima apartman s tri sobe po dva kreveta, plaća 120 eura godišnje porez, a s tim apartmanom može ostvariti dohodak od 40.000 eura. Ideja je, dakle, da se izjednači tretman dugoročnog i kratkoročnog najma”, pojasnio je Primorac.

Prije ministra financija, predsjednik Vlade Andrej Plenković govorio je da će se porez na kuće za odmor u novom obliku primijeniti na 600.000 praznih stanova i kuća. Međutim, ministar je jučer rekao da novi porez na nekretnine vlasnici neće plaćati samo na one u kojima žive ili su u najmu. Priča o oporezivanju 600 tisuća praznih nekretnina ipak se pretvorila u najavu ozbiljnog poreza na nekretnine koji će biti skuplji od poreza na vikendice. One se sada oporezuju od 0,60 do 5 eura po četvornom metru, a Primorac kaže da je prijedlog da se poveća i donja i gornja granica za oporezivanje. Hrvatska prema popisu stanovnštva ima oko 230 tisuća vikendica, a porez na kuće za odmor razrezan je za njih 60-ak tisuća.

Primorac kaže da država više neće prepustiti gradovima i općinama na volju da uvedu ili ne uvedu porez na nekretnine. On će biti obavezan, ali unutar raspona koji će odrediti država. Točan iznos poreza na kuće za odmor sada propisuje svaka lokalna jedinica na svom području, a dosad ih se samo 57 odlučilo na maksimalni iznos od pet eura po četvornom metru. Većina općina i gradova oporezuje kuće za odmor s 1,5 do 2 eura po četvornom metru, a 96 općina ne oporezuje ih nikako.

Otprilike svaka druga lokalna jedinica koja ga ima prepustila je posao naplate poreza na kuće za odmor Poreznoj upravi i oni su izvještavali da su do ove godine naplatili porez na 60-tak tisuća vikendica. To bi bila svaka četvrtina vikendica iz popisa stanovništva, a iznos naplaćenog poreza bio je 21 milijun eura.

Neki vlasnici kuća za odmor oslobodili su se obaveze plaćanja poreza na kuće za odmor tako što je netko od članova obitelji imao prijavljen boravak u toj nekretnini tokom cijele godine. 

Upućeni sugovornik za Poslovni dnevnik kaže da prijava boravka više neće biti kriterij za plaćanje ili neplaćanja poreza na kuće za odmor i prazne nekretnine te će se kao dokaz trajnog življenja u nekom prostoru koristiti potrošnja energenata kao što su struja, voda ili plin. Po tome, porezne bi vlasti trebale propisati donji iznos potrošnje na osnovu kojega se neka nekretnina smatra nastanjenom.

Popularni Članci