TEŠKE POSLJEDICE? Gripa je gotovo nestala u pandemije Covida 19
Od početka pandemije covida-19 do danas u svijetu se prijavljuju gotovo zanemarivo mali brojevi oboljelih i umrlih od gripe.
Primjerice, SAD je zabilježio oko 600 smrtnih slučajeva od gripe tijekom sezone 2020.-2021. Za usporedbu, Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) procijenili su da je u prethodnoj sezoni bilo oko 22.000 smrtnih slučajeva, a prije dvije sezone čak 34.000, piše Index.
Na prvi pogled to se može činiti kao jedna od povoljnih posljedica pandemije, no stručnjaci tumače da to ne mora nužno biti dobro, iz više razloga.
Uzroci nestanka gripe
Za početak je važno znati koji su najvažniji čimbenici koji su uzrokovali nestanak gripe.
Znanstvenici se slažu da je virus gripe najvjerojatnije suzbijen epidemiološkim mjerama koje se provode kako bi se zaustavilo širenje virusa SARS-CoV-2. Budući da se oba virusa šire istim putem - primarno kapljicama i aerosolom, a u manjoj mjeri preko kontaminiranih površina, epidemiološke mjere koje su dovoljne da zaustave covid-19 (maske, distanca, pranje ruku i sl.) bit će više nego dovoljne da zaustave gripu, koja je mnogo manje zarazna. Podsjetimo, bazni reprodukcijski broj R0, koji govori koliko zdravih osoba u prosjeku zarazi jedna oboljela, za gripu je oko 1.3. Nova istraživanja pokazuju da je R0 za covid-19 oko 5.25, što znači da je ta bolest oko 4 puta zaraznija od gripe.
Kako smo već pisali na Indexu, niski brojevi registriranih slučajeva gripe također se mogu pripisati činjenici da se tijekom posljednje sezone mnogo više ljudi cijepilo protiv gripe kako im se ne bi dogodilo da se zaraze s oba virusa te kako ne bi gripu zamijenili s covidom-19. U Hrvatskoj je zabilježeno značajno povećanje potrošnje cjepiva protiv gripe, kao i u mnogim drugim zemljama svijeta.
Također postoje hipoteze prema kojima jedan respiratorni virus, u ovom slučaju SARS-CoV-2, u respiratornom traktu možda može nadvladati infekciju koju bi mogao uzrokovati drugi respiratorni virus, odnosno gripa. Generalno, infekcija jednim virusom čini stanice domaćina u određenoj mjeri otpornima na druge viruse. Ova pojava, koja se naziva virusna interferencija, često se javlja u staničnim kulturama kako životinja tako i ljudi.
Zašto nestajanje gripe može biti problem?
Zdravstveni djelatnici su sretni što mogu predahnuti barem kada je u pitanju gripa, međutim neki ističu da to može biti problem.
Budući da se cjepivo protiv gripe svake godine temelji na sojevima koji su dominirali tijekom prošle godine, nejasno je koliko će učinkovito biti cjepivo koje se priprema za sljedeću sezonu. Naime, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je krajem veljače, kao i obično, dala preporuke za sojeve gripe koji bi trebali biti zastupljeni u trovalentnim i četverovalentnim cjepivima. No te preporuke temelje se na mnogo, mnogo manje dijagnosticiranih slučajeva nego u uobičajenoj godini, što znači da je uzorak malen, pa je teže predvidjeti koji bi soj mogao prevladati.
Više pročitajte OVDJE.