RAZGOVARA SE O PONOVNOM UVOĐENJU VOJNOG ROKA 'Mislim da je to jedna od ozbiljnih opcija'
Gost N1 studija uživo bio je šef Kluba HDZ-a Branko Bačić.
Na pitanje o tome treba li, zbog eskalacije rata u Ukrajini i, posljedično, sigurnosne situaciji u Europi, razmišljati o povratku vojnog roka, Bačić je rekao:
“Mislim da se sigurnosna situacija u Europi i u svijetu mijenja. Ono što smo držali nezamislivim, rat u Europi, danas se događa. To nas upućuje na drugačija promišljanja o strateškoj sigurnosti države.
Mi smo članica NATO-a i taj nas kišobran na određeni način čuva. Uz to, država bi trebala voditi računa o svojoj nacionalnoj strateškoj sigurnosti.
Bilo je i ranije riječi o uvođenju obveznog vojnog roka, kratkoročnog, sedam-osam tjedana, dva-tri mjeseca, da se završi ta osnovna obuka, a kasnije oni koji imaju interesa i koji su kvalitetni, imaju viziju, plan u životu, mogu nastaviti svoj put u profesionalnoj vojci. Tome u prilog ide i činjenica da do prije par godina uopće nismo ni razmišljali o uspostavi HRZ-a, sad vidimo koliko nam znači nabavka Rafalea. I nabavka Bradleya.
Vrlo važno je i razmještanje HV-a od Ploča, Sinja, Pule, Varaždina..”, kaže za N1.
Hoće li Vlada razmišljati o povratku vojnog roka?
“Mislim da je to jedna od ozbiljnih opcija, o daljnjem statusu u smislu izgradnje vlastite vojske. Raspravljat ćemo o tome, već smo razgovarali unutar HDZ-a s potpredsjednikom Medvedom. To je opcija o kojoj treba razgovarati”, kazao je Bačić.
Bačić je govorio i o hrvatskim robnim rezervama.
“Hrvatska u dijelu koji se odnosi na žitarice nije ovisna ni o Ukrajini ni o Rusiji. Hrvatskoj može biti problem rast cijena tih proizvoda jer će zbog agresije na Ukrajinu doći do nestašice tih proizvoda na svjetskom tržištu. Onda se cijena može povećati i u Hrvatskoj. Hrvatska je gotovo, u tim osnovnim poljoprivrednim proizvodima, gotovo samodostatna. Mi tu nemamo problema. Oni postoje s drugim proizvodima, mesom, ali nisu alarmantni. Zato se krenulo u nabavkju da bi se zanovile robne zalihe da Hrvatska bude sigurna”, kaže Bačić.
Prema njegovim riječima, nestašica hrane u Hrvatskoj nije izgledna, ali visoke cijene jesu. Ipak, i tu je optimističan.
“Inflacija može biti kratkoročne naravi. Kasnije, kad se to malo stabilizira, vjerujem da ona neće rasti koliko se predviđa. Naša je stopa inflacije u ovom trenutku dva postotna poena niža nego na razini EU-a”, kaže dodajući da se nada da će tako i ostati.