Profesor s PMF-a: 'Glavni uzrok potresa u Petrinji je daleko od epicentra; na Jadranu je!'
Profesor na zagrebačkom Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, dr. Josip Stipčević, uvaženi je hrvatski stručnjak za geofiziku i seizmologiju.
Detaljno je pojasnio uzroke koji su doveli do katastrofalnog potresa na području Banije, no ono što je zanimljivo je činjenica da se oni nalaze daleko od epicentra potresa – na Jadranu! Morski.hr je objavio njegovo obrazloženje.
"Potres u utorak se dogodio na rasjedu koji se otprilike pruža u smjeru sjeverozapad-jugoistok i prolazi Pokupljem u blizini Petrinje i Gline. Ovaj rasjed je granični rasjed između dva vrlo različita tektonska bloka, Dinarida i Panonskog bazena. Stoga se može reći da se preko ovog rasjeda kompenziraju različita naprezanja i pomaci u tim blokovima. Glavni uzrok potresa nalazi se daleko od same lokacije potresa, točnije na području Jadrana.
Područje Jadrana je naime mala tektonska ploča koja je nekad bila dio velike Afričke ploče od koje se odvojila prije više milijuna godina. Ova “naša” mala ploča naziva se Adrija i njezino kretanje te međudjelovanje s Europom uzrok je potresima u Hrvatskoj, Italiji, Bosni i Hercegovini, Sloveniji i svim okolnim područjima. Utjecaj ove interakcije najvidljiviji je u područjima uz obalu Jadrana gdje planinski lanci jasno naznačuju granice Adrije u odnosu na druge tektonske ploče. Također, najjači potresi događaju se upravo na područjima u blizini dodira različitih ploča, ali taj utjecaj nije ograničen samo na te uske zone već se djelomice prenosi i na širu regiju," pojasnio je profesor, a cijeli tekst možete pročitati OVDJE.