/* */

Plenković najavio da će zbog neopravdanog dizanja cijena ići kazne, evo što je najviše pokuspjelo

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Davorin Visnjic/PIXSELL

Premijer Andrej Plenković zaprijetio je poduzetnicima da do danas vrate cijene na staro, inače će ih Vlada kazniti.

Rok koji je Vlada dala trgovcima da korigiraju neopravdano podignute cijene nakon uvođenja eura je istekao u ponoć, a premijer Andrej Plenković s Vlade im je ponovno poslao poruku da će snositi kazne ukoliko cijene ne vrate na staro, od prije 31. prosinca. 

Kad je riječ o cijenama od uvođenja eura, kazao je kako su inspektorat i porezna uprava i carina zaduženi da idu na teren te da se identificiraju oni koji su neopravdano podignuli cijene i nanijeli štetu gospodarstvu te dizanjem cijena doprinjeli porastu inflacije. 

"Oni koji su neopravdano dizali cijene u odnosu na prije konverzije snosit će novčane kazne. Niz subjekata je korigirao cijene i vratio ih na razinu od 31. prosinca što pozdravljamo, to je dobar primjer. Uočimo li daljnje kršenje zaključka Vlade, imamo niz alata za zaštitu potrošača: riječ o mogućem vraćanju cijena, ukidanje subvencija (svi gospodarski subjekti imaju nižu cijenu struje, niže PDV...), a čitav paket pomoći građanima i gospodarstvu išao je za tim da se lakše prebrodi kriza", poručio je premijer, prenosi Dnevnik

Rekao je da sve nadležne službe primaju veliki broj pritužbi građana. Pozvao ih je da i dalje informiraju institucije o tome. 

"U ovom vremenu kriza važna je velika solidarnost i ponašanje koje nije profitersko nego je razumno. Tržišta da, sloboda poduzetništva da, ali u ovakvim situacijama je društvena solidarnost nešto što se ne može zaobići. Kad mi ti već radimo ovako sustavno, onda očekujemo to i od ostalih aktera", poručio je Plenković. 

Pomoćnica glavnog državnog inspektora Vedrana Filipović Grčić dala je informacije o praćenju kretanja cijena vezano za uvođenje eura. Inspektori su pratili jesu li do 11. siječnja cijene vraćene na razinu od prije 31. prosinca. 

Obavljeno je 696 nadzora, a u 178 slučajeva je utvrđeno neopravdano dizanje cijena od 1. siječnja, bilo proizvoda bilo usluga. Sto i tri inspekcijska nadzora su u tijeku. 

"Kod 30 posto subjekata je utvrđeno neopravdano dizanje cijena", istaknula je. 

U nadzorima iz nadležnosti tržišne inspekcije, utvrđen je 51 slučaj nepoštene trgovačke prakse. Povećanje cijena je u uslužnim djelatnostima najviše, potom pekarska djelatnost te trgovina na malo. 

"U trgovini je više od 70 posto subjekata vratilo cijene na one od prije uvođenja eura. Kod frizerskih usluga, njege tijela došlo je u prosijeku do porasta cijena od 20 posto, no kod nekih je došlo i do rasta od 50 posto. Jednostavnim riječnikom, potrošač je od 1. siječnja neku uslugu trebao pratiti čak 50 posto više", rekla je državna tajnica. 

Kad je riječ o trgovini na malo, izdvojila je pekarske proizvode gdje je povećanje cijena oko 15 posto, no u pojedinim slučajevima ide i do 30 posto. 

Kad je riječ o ugostiteljstvu, obavljeno je 298 inspekcijskih nadzora, a u 127 je utvrđeno da su ugostitelji neopravdano povećali cijene. 

"Kada govorimo o prosječnom povećanju cijena, govorimo od 0,5 do 43 posto", istaknula je. 

Dalje slijedi poduzimanje prekršajnih mjera. Visina kazne je propisana do 26 tisuća eura dok je za trgovca oko 1090 eura. 

"Svi poslovni subjekti koji su tijekom nadzora vratili cijene svojih proizvoda te činjenice će se uzeti u obzir prilikom odmjeravanja visine kazne. Svi oni koji su neopravdano povećali cijene, njima će se to uzeti kao otegotne okolnosti. Naše aktivnosti se nastavljaju", poručila je državna tajnica. 

Popularni Članci