'

Na prijedlog zakona kojim se regulira iznajmljivanje stiglo puno bijesnih komentara: "Pogubno, protuustavno!"

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Goran Mratinović
Na predložene izmjene i dopune Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti u javnom je savjetovanju pristiglo više od 260 uglavnom bijesnih komentara što zbog načina definiranja domaćina u turizmu, što zbog propisivanja da se u stambenim zgradama za iznajmljivanje apartmana mora prikupiti 80 posto suglasnosti suvlasnika, kao i da će se to primijeniti retroaktivno. No, jedna je skupina građana iz Splita predložila da se “svaka stambena zgrada oslobodi od apartmana te da se svi stanovi vrate u stambeni fond”

U srijedu 13. studenog završilo je javno savjetovanje o Nacrtu prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, a na njega je pristiglo više od 260 komentara. Izvješće Ministarstva turizma i sporta, iz kojeg će se vidjeti koje su primjedbe možda uvažene, a koje i zašto odbijene, najavljeno je za 19. studenoga, piše Forbes Hrvatska. 

Podsjetimo, u tim se zakonskim izmjenama i dopunama definira pojam domaćina koji će predstavljati pravni temelj za razlikovanje „pravog obiteljskog smještaja, od iznajmljivača koji pružaju uslugu smještaja u domaćinstvu isključivo s ciljem obavljanja gospodarske djelatnosti“, kako se kaže u objašnjenjima Ministarstva turizma i sporta. Domaćin je, dakle, definiran kao iznajmljivač koji ima prijavljeno prebivalište na području jedinice područne (regionalne) samouprave gdje se nalazi objekt u kojem pruža usluge smještaja u domaćinstvu u sobi, apartmanu ili kući za odmor. S druge strane, domaćinom se ne smatra iznajmljivač koji pruža te usluge u stambenoj zgradi.  

Na predložene izmjene i dopune Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti u javnom je savjetovanju pristiglo više od 260 uglavnom bijesnih komentara što zbog načina definiranja domaćina u turizmu, što zbog propisivanja da se u stambenim zgradama za iznajmljivanje apartmana mora prikupiti 80 posto suglasnosti suvlasnika, kao i da će se to primijeniti retroaktivno. No, jedna je skupina građana iz Splita predložila da se “svaka stambena zgrada oslobodi od apartmana te da se svi stanovi vrate u stambeni fond”. 

Veliku pažnju izazvalo je i to da se kao dodatni uvjet za izdavanje rješenja za obavljanje ugostiteljske djelatnosti, odnosno pružanje ugostiteljskih usluga smještaja turistima u objektima koji se nalaze u  zgradama, propisuje obveza dostave prethodne pisane suglasnosti suvlasnika, njih 80 posto. Također i retroaktivna primjena tog uvjeta za postojeće iznajmljivače u zgradama koji u roku pet godina trebaju prikupiti suglasnosti suvlasnika.

Pogubno, protuustavno, povući iz hitne procedure…

Komentari građana u e-savjetovanju na predložene izmjene i  dopune Zakona redom su izrazito negativni – najavljuju da će to biti pogubno za male iznajmljivače (uglavnom komentatori i jesu iznajmljivači), dok retroaktivno ukidanje rješenja smatraju i protuustavnim. Neki pozivaju da se prijedlog povuče iz hitne procedure i uputi u Sabor kroz redovnu proceduru jer izmjene koje predviđa zahtijevaju široku društvenu i političku raspravu.

Iznimka za apartmane s 4 i više zvjezdica?

Građani su u e-savjetovanju dosta komentirali retroaktivnu primjenu prikupljanja suglasnosti suvlasnika, članak 17, a jedan od zanimljivih prijedloga je da se, primjerice, uvede iznimka za apartmane s najmanje 4 zvjezdice jer takav smještaj „ima veću kategoriju kvalitete koja je poželjna za stimuliranje turističkih smještajnih kapaciteta i vjerojatno se neće konvertirati u kategoriju dugoročnog najma, za razliku od tri zvjezdice i niže”.

Komentari su šaroliki

Istarska županija u e-savjetovanju kaže da bi se trebala razmotriti opcija razdvajanja domaćina od iznajmljivača i u sklopu poreznih propisa (iako to, konkretno, nije tema ovog zakonskog  prijedloga), tako da se predvidi “mogućnost donošenja odluke o povoljnijem paušalnom tretmanu domaćina u odnosu na ostale iznajmljivače”.  Predlažu također da se uvedu prekršajne kazne za neregistrirano pružanje usluga smještaja u nekomercijalnom smještaju, te da se pojača nadzor ilegalnog iznajmljivanja i ilegalnih iznajmljivača u nekomercijalnom smještaju “koji predstavljaju nelojalnu konkurenciju svim našim legalnim iznajmljivačima”.

Hrvatska udruga obiteljskog smještaja u e-savjetovanju poručuje da su za to da vlasnici jednog smještaja imaju pravo na status domaćina, neovisno o tome nalazi li se njihov apartman u zgradi ili kući. Zabrinuti su zbog izmjena koje predlaže Ministarstvo i retroaktivnog prikupljanja suglasnosti 80 posto suvlasnika (sustanara).

Iz Udruge obiteljskog smještaja Istre stiže pak ideja da se ublaži kriterij koji je predviđen Zakonom o upravljanju zgradama – oni bi da postotak potpisa koji bi vlasnici apartmana u zgradama trebali skupiti bude maksimalno 60 posto suvlasnika stanova „jer će postotak od 80% potpisa bit gotovo nemoguće realizirati.“  Smatraju također da su vlasnici  apartmana u stambenim zgradama svrstani u kategoriju rentijera iako tu ne spadaju. „Bilo bi poštenije da postoje kao zasebna kategorija koja bi spadala u neki drugi porezni razred“, kažu. 

Među komentarima je i jedan radikalno drukčiji prijedlog, koji je iznijela Građanska inicijativa Stanari zajedno, iz Splita, odnosno u njihovo ime Katja Šenić. Ukratko, žele da se svaka stambena zgrada oslobodi od apartmana te da se svi stanovi vrate u stambeni fond. Smatraju da se u prijedlogu izmjena i dopuna Zakona nije vodilo računa o pravu stanara u stambenim zgradama na nepovrediv dom, te miran i dostojanstven život, koja prava su zajamčena Ustavom.

Udruga ruralnog turizma Hrvatske hvali pak što je uvažen njihov prijedlog da se domaćinima omogućuje legalno serviranje doručka „po uzoru na razvijene destinacije čime će isti postati konkurentni domaćinima u susjednim državama“. 

A što sa stambeno-poslovnim zgradama?

Sirene d.o.o., turistička agencija, upozorava da su poduzeća, ali i mnoge fizičke osobe, dignule kredite na 10 odnosno 20 godina. „Ti se krediti moraju vraćati, a po novom prijedlogu nakon 5 godina želite uvesti suglasnost stanara od preko 80% za odobrenje kratkoročnog iznajmljivanja i za postojeće najmodavce. U praksi znači da takvu suglasnost nećete nikada prikupiti, a da li ste svjesni da kredite treba vraćati još 5 odnosno 10 godina poslije toga, a kako mislite da će se krediti vraćati ako zabranjujete daljnji rad“, stoji u komentaru.  

Aero Studio d.o.o., registriran  za trgovinu i usluge (turistička agencija),  navodi da u prijedlogu nema riječi o upotrebi objekata koji su klasificirani kao   stambeno-poslovni te bi njih trebalo izuzeti iz obveze prikupljanja suglasnosti suvlasnika.

Popularni Članci