JESTE LI ZNALI? Slijepe i slabovidne osobe na raspolaganju imaju skoro 4 tisuće audio knjiga na hrvatskom jeziku
Hrvatska knjižnica za slijepe desetljećima se bavi proizvodnjom kulturnih sadržaja za slijepe i slabovidne osobe na njima pristupačnim formatima
Audio knjige sve su popularniji medij. Ljudi ih vole, jer ih mogu slušati dok obavljaju neku radnju – vožnja prijevoznim sredstvom, kuhanje, pospremanje, vježbanje… Naravno, brojne audio knjige postoje samo na engleskom jeziku, što je jasno obzirom na veličinu hrvatskog tržišta, ali u posljednje vrijeme sve više jača scena i kod nas. Proći će još godine dok ne budemo imali zavidan broj audio knjiga, ali oni koji već konzumiraju lijepi broj naslova su slijepe i slabovidne osobe.
Naime Hrvatska knjižnica za slijepe (HKZS), među svojim ostalim aktivnostima, godinama se bavi proizvodnjom audio knjiga. Korisnikom njihove knjižnice može postati slijepa osoba, slabovidna osoba koja ne može čitati standardni tisak, te osoba koja zbog motoričkih smetnji ne može držati klasične knjige.
-Za upis fizičke osobe u knjižnicu potrebno je ispuniti pristupnicu s osnovnim podacima i priložiti kopiju dokumenta kojim se potvrđuje da postoje teškoće u čitanju standardnog tiska (iskaznica udruge slijepih, nalaz oftalmologa, logopeda ili nekog drugog specijalista) – kažu iz HKZS-a, te dodaju da suradnju s njima mogu ostvariti i sve druge ustanove koje se u svom djelokrugu zanimanja bave osobama s teškoćama u čitanju standardnog tiska.
Imaju 1270 aktivnih članova
HKZS ima trenutno 1270 aktivnih članova. Oni su javna ustanova u kulturi, te se plaće i djelatnosti financiraju iz državnog proračuna.
- Imamo nešto vlastitih prihoda te manji dio prihoda od Grada Zagreba vezanih uz izvršenje posebnog programa. Produkcija zvučnih knjiga pokriva se najvećim dijelom od sredstava Ministarstva kulture, u godišnjoj vrijednosti od oko 350 tisuća kuna. Najveći postotak rashoda pokrivenih tim iznosom odlazi na spikerske honorare za naše izvanjske suradnike i nešto manje za uredničke honorare za časopise i podcast – naglašavaju iz HKZS-a.
Posjeduju sveukupno 4 tisuće naslova audio knjiga, a godišnje ih proizvedu između 150 i 200 što ovisi o broju stranica pojedinih knjiga, pa kada rade godišnji izvještaj češće koriste ukupne sate trajanja. Tako su u 2019. godini snimili sveukupno 2085 sati i 46 minuta čistog materijala. Audio knjige su godinama pohranjivali na CD-ovima koji su se potom mogli posuditi ili fizički u njihovim prostorima u Zagreb ili se korisnicima diljem Hrvatske materijal slao poštom. Razvojem tehnologije sada je moguće audio knjige preslušavati preko interneta.
-Gotovo cijeli fond zvučnih i e-knjiga može se preuzeti i putem interneta, ali postoji jedan mali dio koji nije iz naše produkcije pa se može posuditi samo na CD-u i dio koji čeka na digitalizaciju s magnetofonskih vrpca. Za preuzimanje putem usluge "digitalna knjižnica" je trenutno dostupno 3935 zvučna naslova. Otprilike polovina naših korisnika koristi uslugu preuzimanja putem interneta dok drugima još uvijek više odgovara primati knjige odnosno CD-e i knjige na brajici poštom, dostavom ili direktnim dolaskom. Usluga slanja knjiga poštom pokriva cijelu Hrvatsku – zaključuju iz Hrvatske knjižnice za slijepe.
Uloga Ministarstva kulture
Njihovo resorno ministarstvo je ono kulture. Pitali smo ih koje sve projekte financiraju za pomoć u kulturnoj izobrazbi slijepih i slabovidnih osoba.
- Ministarstvo kulture i medija redovito kroz program potpore izdavanju knjiga podržava projekt Zaklade Čujem, vjerujem, vidim s iznosom od 100 tisuća kuna godišnje kojim se sufinancira konverzija šezdesetak naslova u Daisy format, prilagođen slijepim i slabovidnim osobama – kažu iz Ministarstva kulture, te dodaju:
- Također se financira rad Knjižnice za slijepe, a od ove je godine pokrenut i poseban Poziv za predlaganje programa koji omogućuju pristup i dostupnost kulturnih sadržaja za osobe s invaliditetom i djecu i mlade s teškoćama u razvoju u Republici Hrvatskoj u 2020., kojim su za programe koji kroz olakšanu dostupnost i prilagodbu kulturnih sadržaja osobama s invaliditetom i djeci i mladima s teškoćama u razvoju osiguravaju dostupnost i pristup kulturnim sadržajima, programima vizualnih umjetnosti, audiovizualnih djelatnosti, izvedbenih umjetnosti, knjige i književnosti i kulturne baštine osigurana sredstva u iznosu od 1.564.438 kuna.
Audio knjige još uvijek u Hrvatskoj nisu zaživjele u široj uporabi, barem ne oni naslovi na hrvatskom jeziku, ali što se tiče zvučnih knjiga za slijepe i slabovidne osobe njihov broj je pozamašan. Uostalom, te osobe i trebaju biti prioritet za njihovo korištenje.
Maro Marušić