Dvije hrvatske tvrtke mogu se naći u velikim problemima zbog situacije u Ukrajini
"Petrokemija" iz Kutine i "Fortenova grupa" dvije su kompanije u Hrvatskoj koje bi značajno osjetile daljnje zaoštravanje i sankcioniranje Rusije.
Kutinskom proizvođaču umjetnih gnojiva šok bi bio značajnije poskupljenje plina jer ovisi o ruskom plinu, dok bi grupaciju, u čijem su vlasništvu tvrtke koje su poslovale u sklopu "Agrokora", šokiralo daljnje zaoštravanje sankcija i zabrana financiranja. Rekao nam je to dr. Damir Novotny, no ovaj ekonomist smatra da do daljnje eskalacije sukoba ne bi trebalo doći, vjerojatnije je hlađenje odnosa i novi hladni rat koji će dugo potrajati.
- Dođe li do daljnje eskalacije sankcija i protusankcija, da Europska unija zaustavi poslovanje ruskih kompanija na europskom tržištu, da im onemogući financiranje na financijskim tržištima, a da s druge strane, odgovor ruskih energetskih kompanija bude da zaustave isporuku energije europskim kupcima, u Hrvatskoj će trenutnu štetu i probleme imati "Petrokemija" u Kutini. Oni su najveći potrošači ruskog plina, a za druge potrošače imamo alternativni pravac koji se pokazao korisnim u smislu sigurnosti opskrbe, a to je LNG terminal na Krku, bez obzira na to što će cijene tog plina rasti s rastom potražnje. Kako Rusi budu podizali cijene svog plina, tako će vjerojatno rasti potražnja za ukapljenim plinom iz različitih izvora. Ali, sasvim sigurno, zahvaljujući tome što je otvorila nabavni smjer i preko LNG terminala na Krku, može osigurati dobavu za kućanstva i za recimo, bolnice i kupce iz javnog sektora koji koriste plin kao energent. Opskrba plinom ne bi trebala biti u pitanju, a cijena je već drugo pitanje, ne znamo kako će se ta cijena kretati – ističe dr. Novotny.
Što se "Fortenove" tiče, podsjetimo da dvije ruske banke imaju 51,5 posto vlasništva u tom koncernu, i to Sberbank ima 44 posto, VTB 7,5 posto, a ruske su banke držale najveći udio duga u "Agrokoru", čija je imovina nakon nagodbe iz 2019. godine prenesena na novi koncern "Fortenova". Taj koncern zapošljava više od 50.000 ljudi u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Sloveniji i Mađarskoj pa se smatra jednim od najvećih poslodavaca u regiji, a temeljne su mu djelatnosti poljoprivreda, proizvodnja hrane i maloprodaja. Uz Konzum, Mercator i Tisak, te ostale maloprodajne kompanije, u Fortenovi su i hrvatske tvornice Jamnica, Zvijezda, PIK Vrbovec, Agrolaguna, Belje, PIK Vinkovci, Vupik... Stoga je jasno da će se sankcije i njihovo zaoštravanje osjetiti i na domaćoj poljoprivredi. A problem Fortenove su njezina zaduženost i potreba za kreditima, objašnjava dr. Novotny za Slobodnu Dalmaciju.
Cijeli članak pročitajte ovdje.