'

Crveno more u Dalmaciji zbunilo stanovnovnike Trstenika

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: 24sata
Crveno more usred Splita! Tako bi se u najkraćim crtama moglo objasniti ono što je jučer diglo na noge stanovnike Trstenika, koji su panično nazivali našu redakciju i sve žurne službe zbog tog nesvakidašnjeg prizora, piše Slobodna Dalmacija.

Uzrok ovog bizarnog događaja još uvijek nije poznat, s obzirom da još nisu gotovi rezultati uzorkovanja mora koje je odmah po dojavi obavljeno, nakon što su nadležne inspekcije izašle na teren.

Preokreti

U cijeloj priči frapantno je to što je jučer do večernjih sati sve upućivalo na to da je prilikom čišćenja kotlovnice u bolnici na Križinama došlo do nekontroliranog ispuštanja željeznog oksida, odnosno hrđe koja je nekako završila u Trsteničkom potoku, a potom i u moru.

Tu nam je informaciju najprije potvrdio Centar 112, a nakon toga neslužbeno i vodopravna inspekcija Ministarstva poljoprivrede. I izjave odgovornih u bolnici na Križinama tijekom dana naslućivale su baš takav scenarij, tim više što su jedan visokotlačni parni kotao čistili nedavno i sve je bilo u najboljem redu, odnosno otpadne tvari koje su se stvorile prilikom čišćenja, završile su u kanalizaciji, kao i inače. No, jučer se činilo da je za čišćenja drugog kotla nešto krenulo krivim putem.

Međutim, tijekom popodneva i večeri, djelatnici “Vodovoda i kanalizacije“ (ViK), koje smo u prvom redu kontaktirali da nam kažu postoji li eventualni kvar na kanalizacijskoj mreži koji bi mogao uzrokovati ovaj nemili događaj, potvrdili su nam da je sustav u redu i da se ne događa ništa neuobičajeno.

Potom je Nevenka Bekavac, voditeljica kanalizacijske mreže ViK-a sa svojim suradnicima detaljno ispitala teren i utvrdila da ni na jednom od dva preljevna okna koja spajaju kanalizaciju i oborinsku odvodnju bolnice Križine s javnom mrežom nema tragova nikakve boje koja bi ukazivala da sadržaj koji je obojio more na Trsteniku ima ikakve veze s tom zdravstvenom ustanovom.

Potom su radnici ViK-a pregledali i uređaj za pročišćavanja otpadnih voda na Katalinića brigu, gdje dolazi sva kanalzacija iz glavnih kolektora, među kojima i onaj s Križina, te su utvrdili da nema tragova boje.

-To može značiti samo jedno – kroz našu kanalizaciju nije prošlo ništa opisanog sadržaja, a to upućuje da uzrok crvenog mora nije bolnica na Križinama. Da se radi o njima, veći predmeti prilikom pročišćavanja na stupama, odmah bi upili tu boju, a mi je nismo vidjeli. Jedini logičan zaključak je da se radi o nekakvom organskom otapalu koje je došlo s mora i igrom slučaja jako podsjeća na hrđu, koje je lakše od morske vode, pa je zbog toga i zbog utjecaja kurenta doplivalo do Trstenika. Možda se radi o nekom zagađenju s otvorenog mora ili ispuštanju otpadnih voda s brodova – kazao nam je Antonio Kardum, direktor ove komunalne tvrtke.

No, valja istaknuti da je i obližnji Trstenički potok, koji se ulijeva u valu, jučer bio vrlo zamućen, odnosno žuto obojen, pa treba vidjeti je li to u vezi s onečišćenjem mora.

Čišćenje plaže

O cijelom slučaju obaviještena je i tvrtka “Cian”, čiji su djelatnici tijekom popodneva pokušavali očistiti barem rubne dijelove plaže od crvenih naslaga koje su preplavile kamenje uz obalnu crtu.

Iz vodopravne inspekcije i ‘Ciana’ rekli su nam da nema opasnosti za zdravlje ljudi, pretpostavljajući da se radi o talogu iz kotlova. No, u svjetlu sinoćnjih informacija i to tek treba ustanoviti.

Svakako, u ovoj se nesvakidašnjoj situaciji dogodio niz čudnih slučajnosti, koje su mnoge navele na krivi trag. Nadamo se da će uzorkovanje mora dati jasniju sliku onoga što se zapravo dogodilo na Trsteniku.

KBC: Kotlove ispiremo, ali sve odlazi u kanalizaciju

U bolnici na Križinama s velikim olakšanjem prmili su jučer navečer vijest da nisu odgovorni za onečišćenje na Trsteniku. No, ipak su nam objasnili sve o pranju visokotlačnih parnih kotlova. Ispiru ih blagom, tripostotnom solnom kiselinom, a prije ispuštanja u kanalizaciju ona se neutralizira krečnom lužinom, tako da je potpuno bezopasna, kazao nam je Anđelko Stojkić, voditelj kotlovnica na Križinama.

Jedan od visokotlačnih parnih kotlova ispran je nedavno i nije bilo nikakvih problema, pa su u bolnici tijekom jučerašnjeg dana bili zbunjeni prvim procjenama o njihovoj odgovornosti prilikom drugog od četiriju kotlova. Rekli su da će tražiti od “Vodovoda i kanalizacije” ispitivanje ispusta.

- Vjerojatno je došlo do začepljenja kanalizacijske cijevi u koju je ispušteno oko 2500 litara tekućine. Ona ima “nesretnu” boju, pa su se građani prepali. Kotlovi na Križinama zadnji put su čišćeni prije deset godina, a sada nam je to naložila Inspekcija za parne kotlove. Svake godine obavljamo vanjski pregled, a svake druge unutarnji - istaknuo je Stojkić.

Kotlovi iz 1989. bolnici služe za toplu vodu, grijanje i dobivanje “pare”. Neutralizirana tekućina je crvenkaste boje baš zbog taloga iz kotlova, odnosno radi se o kamencu i mulju, tj. željeznom oksidu koji se nakupi tijekom čišćenja.

Bolnica na Firulama ima tri ovakva kotla. Vjerojatno i njih uskoro čeka čišćenje.

Izvor: Slobodna Dalmacija

Popularni Članci