Cijene divljaju, a bit će toga još: 'Na jesen nas sigurno čeka ogroman udar na standard'
U Net.hr-ovom studiju koji je od ovog tjedna transformiran u opušteniju, ljetnu oazu zanimljivih intervjua i razgovora, gostovao je predsjednik Nezavisnih sindikata Hrvatske Krešimir Sever.
Uvodno se osvrnuo na aktualnu situaciju u kojoj se nalazimo, a koju nam dodatno otežavaju inflacija i energetska kriza. Upitan treba li se razmišljati o novoj rundi mjera kojima bi se pomoglo građanima, Sever je kazao da su mjere u jednom trenutku bile maksimum koji je Vlada mogla dati na nekim područjima. "Da su dostatne, sasvim sigurno nisu, sada se već vrlo jasno vidi da te cijene rastu i da je to sve veći udar na gospodarstvo, građane, ali i na državni proračun", rekao je za net.hr.
"Po svim ovim podacima, vidi se da su te mjere donekle dosegnule neke rezultate; primjerice kada je riječ o potporama koje se daju za račune za plin i struju", rekao je. "Izašli smo iz sezone grijanja i tu se neće osjetiti nekakav udar ovih poskupjelih energenata koliko će se osjetiti kada počne sezona grijanja", istaknuo je.
Dodatni prostor za smanjenje cijena Sever vidi u spuštanju PDV-a na struju, gdje bi dio tereta na sebe preuzeli država i HEP. "Koliko bi se moglo uštedjeti na struji, toliko bismo imali prostora potrošiti na nekim drugim mjestima gdje su povećani računi", dodao je.
"Kada je riječ o plaćama, vidi se da plaće idu sporije gore nego što idu cijene. U jednom razdoblju statistika je bilježila da su plaće rasle brže nego što su rasle cijene i to je bilo dobro. Međutim, već odavno su brzinom rasta cijene pretekle rast plaća i sada plaće više zaostaju i sve je manja kupovna moć. I tu će se nešto morati napraviti", dodao je.
Upitan hoće li naši građani moći izdržati energetsku krizu, Sever kaže da smo i prošle godine već plaćali skuplje cijene. "Sada će za narednu sezonu grijanja doći do dodatnih poskupljenja i to će biti udar na građane", rekao je, dodajući da će udar osjetiti i oni koji se griju na struju, drva i ostale energente. "Na jesen će to biti sasvim sigurno ogroman udar na standard građana. Moramo biti vrlo svjesni da ćemo mi u ovom međuvremenu i dalje imati lagani rast cijena na svim područjima", rekao je, dodajući da je tu pitanje i svih ostalih ulaznih troškova koji isto tako rastu.
"Hrana poskupljuje i očito je da će poskupljivati i dalje", istaknuo je Sever, koji je kazao da smo već prošle godine znali da će cijena pšenice biti veća. "S obzirom na poskupjele žitarice, tu će se dio toga osjetiti i na poskupjeloj stočnoj hrani pa možemo očekivati da će i mesu rasti cijene", rekao je. Kaže da su s jedne strane cijene proizvođačima hrane jako porasle, pa će oni morati prekrcati te cijene u svoju krajnju prodajnu cijenu. Cijene će se poput lijevka slijevati sa svih strana u krajnje cijene koje će morati rasti i to sve skupa završava na građanima.
Mišljenja je da bi se trebalo razmišljati o nekim kombiniranim mjerama, a da nam na kraju ostaje pritisak na rast plaća i mirovina, ako su se tamo iscrpile sve mjere koje je moguće poduzeti.
Što se tiče cijena energenata za gospodarstvo koji su ovih dana dobili povećane račune, kaže da će oni to jedno vrijeme moći iskrcavati na krajnje kupce svojih roba ili usluga, no do neke granice kada građani neke stvari više neće moći plaćati ili kupovati. "Onda će doći do jednog zastajkivanja u potražnji, što će s jedne strane smirivati inflaciju, no s druge strane će biti problem ovih što proizvode nešto ili nude nekakve usluge. Jer ako nema potražnje za njihovim robama ili uslugama, a oni imaju ulazne troškove od kojih su neki fiksni, pritisci će biti vrlo veliki. Tu je doista i pitanje opstanka radnih mjesta“, rekao je Sever u studiju Net.hr-a.
Vlade svih zemalja čeka jedno razdoblje u kojem će morati tražiti rješenja i za gospodarstvo i za građane.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE.