AUSTRALIJA JE UVELA KARANTENU Evo što kažu naši epidemiolozi hoćemo li morati i mi

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Nikša Klečak
Dio Australije posljednjih je nekoliko tjedana ponovno pod režimom strogih mjera lockdowna zbog naglog porasta broja oboljelih od covida-19 u saveznoj državi Victoriji.

Budući da je ondje trenutno još uvijek zima (traje od lipnja do kolovoza), nameće se pitanje je li ono što se ondje događa najava onoga što nas čeka na sjevernoj hemisferi kroz nekoliko mjeseci, piše Index.

Od efikasnog suzbijanja prvog vala do naglog širenja u drugom valu

Samo 6. kolovoza u Australiji je zabilježeno 418 novooboljelih. Dan ranije čak 714.

Više od pola od ukupnog broja potvrđeno oboljelih od covida-19 u Australiji, koji je u petak premašio 20.000, odnijevši 266 života, bilježi se samo u posljednjem mjesecu u Victoriji.

Zbog opasnosti da bi se epidemija mogla preliti u druge savezne države, koje za sada stoje puno bolje, vlasti su se 8. srpnja odlučile na uvođenje šestotjednih strogih mjera u Melbourneu i susjednom Mitchell Shireu. Zatvaranje na šest tjedana preporučili su australski stručnjaci zato što je to razdoblje koje pokriva tri životna ciklusa virusa SARS-CoV-2, koji traje oko 14 dana. To razdoblje trebalo bi omogućiti da se pokrije vremensko zaostajanje između trenutka izlaganja virusu i dobivanja pozitivnog nalaza testa.

Izvanredno stanje, stroge mjere, čak i policijski sat

Nakon što blaže mjere zatvaranja nisu uspjele obuzdati drugi val, u Victoriji je 2. kolovoza proglašeno izvanredno stanje, mjere su postrožene, a u Melbourneu je čak uveden policijski sat koji je na snazi od 20 sati navečer do 5 ujutro. Stroge mjere između ostalog podrazumijevaju da oko milijun stanovnika Melbournea mora ostajati kod kuće.

Petmilijunski glavni grad Victorije, najmanje, ali najgušće naseljene države na istoku Australije, krenuo je u zatvaranje trgovina, tvornica i drugih neesencijalnih poslova.

Zaključavanje Faze četiri podrazumijeva da stanovnici imaju mogućnost kupovine i vježbanja samo u krugu od 5 kilometara od svog doma. Vježbanje izvan kuće dopušteno je samo jedan sat dnevno, a samo jedna osoba po domaćinstvu jednom dnevno može ići u kupovinu namirnica.

Od srijede je također pokrenuto obrazovanje na daljinu, što znači da se oko milijun učenika i nastavnika isključuje iz gradskog javnog prijevoza.

Država će osobama kojima je preporučena izolacija, a kojima je isteklo 14-dnevno bolovanje, isplatiti 1500 australskih dolara. 

Australske vlasti nadaju se da će uvođenje ovakvih strogih mjera obuzdati novi val širenja covida-19.

Još donedavno Australija je bila značajno uspješnija u upravljanju pandemijom od većine zemalja svijeta.

Težak ekonomski udarac

Nove mjere uzrokovat će nove ekonomske probleme za Victoriju, ali i za cijelu Australiju. Naime, lockdown u Melbourneu ne pogađa samo lokalno gospodarstvo nego negativno utječe na oko četvrtinu australske gospodarske aktivnosti.

Premijer Scott Morrison rekao je u četvrtak da bi zatvaranje, koje se proteže u cijeloj Victoriji, ali je manje restriktivno izvan Melbournea, u rujnu nacionalno gospodarstvo moglo koštati oko 6,5 milijardi američkih dolara.

Vlada također prognozira da će zatvaranje povećati nezaposlenost u Australiji s nešto više od 11 posto na gotovo 14 posto.

Savjetnici francuske vlade: Drugi val iznimno vjerojatan i mnogo gori

Suočeni sa širenjem covida-19 na južnoj hemisferi stručnjaci i vlasti na sjevernoj pokušavaju se pripremiti za novi veliki val koji se očekuje od listopada do proljeća.

Vodeći savjetnici francuskih vlasti za covid-19, članovi Znanstvenog odbora koji je osnovan za davanje preporuka francuskoj vladi u vezi s koronakrizom, smatraju da je na sjevernoj hemisferi u narednim mjesecima drugi val pandemije "izuzetno vjerojatan" te da bi mogao biti "puno veći od prvog".

"Intenziviranje cirkulacije SARS-CoV-2 (Covid-19) na sjevernoj hemisferi prije ili kasnije (u roku od nekoliko mjeseci, posebno s približavanjem zime) izuzetno je vjerojatno", piše u tekstu koji je sastavio Odbor.

"Prema 13 članova Odbora, povrat bolesti na francuskom teritoriju, kratkoročno ili srednjoročno, vjerojatan je", prenosi BFMTV.

Neke bolesti se same povuku

Neki francuski stručnjaci smatraju da drugi i treći val, koje Odbor predviđa kao vrlo vjerojatne, možda i nisu nužno neizbježni.

"Ako pogledamo povijest velikih pandemija respiratornih virusa, vidimo da je njih osam od deset tijekom ljeta u europskim zemljama spontano ušlo u regresiju. S druge strane, pet od deset se ponavljalo u jesen", rekao je krajem lipnja za novine Le Parisien stručnjak za zarazne bolesti Jean-François Delfraissy, čelni čovjek francuske znanstvene komisije National Consultative Ethics Committee (CCNE).

Razvoj situacije govori u prilog najava Odbora

Novi podaci koji stižu sa svih strana svijeta govore da su savjetnici francuskih vlasti iz 13-članog Odbora u pravu.

Zaključci tog tijela temelje se na tri važna čimbenika:

Prvi problem je to što imunitet na covid-19 u Europi ima vrlo mali udio ljudi. U Francuskoj, koja je bila jedna od najpogođenijih europskih zemalja, on se u lipnju kretao oko 5%. To je daleko ispod udjela potrebnog za kolektivni imunitet, koji se kreće između 50% i 83%. Prema hrvatskom serološkom istraživanju, udio prokuženih u Hrvatskoj još je mnogo manji i kreće se oko 2%.

Kao drugo, Odbor ukazuje na činjenicu da se virus i dalje širi na planetarnoj razini, osobito na južnoj hemisferi u kojoj trenutno vlada hladnije razdoblje godine.

Više pročitajte OVDJE.

Popularni Članci