Postat će dostupni građanima te ući u sistem Dubrovačke kartice (FOTO/VIDEO)
Tom je prilikom izjavio kako se sada radovi nalaze u drugoj fazi koja uključuje uređenje ljetnog kina Mokošica, sve je napravljeno sukladno zakonima i propisima, a za to je izdvojeno oko 300 tisuća kuna. S druge strane, za milijun i pol kuna cijeli ljetnikovac Gučetić bit će dostupan stanovnicima Mokošice i Grada.
'Samu zgradu radit ćemo korak po korak. Dakle, uz Zavod za obnovu Dubrovnika, sredstvima Grada Dubrovnika ćemo obnoviti ljetnikovac Gučetić, a prostor će biti uredan i siguran za posjetitelje. Ispred njega nam je došla i kanalizacija čime će cijela Rijeka dubrovačka biti spojena na kanalizacijsku mrežu, a radovi će biti dovršeni kroz mjesec ili dva,' kazao je Vlahušić.
Također je dodao kako će do kraja godine Grad Dubrovnik kupiti zemljište između ljetnikovca do puta, čime će postati vlasnikom cijelog ljetnikovca i velikog parka oko njega.
'Ovaj park ide sve do vrtića i Osnovne škole Mokošica te će jedan dio biti namijenjen i njima. Mi ovo zovemo Društveni centar Mokošica koji kreće od mora pa sve do zgrada branitelja,' kazao je Vlahušić te podsjetio kako se radi o jednom velikom prostoru u sklopu kojeg će stanovnicima Mokošice i Grada biti dostupni sadržaji.
Po pitanju ljetnikovca Đurđević-Gučetić, gradonačelnik je kazao kako je on prodan prije nekoliko godina, no u njega je vrlo malo uloženo. Dodao je i kako je vrlo važan za dubrovačku povijest i ima snažnu simboliku jer je u njemu održana zadnja sjednica Velikog vijeća u kojemu je Dubrovnik pokušao biti slobodan.
Slično ovom projektu, Vlahušić je najavio kako kako bi se dogodine trebao početi uređivati i ljetnikovac Restić. Gradonačelnik je kazao kako je Grad Dubrovnik u potpunosti vlasnik zgrade, ali zemljište koje čini vrt je još uvijek vlasništvo privatnika. Kako tvrdi, započeti su razgovori s privatnicima kako bi i taj prostor postao vlasništvo Grada u cijelosti.
'Ne očekujemo nikakve europske fondove, mi se uzdamo sami u sebe. Naime, uz male novce postajemo vlasnici,' kazao je gradonačenik.
Vlahušić je kazao kako Grad Dubrovnik pregovara s Ministarstvom kulture kako bi se osiguralo oko tisuću kvadratnih metara prostora za Restauratorski zavod kako bi Caboga, koja je obnovljena, u sastavu kompleksa Batahovina u potpunosti bila gradsko vlasništvo. Oko ljetnikovca Bozdari u Čajkovićima također se vode pregovori te postoji mogućnost da Grad Dubrovnik kupi i taj ljetnikovac koji je obnovljen o trošku Grada. Po pitanju ljetnikovca Sorkočević, Vlahušić je kazao kako je bio društveno vlasništvo te bez ikakve naknade pripisan Državi.
'Zato sam zahtijevao od Države i ACI-ja da navedeni ljetnikovac izdvoje iz temeljnog kapitala ACI-ja jer su ga ionako dobili bez ijedne lipe. Taj pravni subjekt kojemu je pripisan ljetnikovac je dioničko društvo te ga može kupiti Adria Grupa, ili neko društvo iz Turske, ili netko treći. Mi zbog toga želimo da se taj ljetnikovac izuzme iz njihove strukture. Nisu ga obnovili, a trebali su. Zašto bismo dozvolili da taj ljetnikovac bude nečija privatna kuća umjesto da bude u vlasnišvu Grada Dubrovnika i njegovih građana?,' podsjetio je Vlahušić na temu o kojoj se u posljednje vrijeme dosta govorilo.
Dogodine bi trebalo biti održano i obilaženje ljetnikovaca na području Grada Dubrovnika sa HAZU-om koji polako postaju javno dobro kako za Dubrovčane, tako i za posjetitelje. Nešto više o tome kazao je zamjenik gradonačelnika Nenad Vekarić.
'Otkad znam za sebe govori se o zapuštanju dubrovačkih ljetnikovaca, a taj proces se sada okreće i već se vide rezultati premda se ne radi o brzom procesu. No ipak jednog dana ćemo, i to ne tako daleko, imati prekrasnu šetnju kroz dubrovačke ljetnikovce od Arboretuma u Trstenom pa sve do ljetnikovca Sorkočević. Što se tiče HAZU-a, oni će također biti uključeni u cijeli projekt tako da će biti i dio turističke ture i uključeni u sistem Dubrovačke kartice,' kazao je Vekarić.