GRADSKO VIJEĆE Imenovana tri člana Upravnog vijeća Blagih djela koji će predstavljati Grad
Održana je sjednica Gradskog vijeća, 36. po redu u ovom sazivu, a među ostalim odlukama, donesena je i ona o laureatima Grada Dubrovnika. Dobitnik Nagrade za životno djelo je Nikola Čičo Obuljen. Dobitnici Nagrade Grada za 2020. su Maja Nodari, sr.sc. fratar Pijo Pejić te družba sestara franjevki od Bezgrešnog začeća iz Dubrovnika, časne sestre s Danača. Tijek sjednice pročitajte u nastavku.
TIJEK SJEDNICE
Prijedlog za dodjelu javnih priznanja Grada Dubrovnika
Dobitnik Nagrade za životno djelo je Nikola Čičo Obuljen. Dobitnici Nagrade Grada za 2020. su Maja Nodari, dr.sc fratar Pijo Pejić te družba sestara franjevki od Bezgrešnog začeća iz Dubrovnika, časne sestre s Danača.
Prijedlog je donio Odbor za dodjelu priznanja, a prihvatilo ga je Gradsko vijeće na današnjoj sjednici.
Upravno vijeće zaklade Blaga djela - usvojeno
16:48 Franković: Ovdje se ne radi o smjeni nego o prestanku mandata te se formira novo vijeće i imenuju se novi ljudi.
16:47 Kristić: Prije svega bih se htio zahvaliti ovom sazivu koje mi je poklonio povjerenje da sudjelujem u radu tako važne institucije i svim članovima UV, želim im puno sreće. U razloge moje smjene neću ulaziti, mada je jasno, samo bih htio da se poradi po pitanju transparentnosti odlučivanja zaklade.
16:46 Lujić: Došlo je do novog upravitelja i statutarnih promjena. Međutim, GV imenuje , dvije članice, a mijenja se Maro Kristić. Koji je razlog Marove smjene jer su odluke na svim sjednicama donesene jednoglasno?
16:46 Potrebica: Iz UV Blaga djela primili smo dopis u kojem nas obavještavaju da je potrebno imenovati tri člana koji će u novom mandatu predstavljat Grad Dubrovnik u Blagim djelima. Održali smo sjednicu Odbora te su predloženi, a kasnije većinom glasova prihvaćeni kandidati: Terezina Orlić, Nada Medović i Suzana Kosović.
Prijedlog zaključka o sklapanju Ugovora o osnivanju prava služnosti radi polaganja priključnog kabelskog voda KB 10 (20 ) kV za TS Orašac Čerjan sa niskonaponskom kabelskom mrežom na nekretninama zemljišnoknjižne oznake čest. zem. 1360/5, 1330/1, 1332/4, 1332/7, 1332/3, 1333, 1343 sve k.o. Orašac. - usvojeno
Prijedlog zaključka o sklapanju Ugovora o osnivanju prava služnosti na nekretninama zemljišnoknjižne oznake čest. zem. 1961 i 1962 obje k.o. Orašac radi polaganja elektroenergetskog kabela KB10(20) kV i KB 0,4 TS ORAŠAC ZAPAD – TS TRSTENO. - usvojeno
Prijedlog zaključka o sklapanju Ugovora o osnivanju prava služnosti radi polaganja kabelskog voda KB 10 (20 ) kV i KB 0,4 kV TS 10/0,4 kV Orašac 2 – TS 10 (20) 0,4 kV Vodovod Orašac na nekretninama zemljišnoknjižne oznake čest. zem. 1962, 1947 i 602/10 sve k.o. Orašac. - usvojeno
Prijedlog zaključka o potpisivanju Ugovora o osnivanju prava služnosti radi polaganja elektroenergetskog kabela KB 10 (20) kV za TS 10(20)/0,4 kV PRIJEVOR 2, preko nekretnine čest. zem. 1059/5 k.o. Prijevor. - usvojeno
Prijedlog zaključka o ukidanju statusa puta, odnosno javnog dobra u općoj uporabi za dio nekretnine zemljišnoknjižne oznake čest. zem. 1141 k.o. Brsečine. - usvojeno
Prijedlog zaključka o imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje projekata/programa i manifestacija u području javnih potreba u tehničkoj kulturi Grada Dubrovnika za 2021. godinu. - usvojeno
Povjerenstvo: Ivan Maslać, Dinko Mandić, Dubravka Tulio, Nives Radović, Stjepan Čavar
Prijedlog zaključka o imenovanju Povjerenstva za ocjenjivanje projekata/programa i manifestacija u području javnih potreba u sportu Grada - usvojeno
Povjerenstvo: Željan Konsuo, Maro Kapović, Zoran Grbić, Joško Prkačin, Marinko Matulović.
Prijedlog zaključka o davanju prethodne suglasnosti na tekst Statuta Osnovne škole Antuna Masle. - usvojeno
Prijedlog zaključka kojim se utvrđuje prihvatljivost predloženog financiranja troškova izgradnje dvosmjerne gradske ulice kategorizirane kao ostale ulice sa odvojkom i kolno-pješačkim prilazom na novoformiranoj čest.zem. 1323/10 k.o Gruž ( s.i ), odnosno 5758/10 k.o Dubrovnik ( n.i.) - usvojeno
Prijedlog zaključka kojim se utvrđuje prihvatljivost predloženog financiranja troškova izgradnje komunalne infrastrukture za potrebe rekonstrukcije građevine Hotel Adriatic u Dubrovniku. - usvojeno
Prijedlog izmjena i dopuna Plana korištenja javnim površinama izvan povijesne jezgre. - usvojeno
16:29 Obradović: Mi kao Grad odlučujemo što će tamo biti, može biti trafika ili nešto. A mi dajemo za vozilo.
16:27 Franković: Tamo imamo vrtić, imamo negativna iskustva iz bliske prošlosti… Ovdje se radi o intenciji. Gospodarski subjekt je iskazao interes za postavljanje pokretnog vozila. To su tzv. food trackovi. S tim uvjetima se može javiti bilo tko.
16:26 Kristić: Nije dvojbeno da bi se nešto trebalo koristiti mora ući u Plan nego je dvojben način na koji ulazi u Plan. Kao da budući investitor postavlja način, kakvo vozilo, kolika površina… Stavlja se potencijalnog korisnika u privilegirani položaj jer je on jedini koji to ima.
16:22 Marijeta Hladilo: Grad će raspisati natječaj jer ej obvezan, cijena je propisana pravilnikom, a natječaj će biti javno objavljen.
16:22 Obradović: Ova površina će ići u natječaj poslije ovoga?
16:21 Potrebica: Ne možemo raspravljati pod ovom točkom o Solinskoj.
16:20 Marković: Što se tiče Solinske, interesira me jesu li ti vlasnici investitori imali sve dozvole za početak radova i što je tu sporno?
16:16 Franković: Ovdje se radi o objektu privremenom koji se može omogućiti na drugoj lokaciji. U ovom trenutku naše komunalno redarstvo i Tehnogradnja uklanjaju na zemljištu kod vila Palme sve što treba ukloniti. Kroz par dana će se podnijeti i kaznena prijava protiv prekršitelja. U Solinskoj se ništa ne događa, radi se revizija i sve što treba. Ne možete izgraditi nešto da biste uništili sve oko sebe.
16:14 Kristić: Ova lokacija koja se uvrštava u Plan je ona desno od benzinske pumpe INA kod vrtića. Tamo je bila jedna derutna trafika koja je maknuta i bilo je spomena kako će se iza zida u šikari rioditi novi objekt. Je li ponovno uvrštavanje ove lokacije da se neće iza ništa graditi, što me raduje? U blizini je gradilište u Solinskoj ulici koje je zatvoreno, što se trenutno događa?
Prijedlog programa javnih potreba u tehničkoj kulturi Grada Dubrovnika za 2021. godinu. - usvojeno
Prijedlog programa javnih potreba u športu Grada Dubrovnika za 2021. godinu. - usvojeno
15:38 Potrebica: Sve aktivnosti koje Grad poduzima po pitanju sporta su u direktnoj vezi i proizašle su iz potreba koje su prikazane strategijom. Sredstva dodjeljuje Savez sportova.
15:37 Bogdanović: Podjela novaca je vazda veliki problem. Je li ovakav način podjele u skladu sa sportskom studijom?
15:36 Barač: Jasno je da je kultura u drugačijoj poziciji. Sport je globalna industrija sa stotinama milijardi u prihodima . Kultura je nešto drugo, može biti skupa i ne vrijediti ništa ili biti besplatna, a vrijediti puno.
15:35 Obradović: Svjedoci smo da je ovo premalo novaca za sport, 9 milijuna kuna… Nemam ništa protiv kulture, ali usporediti sport u muzej nije ok. Nije u redu da se sport samofinancira, a onda muzej financiramo u cijelosti. Slažem se s Ragužem oko kriterija.
15:33 Barač: Volio bih da se u ovakvom prijedlogu programa priloži i jedna tablica koja će pokazivati koliki su prihodi određenih klubova mimo proračuna. Razne vrste sportova nisu u jednakoj poziciji na tržištu.
15:30 Kristić: Korist sporta je nevjerojatna za jednu zajednicu, a stanje u sportu je alarmantno. Po ovim iznosima smo se vratili 12 godina unatrag po iznosu iz proračuna za sport. Jasno je svima kakve je posljedice ostavila korona kriza i ako ne nađemo neke modele financiranja moguće je da će se neka društva ugasiti pa će djeca biti na ulici i suočavati se s nekim izazovima. Moramo pokrenuti širu raspravu da vidimo koji su to drugi mogući izvori financiranja.
15:30 Raguž: Od sportskih klubova druge kategorije po ovome bi Square bi trebao imati najviše, a ima najmanje. Ne znam kako se dolazi do ovih iznosa. Treba staviti na koji način se dodjeljuju sredstva. Jasno je to kad imamo u istom odjelu sport, socijalu, obrazovanje… Imamo odjel koji je bio komunalni kojega smo razbili na tri, a ovdje imamo sve pod istim odjelom. Sport bi trebao imati svoj odjel.
10. Prijedlog programa javnih potreba u predškolskom odgoju Grada Dubrovnika za 2021. godinu
9. Prijedlog programa javnih potreba u školstvu Grada Dubrovnika za 2021. godinu. - usvojen
8. Prijedlog mjera socijalnog programa Grada Dubrovnika za 2021. godinu. - usvojen
7. Prijedlog odluke o osnivanju Savjeta za razvoj civilnog društva Grada Dubrovnika. - usvojen
6. Prijedlog odluke o visini turističke pristojbe za brodove na kružnom putovanju u međunarodnom pomorskom prometu kada se brod nalazi na vezu u luci ili sidrištu luke na području Grada Dubrovnika za 2022. godinu.
12:59 Katarina Doršner: Drago mi jeda smo spomenuli okoliš. Naš Zavod za javno zdravstvu organizirao tim za zdravstvenu ekologiju. Oni će ispitivati kvalitetu i utjecaje na vodu okoliš more i hranu.
12:58 Željko Raguž: Da se ova godina nije dogodila jer sve što je bilo po plažama i ispod Petke, pripisalo bi se kruzerima. Oni imaju najveće moguće mjere po pitanju zagađenja.
12:57 Blaže Pezo: To je uopćena teza, oni su najmanji zagađivači jer imaju zatvoren sustav. Nisu moguće balastne vode u našoj luci. Imamo mjerač kvalitete zraka i prati se ispuštanje čestica.
12:56 Maro Kristić: Percepcija je da su kruzeri veliki zagađivači. Što je s tim aspektom? Kako se zbrinjavaju fekalije?
12:54 Blaž Pezo: Trend je da je sve više malih luksuznih kruzera ili onih što sve imaju na sebi. 630 tisuća punika je zbroj svega, a zna se da je ograničenje dnevni broj posjetitelja u gradu da ne bi bio veliki udar.
12:52 Nikša Selmani: Srđevci nismo pobornici kruzerskog turizma. Zainteresirano smo i pratimo što se događa po tom pitanju. Pezo je najavio 354 kruzera. Zanima nas kapacitet i koliko moćete utjecati da se dogovaraju manjih kapaciteta. Bilo bi dobro da je održivo.
12:54 Blaž Pezo: Kad nema argumenata kolega ide vrijeđati na osobnoj razni.
12:53 Miho Obradović: Vi ste samo na papiru ravnatelj, najmanje ste tamo.
12:51 Blaž Pezo: Kolega je sve krivo shvatio....
12:51 Miho Obradović: Luka Dubrovnik bi trebala dio vratiti u gradsku blagajnu? Luka je dala samo 4 ili 5 milijuna dividenti.
12:45 Blaž Pezo: Prigovor da smo na vrijeme ili ne donijeli ovu odluku ne stoji jer ovo je doneseno 2019. godine. Bitno je da se zna što ranije da bi oni komunicirali cijene. Mi kao destinacija nismo skupi, puno su skuplji drugi u kontekstu pristojbi. Lučki prihod se mora namjenski uložiti. Gradska infrastruktura pati i dio toga bi se trebao preliti u kasu. Slažem se da je nezgodan trenutak zbog epidemije i logično je da se razmišlja o tome. Aranžmani su već unaprijed prodati i to neće iodbiti brodove. Imamo u najavi preko 300 kruzera i 600 tisuća posjetitelja. Mi moramo ići po kapacitetu, to bi trebalo ići nama u favor. Nije se moglo znati unaprijed koliko će ljudi biti pa se išlo po kapacitetu. Moj interes je što veći broj brodova, ali trebao gledati kako se grad s tim nosi. Napravili smo kroz Respect the City da to tržište ne divlja. Najave su dobro i kompanije su puno toga napravile po pitanju epidemioloških mjera. Procjene su nam da bi se 1.6. tržište trebalo popraviti posebno jer će nastupiti procjepljenost.
12:41 Mato Franković: Ovo je zakon koji je donesen na našu inicijativu. Sve su se luke složile. Mi nismo antikruzeri nego smo za kruzere s mjerom ali i da se gradu treba platiti pristojba. Bio sam na sastanku u Hamburgu i prezentirao sam im zakon i rekao da ne idemo odmah u naplatu. Dobio sam podršku i rekli su da smo rijetki grad. AGenti nisu naši partneri nego kompanije. Interes za Grad Dubrovnik je enorman! Viking je odabrao Dubrovnik za početak operacija. Kad se steknu uvjeti odmah ćemo reklamirati operacije. Dobro je da su Dubrovnik kontaktirali i mi smo predložili druge.
12:37 Maro Kristić: Volio bih da se uključi i kolega Pezo koji barata sa svježim informacijama. Ja ne zagovaram eksploatiaciju. Nisam siguran da ovako visoke pristojbe mogu utjecati kao privlačan faktor kruzerima. Čujem da kruzing kompanije biraju druge destinacije na koje će pristajati i da Dubrovnik postaje sve manje atraktivan. Je li se ovakve odluke komuniciraju s agentima. Čuo sam da je prethodna odluka kasno komunicirana pa su brodari kasno obaviješteni. Zapelo mi je za oko situacija koja je po kapacitetu broda. Ove godine je neizvjesno s kojim će kapacitetom brodovi sad moći ploviti. Svi moraju zadovoljniti standarde. Ovaj prijedlog bi trebalo odgoditi za 2022. ili ga obračunavati po broju putnika.
12:35 Mato Franković: Grad ima partnerski odnos s CLIA-om i sve odluke o taksama smo uvijek komunicirali jasno i transparentno i na vrijeme. Neće doći do destimulaciji dolaska. Brojne luke na Mediteranu su tri puta skuplje od nas. Mi smo i dalje poželjni i atraktivni i moramo dobiti što nam pripada. Radi se o partnerskom odnosu i razgovaramo kako je u drugim lukama. Ne treba sumnjati da će ovo nečim ugroziti i sve smo iskomunicirali na vrijeme.
12:34 Rikard Rosseti: Obzirom na situaciju u industriji kruzera bilo bi bolje da odgodimo ovu taksu jer država već naplaćuje. Svi naplaćuju i trebali bi ih nagraditi a ne udarati ovakve cijene. Trebali bi prepoloviti na pola ili oprostiti.
12:33 Marko Miljanić: Cijene su propisane pravilnikom o naplati u maksimalnom iznosu. Očekujemo da će se tržište oporaviti te da ćemo nastaviti s primjenom u 2022. godini.
Spajanje pješačkog koridora - usvojeno
12:30 Mato Kristić: Zaklada je ušla u partnerske odnose s tvrtom i mi ne ulazimo u to. Ukinula se cesta koja je išla preko te parcele izmjenama GUP-a i onda je došlo do veće planirane gradnje. Mi ovim ne onemogućavamo gradnju, riječ je o cesti koja je naše vlasništvo. Kako će to utjecati na projekt ne znam. Oni su počeli u projekte i ispravili neke manjkavosti. Mi ovim štitimo gradsku infrastrukturu.
12:28 Maro Kristić: Ovaj dio je interesantan jer se nalazi na lokaciji zaklade Mihanović gdje se moglo saznati kako će se tamo graditi jedan od najvećih objekata s velikim brojem stanova. Je li ovo jedan od koraka da se zaustavi ta megalomanska gradnja. Što se događa po pitanju te dozvole?
Odluka o rezerviranim parkirališnim mjestima - Usvojena
12:23 Mato Franković: Inicijativa je došla od gradske uprave. Postoji cijeli broj rezerviranih mjesta za koja se nije raspisao natječaj. Želimo podići transparetnost i raspisati natječaj te kasnije dobivati cijene i omogućiti svima jednak pristup.
12:23 Maro Kristić: Ne postoji popis lokacija koje bi mogle biti predmet natječaja. Na čiju je ovo inicijativu?
12:21 Mato Franković: Definirano je kako se ta mjesta mogu odvojiti pravnim ili fizičkim mjestima obrticima za što postoji opravdanost.
Odluka o komunalnom redu - usvojena
12:17 Zlatko Uršić: Glavna intencija je dopuna članka gdje ćemo omogućiti prometovanje cargo bikerima pješačkom zonom grada. Nabavili smo četiri bicikle u sklopu EU projekta.
Prijedlog zaključka o pokretanju postupka za izmjene i dopune Statuta Grada Dubrovnika - usvojen
Vijećnička pitanja.
11:50 Mato Franković: Problemi ovog naselja su veliki. Mjesni odbor se trudi i predložili su nam niz projekata. Cesta je zahtjevna. Planirali smo za prošlu sezonu limitirati broj taksija i kombija. Ako postoji žičara onda ne postoji razlog zašto bi se dodatno opterećivala cesta. Riješili smo uređenje igrališta. Postavit ćemo infrastrukturu koja će smanjiti brzine. Stanovnici Bosanke nisu bili dobro tretirani, rasvjeta šetnicom ne postoji i to će nam biti prioritet.
11:49 Terezina Orlić: Može li se na Bosanci postaviti nešto za usporavanje jer to je opasna cesta. Također i osvijetliti put.
11:46 Željko Raguž: Vi možete apelirati da Stožer donosi drugačije odluke. Upitna je sezona 2021. godine.
11:44 Mato Franković: Ne bih se složio da je za uspjeh Istre zaslužan Stožer. Mi imamo najbolje podatke o broju zaraženih ali se premalo hvalimo.
11:41 Željko Raguž: Prošla je godina dana otkada je svijet zatečen pandemijom. Neki su reagirali uspješno, a neki ne. Od početa su Istrijani uvijek bili u zelenom. Sezona ne ovisi niti o agencijama, zajednicama isl. nego o politici. U Istri iza uspješnih rezultata stoji stožer, a kod nas stoji stožer iza neuspjeha. Lako je nasmijati se i izaći s brojkama.
11:38 Mato Franković: Važni su epidemiološki uvjeti, ali prema procjenama sezona bi trebala krenuti sredinom lipnja, a možda i ranije. Sve priprema TZ i kad dođe do otvaranja mi ćemo 'izaći van'. Pokušavamo putem veleposlanstava slati sliku kako se korona drži pod kontrolom u Dubornviku i danas. Uvjeren sam da možemo ostvariti 60 posto prometa od 2019. Svi su ipak oprezni jer čekamo kako će se razviti situacija s virusom, ali i cijepljenje.
11:34 Ivana Šepak: Kakva je najava za sezonu, posebno me zanimaju letovi, dolaze li kompanije? Zanima me i promidžba destinacije.
11:30 Jadran Brač: Povrijeđen je poslovnik po pitanju postavljanja pitanja. Ovo su pitanja o predizbornom programu i to nije predmet djelokruga gradonačelnika niti pročelnika. Zadržimo dostojnost.
11:26 Mato Franković: Ja ne vjerujem u bajke nego u dokumente. Svi naši projekti imali su jasnu dokumentaciju. Ponosan sam što ćemo obnoviti škole, jedno smo izgradili. Započet ćemo i dom umirovljenika u Gužu. Sve to nije bilo jednostavno, ali puno je posla odrađeno i bit će. Najponosniji sam na činjenicu što sam rekao otkrit ćemo eu fondove. U tri i pol godine milijardu kuna ugovoreno, bespovratnih. To je više od dva izvorna proračuna.
11:25 Marko Potrebica: Jeste li vi povjerovali Andersenovim bajkama? Spominju se domovi umirovljenika, Lapadska obala i da je gotova projektna dokumentacija. Jeste li 2017. kao predsjednik Vijeća povjerovali bajkama i na osnovu toga napravili dio programa?
11:22 Miho Obradović: Ovo nije prvi put da je došlo po povrede poslovnika. Budući osuđenik priča o drugim stvarima, a ne postavlja pitanja.
11:16 Mato Franković: Najbolje je da o ljudima govore djela a ne riječi. Toliko o prvom dijelu postavljenog pitanja. Naši sugrađani vide koja se djela realiziraju. Gradi se kanalizacija Lopuda, obnovili smo pločinke u povijesnoj jezgri...
11:14 Blaž Pezo: Zanima me najam ugostiteljskog objekta u Bokovićevoj ulici. Jasno je kako se Obradoviću pogodovalo. Očekujete li da će se ispričati. Nekim političarima nije drago što ste izradili strategiju sporta. Kako to komentirate?
11:13 Miho Obradović: Puno toga ste obećali poput šetnice, biciklištičke staze, sportska dvorana u Komolcu... Rekli ste da će vaša kampanja biti mirna i možete iste letke podijeliti jer ništa niste napravili.
11:08 Mato Franković: Libertas pokreće javnu nabavu prije Gradskog vijeća. OŠ Montovjerna prva nadogradnja, stanovi za mlade i obitelji, cesta Most Osojnik, pročistač u Komolcu, Studentski dom, Vukovarska ulica i sustav oborinske odvodnje kao i Kardinala Stepinca, Grabovica uporabna dozvola, saniran kanal ispod Straduna u prvoj fazi, šetnica Nika i Meda Pucića, parkiralište u Mokošici, gradnja igrališta, zgrada Arhiva, obnova Lazareta, energetska obnova škola i vrtića...
11:04 Miho Obradović: Libertas je pokrenuo nabavu autobusa koji koriste disel. Zbog čega sad Libertas nabavlja polovne autobuse bez Gradskog vijeća. Mnoge svati ste najavili izgraditi poput azila a to niste realizirali.
11:00 Mato Franković: Ne postoji nešto čime se nisam bavio u turizmu i poznajem djelatnost vodiča i znam koliko su važni lokalni vodiči. Nitko ne može bolje ispričati nego oni. Radio sam i međunarodna putovanja koja sam organizirao i vidio sam da je uvijek obveza angažirati lokalnog vodiča. Zaštićeni lokalitet kao Dubrovnik mora imati lokalnog vodiča. Ja sam saborski zastupnik i član odbora za turizam. Moja ruka će se prije osušiti nego ću na odboru za turizam biti za, nema šanse da ću u Saboru glasati za takav zakon. Obavijestio sam ministricu. Što se tiče inicijative pozitivna je.
10:57 Tatjana Šimac Bonačić: Važno je kako turistički vodiči predstavljaju naš grad, našu baštinu i povijest. Vjerujem da imate sluha za njih i njihove probleme. Imat ćete mogućnost reagirati u Saboru i zanima me hoćete li podržati vodiče ili ćete imati stranačku ruku za taj prijedlog. Nakon potresa na Baniji ljudi su ostali bez svega. Naš Grad nije bio sebičan i pomogao je kao i svatko na svoj način. Hoće li Grad pozvati poduzetnike i sagraditi kuću ili neki objekt?
14:46 Mato Franković: Bilo bi dobro da uđete u meritum stvari. Kažete da su brojni drugi prošli bolje od nas... Znate li koje područje gravitira ZL Split? To je najmanje 400 puta više nego što gravitira Dubrovniku. Koje su to aviokompanije kojima smo izazvali blamažu? Imam izvrsne odnose i stalne razgovore s brojnim kompanijama. Parcelu u Zatonu je vaša stranka obećala pokloniti i to se nije realizirao. Parcele su poklonjenje od strane RH s namjerom izgradnje sportsko-rekreacijskog sadržaja. Mi sad nismo u mogućnosti realizirati navedeno zbog pandemije. Niti jedan grad nije imao veće marketinške aktivnosti na UK i US tržištu od nas. Imali smo jače aktivnosti nego cijela HTZ. Viking Cruises odabrala je za prvu luku Dubrovnik i čekaju da se slože epidemiološki uvjeti da mogu iz Dubrovnika krenuti prema Splitu, Šibeniku, Zadru.
10:44 Marina Vučković Matić: Prošle godine najavili ste marketinšku potporu aviokompanijama u vrijednosti od 14 milijuna kuna. Drugi dijelovi Hrvatske imali su bolju sezonu, Split je 200 posto imao bolje od nas. Što je s tim sredstvima ove godine? U Zatonu su parcele koje je RH rekla pokloniti Gradu i tu se planiraju sportski sadržaji. Jeste li utvrdili je li došlo do pogreške oko premještaja čestice zgrade koja je u privatnom vlasništvu?
10:39 Mato Franković: Odgovor na prvo pitanje bit će pisano. Vezano za potres, on je nešto što na području Dubrovnik možemo očekivati. Trusno smo područje i sva novija gradnja se tomu prilagođava. Nakon potresa koje smo imali formiran je Zavod za obnovu. Vrši se aseizmička sanacija na brojnim građevinama, to se kontinuirano ulaže. Organizirali smo žurne službe i uspostavljanje službi civilne zaštite. Pomažemo tim službama na svaki način. Naše službe koje su bile u Petrinji su napravile popis opažanja i predložili što trebamo uraditi. Održali smo sastanke s ravnateljicama škola i vrtića i utvrdili što je važno. Na svemu tome se radi operativno, provode se programi zajedno s inženjerima. Provjerava se konstrukcija svih objekata škola i vrtića tako da možemo znati postoji li neka ugroza. OB Dubrovnik je ocijenjena kao najsigurnija zgrada.
10:37 Jadran Barač: Vezano za najam stanova u vlasništvo Grada, zanima me zašto se nije dovršila cijela ta odluka? Vidjeli smo razorne efekte potresa koji su pogodili Hrvatsku. Banija je odnijela primat o najopasnijem području po pitanju potresa. Ovo pitanje je aktualnije nego ikad prije. Možete li izvijestiti kako Grad planira financirati Zavod za obnovu?
10:36 Mato Franković: Na idućoj sjednii ćemo donijei odluku o raspisivanju javnog poziva pa idemo s procedurom.
10:33 Nikša Selmani: U srpnju 2019. godine Grad je raspisao natječaj o potrebama u kulturi. Propisano je da će biti iznos za javni poziv od 4 milijuna kuna, kasnije to smanjeno na dva milijuna, a kasnije je izbrisana stavka. Što iz toga zaključujemo? Grad nije raspisao poziv o javnim potrebama u kulturi. Svi su raspisali u rujnu 2020. Dubrovnik je rijetki koji to nije napravio. Kada će raspisati poziv o javnim potrebama u kulturi?
10:32 Maito Franković Siguran sam da kad spomenemo zidine imamo milijun ljudi zainteresiranih za koncesioniranje. Njima gospodari DPDS prema naslijeđenim ugovorima. Vode se trenutno sporovi pa ćemo vidjeti kako će biti okončani i sukladno tomu ćemo vidjeti kako ćemo postupiti. Zahtjevi su opravdani, ali to sad nije moguće. Odlučit ćemo kad budemo imali pravorijeke o daljnjem gospodarenju zidina.
10:31 Rikard Rossetti: Na mail nam dolazi upit od odvjetnice Dorotee i ona argumentirano govori kako bi zidine trebale ići pod koncesiju po zakonu. Molim gradonačelnik da mi kaže što zna o tome.
10:30 Maro Kristić: Vlasnici nekretnina na Lapadskoj obali kažu kako nisu zadovoljni i bilo bi dobro objaviti sve te dokumente.
10:23 Mato Franković: S poreznom urpavom sam održao sastanak i oni su rekli da ne vide ništa sporno u proceduri ali su zatražili pisanu odluku jer je to prva takva odluka. 9. prosinca sam poslao dopis i dobivena je većina suglasnosti. To smo mogli staviti na ovoj sjednici, ali mislio sam na idućoj sjednici ići. Nema tu više prepreka, sve smo otklonili i imamo sve dokumentirano te ćemo napraviti kako smo planirali. To je važna odluka za građane i grad. Želim da imamo koncenzus svi u Gradskom vijeću. Uputit ćemo svima tu odluku i želim da svi date primjedbe. Što se tiče Lapadske obale tu nema nikakvog problema, želi se stvoriti umjetni problem koji ne postoji. Grad ima sve dozvole, završeni je izlaštenje, natječaj je raspisan, početak radova može biti sredinom veljače, pomorsko dobro nije bio predmet spora. Dobili smo suglasnosti od svih ministarstava.
10:20 Maro Kristić: Zanima me poticajna stanogradnja po dubrovačkom modelu. Gradonačelnik je rekao kako je ključni problem riješen, tj. da je Porezna dala suglasnost po pitanju zajamčene cijene koji bi mlade obitelji kupile od 1300 eura nakon 10 godina najma. Zanima me je li stiglo to službeno očitovanje? Postoje li neki problemi po tom pitanju. Zanima me i Lapadska obala i njezino proširenje. EU sredstva su stigla prije više od 6 mjeseci i očekivali smo radove oko sv. Vlaha kako je gradonečelnik najavljivao. Aktualkiziralo se pitanje statusa građevinske dozvole i bespovratnih sredstava kao i izvlaštenje vlasnika i preklapanje koncesije. Koliko će sve to usporiti početak radova? Je li sve u redu po tom pitanju?
15:30 Kristić: Korist sporta je nevjerojatna za jednu zajednicu, a stanje u sportu je alarmantno. Po ovim iznosima smo se vratili 12 godina unatrag po iznosu iz proračuna za sport. Jasno je svima kakve je posljedice ostavila korona kriza i ako ne nađemo neke modele financiranja moguće je da će se neka društva ugasiti pa će djeca biti na ulici i suočavati se s nekim izazovima. Moramo pokrenuti širu raspravu da vidimo koji su to drugi mogući izvori financiranja.
15:30 Raguž: Od sportskih klubova druge kategorije po ovome bi Square bi trebao imati najviše, a ima najmanje. Ne znam kako se dolazi do ovih iznosa. Treba staviti na koji način se dodjeljuju sredstva. Jasno je to kad imamo u istom odjelu sport, socijalu, obrazovanje… Imamo odjel koji je bio komunalni kojega smo razbili na tri, a ovdje imamo sve pod istim odjelom. Sport bi trebao imati svoj odjel.
Prijedlog izmjena i dopuna Plana korištenja javnim površinama izvan povijesne jezgre.
16:16 Franković: Ovdje se radi o objektu privremenom koji se može omogućiti na drugoj lokaciji. U ovom trenutku naše komunalno redarstvo i Tehnogradnju uklanjaju na zemljištu kod vila Palme sve što treba ukloniti. Kroz par dana će se podnijeti i kaznena prijava protiv prekršitelja. U Solinskoj se ništa ne događa, radi se revizija i sve što treba. Ne možete izgraditi nešto da biste uništili sve oko sebe.
16:14 Maro Kristić: Ova lokacija koja se uvrštava u Plan je ona desno od benzinske pumpe iNA kod vrtića. Tamo je bila jedna derutna trafika koja je maknuta i bilo je spomena kako će se iza zida u šikari rioditi novi objekt. Je li ponovno uvrštavanje ove lokacije da se neće iza ništa graditi, što me raduje? U blizini je gradilište u Solinskoj ulici koje je zatvoreno, što se trenutno događa?