Tribina o kreditima u 'švicarcima' u Dubrovniku: 'Kroz dvije do tri godine bi trebali dobiti nazad ono što vam pripada'
U organizaciji udruge Franak, večeras je u Dubrovniku održana tribina na temu Presude Visokoga trgovačkog suda Republike Hrvatske u kolektivnoj presudi protiv osam banaka.
Tribina je, kako su naveli iz Udruge, održana zbog velikog interesa građana, koji su imali, ili još uvijek imaju, potrošačke, stambene ili auto kredite vezane uz valutu švicarski franak, s ciljem savjetovanja građama na temu Presude Visokoga trgovačkog suda Republike Hrvatske u kolektivnoj presudi protiv osam banaka.
Delegat iz skupštine udruge Franak i aktivist iz Dubrovačko-neretvanske županije, Niko Kesovija, i članica upravnog odbora udruge, Anita Perkov Kalebota, Dubrovčanima su pojasnili što znači kolektivna presuda u slučaju Franak, tko prema njoj ima pravo na tužbu, ništetnost ugovora, ništetnost ugovornih odredaba, pravna pitanja: konverzija, ništetnost ugovora, zastara za eurske i kunske kredite, zastara potraživanja za CHF kredite, koja je potrebna dokumentacija za tužbe, te revizije banaka.
- Dvoran je puna i dobro je da druga strana zna da nas ima. Nije to tako kako oni zamišljaju da ljude nije briga i pomisle 'lako ćemo s njima' pa će onda Andrović (op.a. Zdenko Andrović, predsjednik Hrvatske udruge banaka) na tv-u reći 'ništa od toga' misleći nas time pokolebati. E, to nije tako jer nema nikakvog smisla to što on priča. Imamo dvije presude; za pretplaćene kredite i valutnu klauzulu u smislu ništetnosti - kazala je Anita Perkov Kalebota koja je navela svoj primjer koji je prema njezinom mišljenju bio 'jedan kroz jedan'.
Naime, ona je imala otplaćeni kredit i prebačene kamate po autokreditu, a 2014. godine podigla je tužbu prije konverzije te je dobila na prvom stupnju presudu da joj banka mora vratiti sredstva nazad. Banka se žalila i to još uvijek traje, a Perko je dodala kako ona s tim nema problema jer postoje zatezne kamate.
- Sve što ste više pretplatili po kamatnim stopama, odnosno više po valutnoj klauzuli zbraja se, oduzima i onda iznos koji dobijete može se vratiti nazad. Možete tražiti ništetnost cijelog ugovora ili ništetnost odredbi ugovora – kamatne stope i ništetnost klauzule. To ljude inače buni jer im se čini da nema smisla pa se pitaju 'ako su kamatne stope i valutne klauzule ništetne što je to dobro što je ostalo u ugovoru?'.Taj dio se mora svladati sudskom praksom i tužbeni zahtjev se može postaviti u dogovoru s odvjetnikom hoće li zahtjev postaviti na način tako da ćete staviti ništetnost ugovora ili ići na ziher varijantu o ništetnosti kamatne stope i ništetnosti valutne klauzule - kazala je Perkov Kalebota dodavši kako se ona na svom primjeru uvjerila kako može ići na ništetnost cijelog ugovora, no dodala je kako je to njezin osobni stav, a ne stav Udruge, ali je istaknula kako ipak sa stopostotnom sigurnošću može tvrditi za navedene dvije odredbe.
- Nadam se da će se sudska praksa ujednačiti i da ćete kroz dvije do tri godine dobiti nazad ono što vam pripada. Postavljajte tužbeni zahtjev onako kako se dogovorite s odvjetnikom i kako vam paše zbog financija ili unutarnjeg mir. Ja samo skrećem pozornost da se ništetnost cijelog ugovora bitno razlikuje od ništetnosti kamatne stope i ništetnosti valutne klauzule, a to će se osjetiti kada budete u kalkulator stavljali kamatne stope i dobili iznos - poručila je Perkov Kalebota osvrnuvši se na konverziju kredita što je prema njezinom mišljenju 'najveća mina'.
- Ona je bila nužno zlo i bankama će dobro doći da nametnu nešto kao vid svoje borbe. Vaši odvjetnici morat će se postaviti na način da ona nema nikakvog utjecaja na ništetnost odredbi ili ugovora i istinski vjerovati u to. Bankama je jedini argument upravo konverzija i to lupaju na sva zvona, ali naš stav je da to nema nikakve veze - zaključila je Anita Perkov Kalebota iz udruge Franak na tribini u Dubrovniku koja je održana na temu temu Presude Visokoga trgovačkog suda Republike Hrvatske u kolektivnoj presudi protiv osam banaka.