/* */

Nepravomoćna presuda Trgovačkog suda: Grad Dubrovnik mora obeštetiti Razvoj golf zbog prodaje državnih parcela

Autor: Ahmet Kalajdžić

Nepravomoćnom presudom Trgovačkog suda u Dubrovniku, Grad Dubrovnik mora tvrtki Razvoj golf d.o.o. isplatiti ukupno 365.279 eura sa zateznim kamatama naknade štete zbog kupoprodaje nekretnina iz 2009. godine, odnosno prodaje dvije čestice zemlje na Srđu za koje se kasnije ispostavilo kako su  bile vlasništvo Republike Hrvatske, a ne Grada Dubrovnika.

Podsjetimo, nakon provedenog javnog nadmetanja, Grad Dubrovnik i Razvoj golf d.o.o. sklopili su ugovor o kupoprodaji sporne dvije čestice zemlje na Srđu koje su u tom trenutku bile upisane kao vlasništvo Grada Dubrovnika. Nakon toga je Republika Hrvatska pokrenula sudski spor koji je okončan 2020. godine te se temeljem pravomoćnosti presude upisala kao vlasnik prodanih čestica.

Ukupan iznos plus zatezne kamate

Prema navodima iz ove još uvijek nepravomoćne presude, Grad Dubrovnik dužan je tvrtki Razvoj golf d.o.o. isplatiti puni iznos iz kupoprodajnog ugovora od 2 milijuna i 600 tisuća kuna sa zateznim kaznama, kao i iznos poreza na kupoprodaju nekretnina kojega je tvrtka platila u iznosu od tadašnjih 130 tisuća kuna, ali i troškove postupka u iznosu od 62 tisuće i 500 eura.

 Na visinu isplate znatno utječu kamate koje je na polugodišnjoj razini utvrdila Hrvatska narodna banka koje su se, kako smo neslužbeno doznali, od rujna 2009. do lipnja 2015. za pravne osobe kretale od 13 do čak 18 posto dok je sud, primjenom odredbi Zakona o obveznim odnosima, eskontnu stopu HNB povećao za 3 do 5 posto.

Parcele izvan obuhvata

Riječ je o nekretninama izvan obuhvata projekta golfa na Srđu koje su uz oznaku “pašnjak“ površine od 21.008 m² te 26.033 m² u Zemljišnoknjižnom odjelu dubrovačkog Općinskog suda bile knjižene kao vlasništvo Grada Dubrovnika, ali se pokazalo kako je temeljem odredbi Zakona o šumama na njima kao vlasnik trebala biti upisana Republika Hrvatska.  Razvoj golf je nakon pravomoćne presude iz 2020., kada je to postalo jasno, pokrenuo postupak protiv Grada Dubrovnika za obeštećenje.

Grad je u ovom postupku, između ostaloga, obranu temeljio na tome što nisu znali za nemogućnost prodaje, a naveli su i činjenicu da je ugovor sklopljen s prokuristom Razvoj golfa, ali bez prethodnog odobrenja Skupštine te tvrtke, što je bila obveza jer je cijena bila veća od 20 posto visine temeljnog kapitala tog trgovačkog društva. 

Prijeboj potraživanja zbog korištenja Tvrđave

Pritom su također naveli mogućnost prijeboja potraživanja, s obzirom na to da je Razvoj golf dobio koncesiju na tvrđavu Imperial, a koju nakon raskida ugovora nije vratio Gradu, a zbog čega Grad trpi štetu, kako su naveli, najmanje u iznosu mjesečne najamnine koju bi mogli ostvariti davanjem u zakup tvrđave kao jedinstvenog objekta od iznimnog značaja i potencijala.

Trgovački sud je utvrdio svoju nenadležnost u ovom slučaju jer su Razvoj golf i Grad Dubrovnik ugovorili rješavanje međusobnih sporova arbitražom pri Stalnom sudištu Hrvatske gospodarske komore. Odlučujući o prigovoru za prijeboj dugova, obavljen je očevid u nazočnosti stalnog sudskog vještaka građevinske struke Zvonimira Franića. Vještak je u svom stručnom nalazu naveo da istočni ni zapadni bastion, prizemlje, prvi kat i taraca, niti jedan prostor kompleksa tvrđave Imperial na Srđu nisu u posjedu tužitelja “pa stoga nema ni smisla da procjenjuje vrijednost bilo kojih prostorija, kao niti da se izjašnjava jesu li neke prostorije oštećene više od redovne uporabe“ i da procjenjuje koji bi se dio mogao dati u zakup.

Nakon prvostupanjske presude dubrovačkog Trgovačkog suda iz veljače 2023., Visoki trgovački sud je u ožujku prošle godine predmet vratio na ponovno suđenje, ali su u ponovljenom postupku obje strane ustrajale u zahtjevima, a tuženi Razvoj golf je isticao da nikad nije preuzeo u posjed cijelu tvrđavu jer je posjednik zapadnog dijela Imperiala tvrtka Odašiljači i veze d.o.o., a u preostalom dijelu tvrđave Grad Dubrovnik koji ima i ključeve te  Dubrovački muzeji, kao gradska institucija, naplaćuju naknadu posjetiteljima tvrđave.

Franković najavio žalbu

Gradonačelnik Mato Franković za Dubrovački dnevnik je komentirao presudu. 

„Riječ je o nepravomoćnoj odluci. Bila je već prije 'korak do pravomoćnosti', no mi smo uložili žalbu i drugostupanjski sud je predmet vratio na ponovno odlučivanje. Sad je prvostupanjski sud ponovno, prvostupanjskom odlukom, zaključio kako Grad treba isplatiti novac društvu Razvoj golf ne uzimajući u obzir potraživanja za koja Grad vjeruje da mu pripadaju prema spomenutom društvu“, kazao je Franković najavivši žalbu.

„Uvjeren sam kako ćemo uspjeti otkloniti zahtjev društva Razvoj Golf prema Gradu u ovoj priči. Naime, ovaj postupak traje već dulje vrijeme. Radi se o zemljištu koje je Grad prodao tvrtki Razvoj golf, no kasnije se ispostavilo kako je ipak riječ o državnom zemljištu pa Razvoj golf traži povrat novca. S druge strane, Grad polazi od shvaćanja da ima potraživanja prema društvu Razvoj Golf, koja su najmanje jednaka tražbini Razvoj golfa iz spomenute osnove, pa smatramo kako ne treba vratiti novac Razvoj golfu“, izjavio je Franković.

Kusalić bez komentara 

Za reakciju smo upitali prokurista tvrtke Razvoj golf d.o.o. i njihovog pravnog zastupnika u ovom postupku, odvjetnika Ivana Kusalića. No, zasad nije htio komentirati. 

"Mogu samo potvrditi da je objavljena prvostupanjska sudska presuda kojom je potvrđena prethodna presuda iz 2023. po kojoj je Grad Dubrovnik dužan platiti Razvoj golfu iznos od oko 345 tisuća eura s kamatama od 2009. godine", izjavio je Kusalić. 

Na ovu presudu Grad Dubrovnik ima pravo žalbe. Zanimljivo je kako je ovo treća presuda vezana uz investitore golfa na Srđu, donesena u istom tjednu, nakon ishoda arbitraže u SAD-u i presude Općinskog suda u Dubrovniku vezane uz tvrđavu Imperial u korist Grada.

Popularni Članci