'

TOTALNA BEZOBRAŠTINA ILI NEZNANJE? Susjedima se u franjevačkom samostanu 'ukazale' srpske freske pa proširili prilično smiješan mit

Autor: Ivona Butjer Mratinović
Mediji s područja Srbije i Republike Srpske ovih su dana proširili vijest o tome kako su u franjevačkom samostanu u Dubrovniku pronađene pravoslavne freske te kako dubrovački crkveni autoriteti mahom žele 'zataškati' taj slučaj.

Sve je krenulo objavom Miloša S. na društvenim mrežama koji je posjetio Dubrovnik i koji tvrdi kako je u franjevačkom samostanu vidio pravoslavne ikone. Nadalje navodi kako je istraživao te došao do zaključka kako su se one pojavila 1992. godine i da se otad o njima ne priča, a da su čak bile i prepiturane, no ponovno su se 'pojavile' nakon što je malter s piturom otpao. Zbog toga je dio srpskih medija stvorio mit o tome kako netko pokušava sakriti 'pravoslavne' freske koje su, tvrde oni, dokaz kako su u Dubrovniku nekoć živjeli Srbi. 

Dubrovački dnevnik kontaktirao je nekoliko povjesničara umjetnosti s područja Dubrovnika kojima je cijela ta priča prilično smiješna. Kako su pojasnili, ne radi se o 'pravoslavnim' freskama, nego o stilu kakav se u umjetnosti koristio u doba kad su one nastale. Vjerojatno su freske iz franjevačkog samostana turista podsjetile na neke ikone koje je vidio u nekom srpskom samostanu ili crkvi, no zapravo se radi o stilu kakvim se slikalo ne samo na području današnje Srbije, nego i Hrvatske, Italije i sl.

Također, neistina je i to kako se 'o freskama nije govorilo', što demantira i fra Stipe Nosić, vikar samostana Male braće.

„Koliko stanovnici samostana Male braće i zaposlenici u muzeju stare ljekarne znaju, nitko se ovdje nije raspitivao na takav senzacionalistički način o freskama kao taj navodni ljetni posjetitelj. Informaciju da Objektiv.rs nije ništa pitao ni Dubrovačku biskupiju potvrđuje njihov Ured za medije. Uostalom o ostacima fresaka pronađenih 2004. iznad svoda sakristije u Franjevačkom samostanu objavljivani su i stručni radovi, kao što je na primjer rad: Ivan Srša, „Fragmenti zidnih slika nad svodom sakristije u Samostanu Male braće u Dubrovniku“. Dubrovnik, časopis za književnost i znanost 1/2009. str. 102-146. A ostatak druge freske pronađen je u lipnju 2006. u prizemlju sjevernog dijela samostana. Riječ je tu o freski koja je nastala u prvoj polovici 14. stoljeća, a prikazuje Bogorodicu, izvedenicu ikonografskog tipa Hodegitrije (ona koja pokazuje put). Bogorodica lijevom rukom pridržava dijete Isusa. Lijevo od prijestolja na kojem sjedi Bogorodica u stojećem stavu nalazi se Arhanđeo Gabrijel s Kristovim monogramom u desnoj ruci. Pored njegove aureole nalazi se monogram (AGA GABIA), koji potvrđuje o kojem je anđelu riječ. O toj freski u reviji Dubrovnik, časopis za književnost i znanost 1/2009. str. 183-196., pisale su Fani Župan i Ana Požar Piplica, pod naslovom 'Otkriveni oslik u predvorju refektorija',“ stoji, između ostalog, u reakciji iz Male Braće.

Vjerojatno nije za kriviti posjetitelja kojega su freske u Dubrovniku eventualno podsjetile na neke koje je viđao u Srbiji, no mediji koji su prenijeli takve dezinformacije, trebali su provjeriti o čemu se tu zapravo radi, posebno iz razloga što je riječ o iznimno lako provjerljivim informacijama.

Popularni Članci