/* */

ŠTO NAKON SUMMITA? Dubrovčanin Bajro Sarić: Ulaganje Kineza ovisit će o vještini hrvatskih političara i poslovnog sektora

Autor: dubrovackidnevnik.hr

Summit Kina+16 održan je u Dubrovniku, a prisustvovali su mu premijeri iz 17 zemalja. 

Većina građana negodovala je zbog prometnih gužvi pa bi se znali zapitati 'što će Hrvatskoj takvo događanje'. Dubrovački dnevnik kontaktirao je stručnjake na području ekonomije i gospodarstva koji su kazali kakve bi benefite Hrvatska mogla ostvariti zbog održavanja summita, a tako i ekonomskog analitičara Bajra Sarića.

Sarić smatra kako je preuranjeno bilo što pouzdano reći o koristima koje bi Hrvatska u ekonomskom smislu mogla imati od ovoga summita.

"Ipak je riječ je o načelnom i multilateralnom međunarodnom poslovnom skupu, dok se konkretni učinci mogu uočiti tek za nekoliko godina i u kasnijim bilateralnim pregovorima i ugovorima između poslovnih partnera iz Kine i Hrvatske. Uostalom, ocjena uspješnosti bilo kojega skupa, summita ili kongresa moguća je tek u nizu idućih godina, pa tako i ovoga. Kao što se zna, puno se poslovnih, političkih i sl skupova, posjeta i najviših stranih delegacija i poslovnih ljudi događalo posljednjih godina u Hrvatskoj, pa i u Dubrovniku, ali, barem s mojega stajališta nije došlo do ostvarenja dogovorenih zaključaka, predugovora, projekata i sl. ponajviše zbog političkih razloga, makroekonomskih nestabilnosti, pa i naknadno promijenjenih interesa i okolnosti i u Hrvatskoj i u Kini," pojašnjava Sarić te smatra kako sigurno postoje obostrani interesi za veću trgovinsku, investicijsku, znanstvenu, turističku i kulturnu suradnju obje zemlje.

"Pri ovome treba znati da je Hrvatska članica Europske unije, koja ne gleda blagonaklono na kinesku investicijsku, ekonomsku, a time i političku ekspanziju na istočnu i srednju Europu, a posebice ne u slučajevima kada se pojavljuju kineski izvođači projekata koje financira Europska unija. Zasad se čini sigurnim da će Hrvatska, kao Kinezima zanimljiva zemlja, imati ubrzani rast s kineskog emitivnog turističkog tržišta, što je već razvidno i u proteklih par godina," tvrdi Sarić koji je mišljenja kako ulaganje Kineza, prije svega u infrastrukturu i proizvodni sektor, ovisi ponajviše o vještini hrvatskih političara i poslovnog sektora.

"Znamo da su njihovi investicijski potencijali golemi, ali jednako tako i brojne druge europske zemlje konkurirat će nam u tome, a neki važni projekti su nas već zaobišli. S kineskim poduzetnicima nije nimalo jednostavno ni pregovarati niti postići koncenzus u tim pitanjima. Iako već i sad postoje, ali bi trebalo puno više računati s mogućnostima izvoza sofisticirane, autohtone i kompatibilne robe i usluga u Kinu. Postojeći golemi debalans u međusobnoj razmjeni u korist Kine zapravo je neodrživ," tvrdi Sarić, smatra kako ipak ima temelja za optimizam za značajnije poboljšanje ekonomskih odnosa dvaju zemalja nakon ovoga summita i činjenice da kineski izvođači grade Pelješki most, a vlasnici su i nekih turističkih i proizvodnih objekata, uvažavajući pri tome obostrane posebnosti.

"Naravno, sve pod uvjetom međunarodne političke i makroekonomske stabilnosti, a znamo da se na prostorima bivše države sučeljavaju interesi i Europske unije, SAD, Rusije i Kine i da se tu podosta toga komplicira što ograničavajuće djeluje na dinamiku i strukturu nacionalnih ekonomija. Osobito su golemi demografski problemi, a bez produktivnih i kreativnih ljudskih resursa čine se teško izvodivim i veća ulaganja na profitabilnim temeljima jer kapital odlazi tamo gdje se brže i sigurnije oplođuje," zaključio je Sarić.

I.B.

Popularni Članci