SREDIŠNJA PROSLAVA Obilježava se Godina UNESCO-ove baštine u Dubrovniku, ovaj tjedan bit će održano preko 20 događanja
Program u period od 20 do 27. Listopada donosi preko 20 događanja, a pojedinosti programa predstavili su zamjenica gradonačelnika Dubrovnika Jelka Tepšić i predsjednik Društva prijatelja dubrovačke starine Vedran Kosović.
No, prvo je prezentirana video poruka ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek.
„Radi se o finalu 45. godišnjice upisa Dubrovnika na popis svjetske baštine, a u ovoj godini koja je u Dubrovniku proglašena godinom UNESCO-a, jednako tako obilježava se i godišnja upisa na nematerijalnu kulturnu baštinu, kao i prošlogodišnja dodjela povelje o upisu u baštinu Memorija svijeta za dubrovačke arhive. Drago mi je da je Dubrovnik na ovakav način odlučio obilježiti ovu godinu jer je upravo pripadnost svjetskoj baštini uvelike obilježila način na koji se zadnjih desetljeća u Dubrovniku brinulo o kulturnoj baštini, jednim dijelom nakon potresa, drugim dijelom za vrijeme i nakon Domovinskog rata, a onda posebno zadnjih godina i nakon usvajanja Plana upravljanja, kad je Dubrovnik pokazao da Dubrovnik može biti predvodnik kako se sustavno baviti održivim upravljanjem kulturnom baštinom“, kazala je Obuljen Koržinek i dodala je da je Hrvatska vrlo privržena vrijednostima koje promoviraju UNESCO-ove konvencije.
„Nadam se da će i sva događanja koja će se ovaj tjedan odvijati u Dubrovniku i stručnjaci koji sudjeluju dati važan doprinos, s jedne strane kako bismo obilježili ove velike obljetnice, ali isto tako porazgovarali o tome što nas čeka ubuduće“, zaključila je Obuljen Koržinek.
Gradsko vijeće Grada Dubrovnika proglasilo je 2024. godinu Godinom UNESCO-ove svjetske baštine, a što je dosad sve u okviru programa izvedeno i što nas još očekuje predstavila je zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić.
„Pokušali smo kroz obljetničku godinu obuhvatiti različite strukture naših stanovnika, različite razine organizacija i kreativnih organizacija kako bi dobili jednu lijepu kvalitetu programa, a u tome smo i uspjeli. Ono što je najvažnije, željeli smo poslati poruku da je dubrovačka baština živa baština, da su nju prigrlile sve generacije“, kazala je Tepšić.
Naglasila je da je 45. godina od upisa povijesne jezgre u UNESCO upravo 26. listopada, koji se dogodio 1979. godine. Također, obilježava se i 15 godina od upisa Feste svetog Vlaha na listu nematerijalne svjetske baštine i jedna godina od upisa arhivskih fondova Dubrovačke republike na UNESCO-ovu listu Sjećanja svijeta.
„Više je od 180 programa dosad kroz ovu godinu, u koje smo uključili sve tradicionalne dubrovačke manifestacije, a voljela bih istaknuti jučer održanu Dubrovačku trpezu putem koje smo sugerirali ugostiteljima i sudionicima da nastoje kreirati jela i ponudu koje se temelji na dubrovačkoj tradicionalnoj gastronomiji. Bilo je šareno, ali je bilo i jako puno tradicionalnih jela, pogotovo slastica“, kazala je Tepšić.
Program je počeo oko Feste svetog Vlaha, odnosno uručenjem Povelje koju je ministrica Obuljen Koržinek uručila Dubrovačkom arhivu, a među suradnicima su Ministarstvo kulture i medija, Društvo prijatelja dubrovačke starine, Europa Nostra, Turistička zajednica grada Dubrovnika, Državni arhiv, Dubrovačka biskupija, Sveučilište u Dubrovniku i Hrvatska udruga povijesnih gradova, uz sedam kulturnih ustanova Grada Dubrovnika do 31 vanjskog organizatora.
Među istaknutijim kulturnim zbivanjima navedena je središnja izložba Dubrovnik i UNESCO otvorena na Dan muzeja 18. svibnja, koja se može još uvijek obići do kraja godine. Spomenuta je i Hekuba u sklopu Dubrovačkih ljetnih igara, kao i Dubrovački simfonijski orkestar koji se također uključio svojim programima. Održani su znanstveni i konferencijski programi. Gradonačelnik je sudjelovao i na UNESCO-ovoj konferenciji koja se bavila suzbijanjem govora mržnje, a organiziran je i poseban događaj kojim je prezentiran Plan upravljanja povijesnom jezgrom hrvatskoj javnosti. Posebno su istaknuti obrazovni programi, od kojih je naglašen kviz „Koliko poznajemo UNESCO-ov Grad“, gdje su pobjednici bili učenici OŠ Marina Getaldića i bili nagrađeni putovanjem u Krakov.
POSTAVLJENI SIMBOLI UNESCO-A NA ULAZIMA U GRAD
Posebno se govorilo o središnjoj proslavi.
„Zašto vikend koji je pred nama? To je upravo 45 godina od upisa na UNESCO-ovu listu i sa zadovoljstvom možemo reći da nije samo manifestacijskog ili svečarskog tipa, već da će biti i znanstveno obojana konferencijom. Organizirana je u zajedništvu više institucija i traje nekoliko dana, ima puno sudionika. Mi ćemo 26. listopada, po završetku konferencije, imati svečani dio koji će biti za naše sugrađane i posjetitelje. Na taj dan bit će Dan otvorenih vrata Dubrovačkih baštinskih institucija, uz besplatan ulaz na zidine, u muzeje i galerije Grada, Muzej Franjevačkog samostana, Muzej Dominikanskog samostana, Sinagogu i Riznicu Katedrale“, kazala je Tepšić.
Naglasila je da će se isti dan, u 10 i 30, održati otkrivanje UNESCO simbola na ulazu u Grad.
„Jesmo grad UNESCO-a, ali nigdje dosad nismo to imali negdje istaknuto, da baš svatko tko krene u Grad vidi taj znak. Uspjeli smo, hvala Konzervatorskom odjelu Dubrovnik, hvala na potpori ministarstvu. Uspjeli smo dobiti sve potrebne dozvole, znak je izrađen, postavljen, a mi ćemo ga otkriti svečano na Pilama. Na Pločama je također postavljen. Na taj način ćemo skrenuti pozornost javnosti da kroče u zaštićenu UNESCO-ovu baštinu“, kazala je Tepšić.
Nakon toga, u Kneževu dvoru će se održati svečano uručenje nagrade organizacije Europa Nostra Društvu prijatelja dubrovačke starine, dok će se navečer u Kazalištu Marina Držića održati glazbeno-scenski program „Zar san slobode još ti ne da spati?“.
Cijeli popis događanja možete vidjeti OVDJE.
BITNA MEĐUNARODNA KONFERENCIJA
Govorio je predsjednik Društva prijatelja dubrovačke starine Vedran Kosović, a fokus je bio na međunarodnoj konferenciji „Svjetska baština – planirane i upravljanje“.
„Suorganizator je Županijski zavod za prostorno uređenje na čelu s članicom Marinom Oreb, koja je unijela puno stručnog znanja. Priča je počela kad smo Gradu predstavili ideju da bi Društvo htjelo organizirati jednu međunarodnu konferenciju. Zaista, u Društvu smatramo da je osim same obnove i prezentacije spomeničke baštine naš zadatak i u javnom prostoru otvarati teme koje nas sve „bole“, koje nas „žuljaju“, koje doprinose tome da Društvo u globalu sazre do toga da se bolje čuva spomenička baština. Gradu smo prezentirali tu ideju i kako je proglašena Godina UNESCO-a, jako brzo smo to uklopili i dogovorili se da bi bilo to lijepo provući kroz program. Ponosni smo i drago nam je da je do te suradnje došlo. Drugi momenat koji bih htio istaknuti je Plan upravljanja koji Dubrovnik provodi, gdje je Dubrovnik i preteča među svim gradovima, u kojem Društvo sudjeluje i koji također priča o svim problemima baštine i planiranja. Treća stvar, Europa Nostra, koja je obilježila tjedan i Društvo je dobilo nagradu. Možda vam se nekad čini da se puno o tome priča, ali jednostavno i oni imaju svoje protokole, a ovaj događaj u subotu je prilika da se članstvo Društva okupi, jer su oni iznijeli tu nagradu i to je nagrada za sve članove Društva od osnutka“, kazao je Kosović.
O samoj konferenciji rekao je da je bitno da dolazi do promjene u načinu štićenja prostora.
„Sad će prostorno-planska dokumentacija preuzeti puno veću ulogu u štićenju prostora. Morat će biti izrađena na puno detaljnijem nivou i modernijim podlogama. Činjenica je da nam nedostaje prakse i upravo ova konferencija će imati radionice koja će imati za cilj obrazovati i pokazati europsku praksu, iz nekih drugih gradova koji provode te planove, tako da svi skupa pokušamo doprinijeti da se prostor štiti. Mi se kroz cijelu povijest Društva srećemo s negativnim utjecajima na baštinu, s jako ružnim stvarima. Uvijek su to bile pojedinačne bitke i uvijek se to pokušavalo pojedinačno riješiti, mislim da je sustavni pristup zaštiti spomeničke baštine potreban i bitan. Mislim da je Dubrovnik, kao i Društvo, preteča mnogo toga“, zaključio je Kosović.