SIGURNA DESTINACIJA Unatoč milijunskom protoku turista, broj krađa i incidenata zanemariv
Dubrovnik slovi za jedan od najsigurnijih gradova u Hrvatskoj, ali i u Europi, zbog čega ga mnogi turisti i odabiru za svoju destinaciju. A ni većina „domaćih“ sigurno ne bi rekla da se u gradu osjećaju – nesigurno.
Bezbrižna šetnja bez osvrtanja u dva ujutro ulicama Dubrovnika nije ništa novo, a lokalno stanovništvo se vrlo lako može prisjetiti da se još donedavno vrata stanova nisu zaključavala, a ponekad ni zatvarala. Nerijetko se može vidjeti motore parkirane s ključevima u bravi, kao i automobile s otvorenim prozorima.
Ne treba se previše ni razmišljati prilikom odlaska na plažu, pa tako i dan danas poprilično bezbrižno ostavljamo novčanike i mobitele u torbama pored šugamana, eventualno „skrivene“ ispod odjeće.
Ruksaci s otvorenim džepom u prenatrpanom autobusu isto ne predstavljaju preveliko opterećenje, kada biramo burse ne razmišljamo mogu li se lako otrgnuti s ruke ili ramena, novčanici se ostavljaju na stolu kafića dok se zaletimo do wca, dječje igračke ostavljaju se kraj igrališta dok se mališani ne izludiraju.
Turisti takve prizore nerijetko gledaju s nevjericom i čuđenjem, dok njihove vrijedne stvari kriju u raznoraznim pretincima, povremeno skrivene i ispod odjeće. Nije to iznenađujuće - tko god se otisnuo do neke od poznatijih turističkih destinacija itekako je svjestan da tako stvari funkcioniraju i da džeparoši vrebaju na svakom uglu. Dovoljan je jedan tren neopreznosti da bi se ostalo bez cjelokupnog budžeta za putovanje, kao i dokumenata.
Je li Dubrovnik kao turistička destinacija uspio, unatoč povećanom broju turista, ostati imun na takve stvari? Teško. Sve češće se može čuti kako je nekome „iz ulice“ nestao bicikl, kaciga, kao i nešto iz torbe koja je tako bezbrižno ostavljena na plaži. Neki se takve stvari odlučuju prijaviti, dok drugi ipak odustaju zbog procedura koje vuče uz to.
No tragom tih informacija odlučili smo u Policijskoj upravi dubrovačko-neretvanskoj provjeriti kakvo je, prema njihovim podacima, trenutno stanje što se tiče turističkog kriminaliteta s obzirom na početak sezone.
BLAGI PORAST BROJA KRAĐA
„Od početka ove turističke sezone, odnosno u razdoblju od početka svibnja do kraja lipnja, na području Dubrovnika evidentirano ukupno sedam kaznenih djela krađe koje bi po svojim obilježjima mogle spadati u tzv. turistički kriminalitet”, kažu iz PU dubrovačko-neretvanske.
Od tih sedam kaznenih djela, jedno je počinjeno na jednoj od plaza na Babinom kuku. U tom slučaju, hrvatski državljanin je, dok se nalazio u moru, ostao bez mobitela, odnosno – mobitel mu je otuđen.
Preostalih šest kaznenih djela se dogodilo na predjelu stare gradske jezgre, odnosno na Pilama, Stradunu i Porporeli gdje su oštećene osobe bile strani državljani, a otuđene su im torbice ili novčanici.
“Uspoređujući statističke podatke s prošlom godinom, primjetan je blagi porast ove vrste kaznenih djela. Naime, u istom razdoblju 2023. godine zabilježeno je pet kaznenih djela krađe, koje su počinjeni na štetu stranih državljana kojima su i u ovim slučajevima otuđene ručne torbice i novčanici za vrijeme njihovog boravka unutar prostora stare gradske jezgre”, objašnjavaju iz PU dubrovačko-neretvanske.
No to ne znači da je alarm upaljen i da se sad panično moramo početi bojati za svoje stvari.
“Iako se radi o blagom porastu kaznenih djela moramo napomenuti kako se radi o izrazito malim brojkama koje su zanemarive kada se uzme u obzir broj turista koji nas posjećuje, a radi se o milijunskim brojkama. Prema pisanjima brojnih stranih medija Dubrovnik, ali i cijela Hrvatska, se već godinama proglašavaju sigurnim mjestom za život i jednom od najsigurnijih turističkih destinacija zbog čega je hrvatska policija, koja je zadužena za sigurnost i čija je to osnovna zadaća, izuzetno ponosna”, dodaju iz PU dubrovačko neretvanske.
“Činjenica je da područje Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije izuzetno rijetko bilježi teža kaznena djela, napade, teža imovinska kaznena djela, seksualne delikte i slične događaje koji utječu na osjećaj sigurnosti kod građana i turista, a osim toga, broj prekršaja protiv javnog reda i mira je u kontinuiranom padu. Sve to utječe na stvaranje slike našega grada kao izuzetno sigurnog odredišta, što je, pored prirodnih ljepota, postao jedan od osnovnih kriterija kod odabira turističke destinacije”, dodaju.
NAJVEĆI NAGLASAK NA SVEOBUHVATNOJ PREVENCIJI
Kako bi se to ostvarilo Policijska uprava dubrovačko-neretvanska poduzima brojne ciljane aktivnosti koje vrlo često nisu vidljive javnosti, ali dovode do ovakvih rezultata, što je i njihov krajnji cilj – sigurnost.
U tom smislu najveći se naglasak stavlja na sveobuhvatnu prevenciju koja se temelji na sigurnosnim pokazateljima i rizicima koji se pomno analiziraju.
Osim za domaće i strane turiste, Dubrovnik je vrlo često odredište u kojem su organizirani brojni domaći i međunarodni skupovi, koji događaji su veliki sigurnosni izazov, a na kojima se nikada nije dogodio niti jedan, pa i najmanji sigurnosni incident.
“Osim doprinosa policije svako treba napomenuti da većina naših sugrađana nije sklona bilo kakvom protupravnom ponašanju i to je za svaku pohvalu, tako da je područje našeg djelovanja usmjereno na onaj manji postotak prijestupnika. Međutim, kada su u pitanju turisti, ne znate tko vam dolazi na vaše područje, ali zahvaljujući izvrsnoj suradnji s lokalnom samoupravom, hotelijerima i drugim djelatnicima koji se izravno bave turizmom, sve ove godine broj protupravnih ponašanja turista ili na štetu turista uspijevamo zadržati na izuzetno malim brojkama”, zaključuju iz PU dubrovačko-neretvanske.
Jasno je da ne možemo sigurnost uspoređivati s vremenima od prije 20, a i deset godina, ali da, unatoč ovim slučajevima, kojih je zaista malo, ipak i dalje možemo tvrditi da živimo u jednom od najsigurnijih gradova, pogotovo onih turističkih.