Sanitarna inspekcija obišla dubrovačke ugostitelje, nekoliko ih je kažnjeno zbog pušenja u zatvorenom
Prema saznanjima Dubrovačkog dnevnika, Sanitarna inspekcija je tijekom veljače ove godine na području Dubrovnika provela više nadzora nad ugostiteljskim objektima u vezi s konzumacijom duhanskih proizvoda suprotno odredbama Zakona. Doznali smo koliko je ugostitelja dobilo kazne.
Nadzorom sanitarne inspekcije utvrđuje se poštuje li se propisane mjere zabrane pušenja u zatvorenom javnom prostoru, te je od početka godine na teritoriju Republike Hrvatske obavljeno ukupno 309 redovnih nadzora i u 51% provedenih nadzora utvrđene su nesukladnosti.
Iz Sanitarne inspekcije su za Dubrovački dnevnik otkrili kako su u našoj županiji proveli 13 nadzora nad 10 različitih ugostiteljskih objekata, a u njih sedam su utvrđene nesukladnosti pa su pokrenuti upravni i prekršajni postupci.
Velike novčane kazne
Sanitarna inspekcija Državnog inspektorata inspekcijske nadzore provodi prema godišnjem planu rada. Nadzor nad promjenom Zakonu o ograničavanja uporabe duhanskih i srodnih proizvoda provodi se kao dio cjelovitog nadzora ili kao ciljani nadzor nad ugostiteljskim objektima. U tijeku je provedba planiranih ciljanih nadzora vezanih za kontrolu pušenja u ugostiteljskim objektima.
Zakonom su utvrđene novčane kazne u iznosu od 9.290.60 do 19.908,42 eura za pravnu osobu, te od 663,61 do 1.990,84 za fizičku osobu i odgovornu osobu u pravnoj osobi i u skladu s propisanim ovlastima sanitarna inspekcija izdaje prekršajne naloge. Prekršajni nalog izdaje se pravnoj osobi, odgovornoj osobi u pravnoj osobi ili fizičkoj osobi ako se radi o obrtu. Okrivljenik je dužan platiti iznos izrečene novčane kazne u roku od osam (dana od dana pravomoćnosti prekršajnog naloga. Također, sukladno odredbama prekršajnog zakona, okrivljenik može u ostavljenom roku uplati 2/3 novčane kazne i smatrat će se da je novčana kazna uplaćena u cijelosti. Isto tako stranka ima pravo prigovora na prekršajni nalog, čime isti postaje opružni prijedlog o kojem odlučuje nadležni sud.
Ni elektroničke cigarete nisu dopuštene
Nazori sanitarne inspekcije usmjereni su na pravne i fizičke osobe koje obavljaju ugostiteljsku djelatnost. Temeljna odredba Zakona o ograničavanja uporabe duhanskih i srodnih proizvoda vezana za „pušenje“ je članak 25. predmetnog Zakona kojim je propisano da se zabranjuje pušenje duhanskih i srodnih proizvoda, biljnih proizvoda i uporaba elektroničkih cigareta s nikotinskim punjenjem ili bez nikotinskog punjenja i vodenih lula u svim zatvorenim javnim prostorima, te je istim člankom propisana iznimka da je pušenje dozvoljeno u prostorima za pušenje u objektima u kojima se obavlja ugostiteljska djelatnost. Prostor za pušenje jest potpuno zatvoren prostor, fizički odvojen od drugih zatvorenih prostora, površina mu ne smije biti manja od 10 m², i ne smije zauzimati više od 20% površine prostora za posluživanje u ugostiteljskim objektima, te mora ispunjavati i druge Zakonom propisane uvijete i u njemu se ne smije usluživati hrana i piće.
Uz navedeno u objektu u kojemu se isključivo poslužuje piće, postoji dodatna iznimka za objekte koji zbog veličine uslužnog prostora ne mogu zadovoljiti propisane uvjete za prostor za pušenje te mogu u skladu s člankom 32. cijeli prostor za posluživanje odrediti pušačkim prostorom, koji mora ispuniti dodatne propisane zahtjeve i u tom prostoru mora biti istaknuta oznaka o dozvoli pušenja i o tome moraju ishoditi rješenje Ministarstva zdravstva o ispunjavanju uvjeta.
Vlasnik odnosno korisnik prostora dužan je osigurati provedbu zabrane pušenja u prostoru u kojem je pušenje zabranjeno.