REPORTAŽA: UNIDU TV je mlađi, ali zahtjevniji brat studentskog UNIDU radija
Sveučilište u Dubrovnik, a posebno Fakultet za medije i odnose s javnošću ponosni su na svoju studentsku televiziju, UNIDU TV, koja je od ovog mjeseca dostupna i na novoj platformi, na domeni unidu.tv te će od sada funkcionirati i kao ''televizija na zahtjev''. Autori priloga su studenti Fakulteta za medije i odnose s javnošću, a teme su većinom iz studentske svakodnevice. Novi je studio u zgradi Kampusa, a studenti su dosad snimili i objavili oko 70 različitih sadržaja. Studentski TV je mlađi brat UNIDU radija, a posjetili smo ih na Svjetski dan televizije i uvjerili se s koliko žara i ljubavi rade sve priloge. Raduje kako se nitko od njih nije pokajao s izborom budućeg zanimanja i ne strepe od izazova koji ih čekaju.
Medije gledaju kao da su društvene mreže
Glavni urednik i stručni suradnik na Sveučilištu, Alen Roki o budućim kolegama kaže kako nove generacije drugačije gledaju na medije koje doživljavaju kao da su društvene mreže.
“To može biti dobro jer nemaju predrasuda i od nule ulaze u svijet medija, ali bih volio da puno više slušaju radio i gledaju TV, a da su manje podložni društvenim mrežama. UNIDU TV je oduvijek postojao kao praktična radionica, ali je sad na svojoj domeni unidu.tv napokon službeno ‘TV na zahtjev’ i platforma koja može stvarati više sadržaja te na jednom mjestu okuplja studente da vide prostor u kojem se stvara. Svaki dan donosimo sadržaje prvenstveno namijenjene mladima i studentima, a sve je objedinjeno na našoj domeni s kojom su povezane sve društvene mreže. Oduvijek smo imali dobar pristup mladima, a na www.unidu.tv imaju uvid u sadržaj od podcasta do programa uživo, a u drugom semestru se mogu pratiti programi uživo studenata treće godine koji se svi moraju dokazati kad se kamera upali i krene uživo”, priča Roki i pojašnjava kako TV na zahtjev nema klasičnu programsku shemu.
“Opušteno i bez velikog pressinga, redovito objavljujemo sadržaje koji zadovoljavaju studentske potrebe. Taj trend pogoduje mladima koji nisu vezani za određeni termin te sadržaj mogu, kad god požele, vidjeti na svim platformama. Nažalost, tako gubimo aktualnost, ali nismo komercijalni medij i nije sve u brzini, nego je naglasak sve odraditi kako se uči na fakultetu. Naglasak je na sadržaju, da se ne gubi značaj objavljenog i trudimo se pokriti sve sveučilišne događaje na istom mjestu. To je studentima praksa i radije ćemo odgoditi za jedan dan te napraviti kako treba, ali da je dostupno na svim platformama gdje ostaje kao dokument za buduća vremena. Cilj nam je imati i dnevne live emisije ili barem jednom tjedno objediniti sve događaje na jednom mjestu. Naravno, radit ćemo i na problemu brzine, oformiti pravu redakciju, a pravi primjer je UNIDU radio koji se kao stariji brat ove TV dokazuje već 17 godina”, izjavio je Roki.
Inače, u emisiji Akademska četvrt gostuju profesori, a u Kolokviju studenti, rubrika Kenova nudi novosti i zanimljivosti s fakulteta te studentskog života, a Medijski laboratorij je praksa svih studenata, dok će se u ljetnom semestru uživo pripremati emisija TV LAB.
Studenti oduševljeni, vide se u svijetu medija
U studiju smo zatekli Saru Kalogjeru, Valentinu Komparić, Petru Radman Livaja, Carlu Lešević i Vita Begovića.
Sara je na četvrtoj godini. U Zagrebu je studirala PR i sociologiju, ali joj je ljepše na moru.
“S Korčule sam i ovdje sam na domaćem terenu. Mediji mi se više dopadaju i ako ih bolje razumijem, bolje ću raditi i PR. Želim medijski i kao PR pokrivati humanitarne akcije, pisati lifestyle teme za časopise te istraživačke reportaže. Imam puno ideja, neće me ništa zaustaviti, a planiram medijski pokriti i svoj rodni otok”, priča Sara Kalogjera.
Valentina Komparić govori kako je iz Baške vode i prvo je upisala turizam u Zadru, no brzo je shvatila kako to nije za nju.
“Predmet o komunikacijama bio je jedini kolegij koji me zanimao, prešla sam na ovaj fakultet i nisam se pokajala. Super sam se snašla, fakultet me zanima i želim proći rad u svim medijima jer su svi jednako važni. Ne znam što ću raditi u bliskoj budućnosti jer se prije pet godina nisam vidjela u medijima, ali nemam strah od izazova! Dobro je da nas već ‘bacaju u vatru’ te smo lani, kolegica Petra i ja morale doslovce u samo pet minuta uoči emisije snaći se, pronaći goste i smisliti pitanja, ali je sve ispalo spontano i pristojno”, izjavila je.
Petra Radman Livaja je iz Sinja i u stilu alkara tvrdi - S izborom fakulteta pogodila je “u sridu“.
“U srednjoj školi zanimali su me radio i istraživačko novinarstvo. Upala sam na fakultet i u dom pa mi se nije dalo prebacivati u Split ili u Zagreb gdje studira moj stariji brat koji studira računarstvo i zvao me jer je tamo bolji studentski život. Ali, uopće ne žalim jer sam našla dobru ekipu i družimo se. No, Zagreb nije moja opcija jer more je more i nisam požalila. Vodim emisiju “Kolokvij“ za studente i alumnije, ali još nisam potpuno sigurna hoću li se baviti medijima ili PR-om, ali želim probati i to. Biti voditelj je veći izazov kreativnosti i to me trenutačno više zanima”, rekla je.
Carla Lešević je naša sugrađanka i tvrdi kako joj ništa nije teško, nego zabavno i dinamično!
“Ekipa je energična i dobra, a najzanimljiviji su mi tereni gdje radim kratke razgovore. Iako ne radim montažu, nazočna sam montaži priloga i zanimljivo je. Mislim da ću ostati vjerna radiju i voljela bih raditi na nekoj radio postaji”, kaže Lešević.
Otac Vita Begovića je iz Dubrovnika, a on priznaje kako je u gradu puno bolje nego što je mislio da će biti!
“Fakultet je pun pogodak i jako mi se sviđa. Oduvijek sam želio biti fotograf i slikavati sve, a ovdje mogu raditi to što želim. TV je super iskustvo i volio bih kao TV novinar raditi istraživačke reportaže s terena, ne u informativnom dijelu u redakciji, jer je to velika šansa za osobni razvoj. Više bih volio istraživati kriminal nego pratiti politiku, iako ga je dosta upravo tu. Ako se ovdje ukaže prilika, ostat ću, ali se vjerojatno vraćam u Čakovec. Vidim se kao profesionalni fotograf jer će unatoč AI-tehnologiji to zanimanje opstati”, izjavio je Vito i zaključio kako će “fotografija biti odušak i balans za novinarstvo”.
‘Bacanje u vatru’ kao najbolji oblik učenja
Izvršni producent UNIDU TV-a Ante Tolja je sretan što je dio mlade redakcije i što studente zanima TV kao medij.
“Raduje me njihov napredak i razvoj kao snimatelja, novinara i montažera. Kad uspiju, radovat ću se što su bili dio ove redakcije. Uvijek postoji strah od kamere i reflektora, kako će izgledati i kako se ponašati, gdje s rukama… Zapravo je najteži početak i svima kažem da ću ih baciti u vatru i pustiti da se snalaze. Prije toga im, naravno, dam sve moguće alate za koje znam, tako oni znaju što raditi, ali ipak kroz praksu sve najbolje nauče. Tu vatru su možda najbolje osjetile Valentina i Petra kad smo ih prvi dan stavili pred kamere i rekli da to moraju raditi. Na tom se primjeru najbolje vidi kako se radi i uči, da UNIDU TV dopušta greške i učenje svega što komercijalni medij ne bi tolerirao”, govori Tolja.
Na video montaži su Ivan Ivković Mandac i Lovro Lisičić koji priznaje kako to nije posebno zahtjevno.
“Ovim sam se bavio i prije fakulteta i montaža mi dođe kao odmor i opuštanje. Na montaži priloga uvijek nazoče novinari ili urednici da pregledaju i utvrde moguće greške. Za sve uvijek nađemo kompromis mojih sugestija i novinarskih zahtjeva”, kaže, a za razdoblje nakon diplome dodaje da je otvoren za sve mogućnosti.
“Volio bih raditi video montažu, ali bih prihvatio baviti se novinarstvom”, rekao je.
Ivan Ivković Mandac je iz Sinja i kako kaže, dio „male sinjske priče“.
“Ovdje je odlično, a zadužen sam za montažu i pripremu seta za snimanje, što nije tako zahtjevno i samo je ispočetka bilo teško, sad nije. Naravno, svjestan sam kako u montaži moram paziti na detalje, a najteže je pronaći priloge da se ‘pokriju’ teme emisije. Volio bih ostati u Dubrovniku, a uz montažu bih se postupno više bavio novinarstvom i snimanjem. Već sam uočio problem pressinga u ovom poslu, ali znam, bolje da nas bace u vatru da nešto naučimo. Ovaj je fakultet pravi izbor i nisam pogriješio!”, poručio je.
*Ante Tolja daje posljednje upute Petri Radman Livaja*
Dekanica: Praksa ih priprema za buduće karijere
Studenti otkrivaju da s radošću prate bivše kolege koji su novinarski već uspjeli. Spominju Maria Juriča i Brunu Papić na komercijalnim televizijama te Mislava Ćimića, Francescu Vlašić i Vicka Dragojevića u javnom servisu. Otkrivaju da će već idući semestar neki od njih surađivati, doprinositi nastavi i pokazati im da se sve može ako ih zanima novinarstvo.
Dekanica Fakulteta za medije i odnose s javnošću Romana John o UNIDU TV kaže kako studentska televizija ima značajan utjecaj na razvoj obrazovanja, medijske pismenosti i profesionalnih vještina studenata.
“Postojanje izvrsno opremljenog studija omogućuje studentima Fakulteta za medije i odnose s javnošću praktično iskustvo u stvaranju različitog medijskog sadržaja, od iskustva u vođenju emisija, osmišljavanju priloga, snimanju, pisanju scenarija, montaži snimljenih materijala do cjelokupne produkcije sadržaja koji je kasnije javno dostupan na mrežnim stranicama televizije. To je mjesto na kojem se nadopunjuju postojeća teorijska znanja, ali istovremeno i mjesto na kojem studenti mogu izražavati svoje ideje, kreativnost i otvarati pitanja koja su njihovoj populaciji važna. Sudjelovanjem u radu jednog ovakvog medija zasigurno će biti bolje pripremljeni za svoje buduće karijere, bez obzira je li riječ o novinarstvu, odnosima s javnošću ili nekim drugim profesionalnim usmjerenjima”, zaključila je John.