Pukotine i na Kneževom dvoru, trake kojima je oblijepljen neće ga spasiti
Nakon današnjih napisa o pukotinama na tvrđavi Revelin i tome kako je gradonačelnik Andro Vlahušić zatražio hitno očitovanje od strane Konzervatorskog odjela, nekoliko je čitatelja Dubrovačkog dnevnika upozorilo i na stanje s Kneževim dvorom.
Naime, na stupovima Kneževog dvora također su se pojavile pukotine, a prema riječima pojedinih građana, turisti koji bi dolazili u Dvoru pratiti koncerte pitali su je li on dovoljno siguran te mogu li mu koncerti koji se u njemu održavaju dodatno naštetiti.
Svi oni koji su prolazili pokraj Kneževog dvora mogli svu vidjeti trake kojima je oblijepljen, a više informacija za Dubrovački dnevnik je dao restaurator Đivo Dražić.
'Iako je riječ o karbonskim trakama, to je jedna suluda prevencija, ukoliko je ona poduzeta kako bi se spriječilo daljnje propadanje stupova. Ona to neće spriječiti, ukoliko je to uopće bio cilj,' kazao je Dražić.
Prema njegovim riječima, Knežev dvor godinama propada, i to još od velike obnove koja je rađena '80-ih.
'Postoje oni koji smatraju kako je zub vremena učinio svoje. Drugi smatraju kako razlog leži u lošoj obnovi, dok treći tvrde kako su za takvo što krivi česti seizmički pomaci koje mi ne osjećamo. Nešto se događa, no nitko još nije dao suvisli razlog. Pretpostavlja se kako je propadanje izazvalo željezo kojim su komadi stupova povezani, a koje je nabujalo, možda zbog zraka ili vlage pa je došlo do razmicanja blokova,' kazao je restaurator.
Na pitanje mogu li koncerti koji se u njemu održavaju pogoršati stanje, Dražić govori kako to nije moguće jer živi instrumenti ne mogu nanijeti niti pogoršati štetu, osim ukoliko se ne radi o koncertima s ozvučenjem.
Na pitanje je li Knežev dvor siguran za posjetitelje, Dražić odgovara kako je to pitanje koje se može postaviti za bilo koju povijesnu građevinu.
'Što je to sigurno kad se radi o povjesnim kućama? Knežev dvor se ipak neće tek tako urušiti,' zaključio je Dražić.