/* */

Kako odmiče vrijeme pandemije, broj post-Covid pacijenata u Općoj bolnici Dubrovnik se povećava

Autor: Aida Čakić Autori fotografija: DD

Post-Covid sindrom, koji se u svijetu često naziva Long COVID-19, bolest je koju je teško shvatiti.

Koronavirus i bolest koju izaziva imaju zaista puno posebnosti i nepoznanica iako je pandemija ušla u treću godinu. Ovo virusno oboljenje mnogi liječnici nazivaju 'kameleonom' upravo zbog brojnih nepredvidljivosti i razvoja sasvim različitih oblika. Borba s postavljanjem jasne dijagnoze svakako je prvi i najvažniji korak, no oporavak od Covida-19 u nekim slučajevima zna prerasti u dugotrajni proces s brojnim neurološkim, tjelesnim ili mentalnim problemima. Njihovo trajanje i pojavnost variraju, kao i intenzitet.

U srpnju prošle godine u Općoj bolnici Dubrovnik, na preporuku Ministarstva zdravstva, je osnovan  post-Covid odjel. Od formiranja odjela pa do danas liječilo se nešto manje od 700 pacijenata. Ambulanta radi dva puta tjedno i voditelj je specijalist interne medicine i pulmologije dr. Žarko Vrbica.

Covid ima utjecaja i na mentalno zdravlje

- Svi ti pacijenti imaju specifičnu kliničku sliku s nekoliko vodećih simptoma poput umaranja, prolongiranog gubitka okusa i mirisa, stiskanja u prsima, opće slabosti, suhog nadraženog kašlja... Bilo je tu i pacijenata koji su tražili i neurološku pomoć, opetovanu obradu od strane infektologa, ali uglavnom je riječ o internističkim pacijentima. Nije tajna i da Covid ima utjecaj i na mentalno zdravlje populacije tako da sve to djeluje, ne samo na fizičko zdravlje pacijenta, nego i na mentalno status. Kod onih koji su imali predispoziciju ili postojeću podlogu Covid je doveo do pogoršanja postojeće situacije. Zbog svega toga smo u jednom trenutku imali prilično opterećenje Odjela za psihijatriju ovom vrstom pacijenata – kazao je ravnatelj OB Dubrovnik Marijo Bekić. 

Određeni broj pacijenata zbog post-Covida, dodao je ravnatelj, biva hospitaliziran. Liječenje takvih pacijenata, prema riječima ravnatelja, traje i do nekoliko mjeseci.

- Dio pacijenata se obrađuje preko drugih internističkih ambulanti u smislu novootkrivene bolesti. Obično se radi o plućima, imuno sustavu ili hematološkim pacijentima – naveo je ravnatelj.

Dubrovačka bolnica od početka epidemije bori se s nedostatkom kadra što je svakako jedan od najvećih izazova.

Stanje je nešto bolje

- Mi smo navikli raditi sa smanjenim kadrom s obzirom na to da su naši infektolozi itekako opterećeni s Covid infekcijom tako da nema smisla davati im dodatne zadatke koji se ne bi mogli kvalitetno odraditi. Kolega Vrbica je iskusni pulmolog i on je preuzeo brigu o post-Covid pacijentima, a to radi odlično i savjesno. Svi koji su trebali biti pregledani, dobili su u kratkom vremenu termin i bili su obrađeni – pojasnio je Bekić.

Broj post-Covid pacijenata se povećava, navodi Bekić, kako odmiče vrijeme pandemije. 

Trenutno je stanje s brojem zaraženih u Dubrovniku nešto bolje pa je i manji broj onih koji dolaze na testiranje, no ravnatelj dodaje kako je među njima i dalje visok postotak pozitivnih, otprilike preko 50 posto. 

- Radi se uglavnom o lakšim kliničkim slikama, ali opterećenje u infektološkoj ambulanti nije prestalo. U jednom trenutku smo imali preko 30 pregleda dnevno koji se kasnije procjenjuju jesu li za hospitalizaciju ili kućno liječenje. Imali smo visoke brojke do prije 15-ak dana, no sad je situacija bolja i optimisti smo da će brojke biti još i niže kako ide toplo vrijeme. Bolnica još uvijek u ovom trenutku ne može pokrenuti u većoj mjeri hladni program, ali vjerujem da će, ako se brojke nastave smanjivati, za 10 do 15 dana doći do pokretanja – zaključio je za Dubrovački dnevnik ravnatelj OB Dubrovnik Marijo Bekić.

Popularni Članci