Kada država ne vodi popis osoba s invaliditetom, Elektrojug bez najave isključi struju osobi na aparatu za kisik

Autor: dubrovackidnevnik.hr

Osobe s invaliditetom i njihove obitelji u Hrvatskoj su nerijetko prepuštene same sebi i udrugama koje njihov život čine lakšim za navigiranje kroz šume propisa i zavrzlama sustava. Oni ne uživaju položaj i sustavnu pomoć koja im je potrebna. Dapače, često su društvu i državi potpuno nevidljivi, a upravo to pokazuje recentni događaj iz Dubrovnika. 

Nevjerojatna je informacija kako država nema popis osoba s invaliditetom i adresa na kojima oni borave, koordiniran među državnim službama, što u nekim slučajevima može dovesti, i dovodi do ogromnih problema. Problemi su to koji mogu biti pitanje života osoba s invaliditetom. 

Upravo to pokazuje recentni događaj iz Dubrovnika, kada je Elektrojug zbog radova isključio struju na adresi na kojoj živi osoba s invaliditetom ovisna o medicinskim aparatima koji za rad trebaju - struju, a da o tome nisu bili obavješteni. 

"Kad nema nikakve koordinacije onda se dogodi da u najavi isključenja električne energije napišu da će isključiti do broja 94. Pa isključe i nama koji smo dalje, kao što sam ja na 122. I misliš slučajno, ajde upalit će, nema frke...

Lana spava s kisikom koji nema bateriju i na NIVu je koji bateriju srećom ima, ali ograničeno. Onda zoveš HEP da pitaš kako su tako napravili grešku. Onda se ispričavaju. Pitaš ih je li kuže da meni nije bit hoće li mi objed biti u 12 ili 15 sati, već mi je u priči kisik i nečije održavanje života.

Da je sreće pa da su koordinirani civilna zastita, HEP i slično onda bi se znalo da na toj adresi živi OSI kojoj treba struja. Pa bi se za taj dan donio agregat kako ne bi došlo do problema. I džaba je ljudima objašnjavati da trebaju imati popis OSI u slučaju potresa i slično. Ne kuže oni to", objavila je Dženita Lazarević, majka mlade djevojke, osobe s invaliditetom, i predsjednica Udruge Poseban prijatelj, žena koja je život posvetila konstantnoj borbi za prava osoba s invaliditetom. 

Pola sata nakon iskopčanja, struju su ponovno dobili, no problem nepostojanja popisa osoba s invaliditetom i ovakve životno ugrožavajuće situacije ostaju i dalje, dok ih država ne čuje. 

Popularni Članci