DUBROVNIK NA DOBROM PUTU: 'Moramo se stalno boriti kako postići što bolju skrb za osobe s poteškoćama'
U organizaciji Grada Dubrovnika i Hrvatske komore arhitekata - područni odbor Dubrovnik održan je stručni skup i radionica ''Izjednačavanje mogućnosti za osobe s invaliditetom u Gradu Dubrovniku“, u Amfiteatru Sveučilišta u Dubrovniku.
Na ovu temu govorili su predstavnici brojnih javnih ustanova, predstavile su se dobre prakse projekata usmjerenih na rad s osobama s invaliditetom, a bilo je i riječi i o pristupačnosti kao trajnoj i razvojnoj temi održivost.
Zamjenica gradonačelnika Grada Dubrovnika Jelka Tepšić je kazala kako Grad u suradnji s udrugama kontrinuirano provodi strategiju izjednačavanja mogućnosti osoba s invaliditetom te se u 2019. godini izdvaja oko tri milijuna kuna. Tepšić je navela kako je Grad raspisao javni poziv za programe udruga koje su zadužene za rad s osobama s invaliditetom, a gradska uprava provodi niz mjera za poboljšanje kvalitete života od kojih je zamjenica gradonačelnika istaknula ugradnju lifta u gradskoj upravi, projekt senzoričkog parka kod OB Dubrovnik, Sanitatov projekt 'Želiš li se mijenjati za mjesto?' te svakodnevno mjerenje i iscrtavanje parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom, a nabavlja se i transporter za osobe s invaliditetom u gradskoj jezgri te lifteri na plažama.
- Kada nabrajamo sve te projekte uvijek moramo biti svjesni da to nije dovoljno jer se moramo stalno boriti kako postići što višu moguću razinu institucionalne i izvaninstitucionalne skrbi za sve građane svih generacija koji imaju poteškoće. Moramo im osigurati svladavanje svakodnevnih teškoća i prepreka kojih zdravi ljudi nisu ni svjesni, a tako ćemo im omogućiti razvoj potencijala u društvenom djelovanju. Moramo i pažljivije osluškivati potrebe i intenzivno surađivati s udrugama koje se brinu jer je to osnova zajedničkog i uspješnog djelovanja - kazala je Tepšić.
Ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik Marijo Bekić imao je izlaganje na temu 'Sveobuhvatni pristup ranoj intervenciji' budući da u OB Dubrovnik uskoro počinje s radom Poliklinika za mentalno zdravlje djece, a tema rane intervencije je iznimno važna.
- Na prostoru od 200 metara kvadratnih djeca će dobiti sveobuhvatnu stručnu pomoć što do sada nije bilo moguće. Mi smo mali grad i mala bolnica, ali potrebe su velike. Pomogli su nam brojni suradnici, a Ministarstvo izašlo u susret sa zapošljavanjem stručnjaka. U fazi smo opremnja i edukacije i zadovoljni smo odazivom - kazao je doktor Bekić dodavši kako Dubrovnik napreduje kada je u pitanju odnos prema osobama s invaliditetom te se prema njegovom mišljenju građani sve više senzibiliziraju po tom pitanju.
Mihovil Španja je predstavio projekt "Hoću, mogu, znam!" koje je rezultat suradnje Plivačkog kluba Fortuno, udruge Alpari i Grada Dubrovnika, a riječ je sportskom susretu koji će se organizirati na gruškom bazenu za djecu s teškoćama u razvoju.
- Želimo im dati novu životnu dimenziju kako bi im što više približili sport jer on je važan za njihov psiho-fizički razvoj. Prema zadnjih statistikama u Dubrovniku imamo oko 240 djece s poteškoćama koja su registrirana što je veliki broj. Nadamo se da ćemo ovim projektom pokrenuti i ostale klubove da nam se priključe kako bi se djeca mogla baviti sportom kojim žele - zaključio je Mihovil Španja na stručnom skupu i radionici ''Izjednačavanje mogućnosti za osobe s invaliditetom u Gradu Dubrovniku“.