/* */

GRADSKO VIJEĆE Od garaže, preko Omble, do Lazareta, a nadasve zanimljivih imenovanja (FOTO)

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Nikša Grljević, NIKŠA GRLJEVIĆ

Druga sjednica Gradskog vijeća započela je 18. svibnja u 17:00 sati. Na dnevnom redu je 49 točaka. Sljedeća sjednica na dnevnom redu je u subotu, kako bi vijećnici 'imali cijeli dan za raspravljati o proračunu,' rekao je uvodno predsjednik Gradskog vijeća Mato Franković.

Nakon usvajanja prijedloga izmjena Dnevnog reda vladajućih, vijećnica Olga Muratti upozorila je kako predložene točke o imenovanjima školskih odbora, rješenja i imenovanja upravnog vijeća Dječjih vrtića nisu u nadležnosti Gradskog vijeća. U ime 10 vijećnika predložila je također Poništenje Odluke kojom su imenovani predstavnici Grada Dubrovnika u Vijeće za koncesijskog odobrenja, jer to nije u nadležnosti gradskih vijećnika, njih 15 koji su to na prošloj sjednici predložili, nego to predlaže 'osnivač.' 

Mato Franković je mišljenja kako se termin 'osnivač' ne odnosi na gradonačelnika, nego na njega kao predsjednika Gradskog vijeća. 

Prijedlozi Olge Muratti da se točke koje je navela skinu s Dnevnog reda  nisu dobili potrebnu većinu. 

Nakon usvajanja konačnog Dnevnog reda uslijedila su vijećnička pitanja.

Vijećnika Marka Potrebicu zanimalo je može li Vlahušić navesti razlog zbog čega on nije potpisao Izjavu časti o kandidaturi Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture. Potrebicu je također zanimalo zašto korisnici još nisu uselili u POS-ove stanove. Nakon toga je podignuo komad kamena, čija instalacija, kako kaže, košta 3 milijuna kuna, a da radove izvodi VIAM kao podizvođač.

'Svi stanari će useliti do kraja svibnja i dobit će ključeve. Projektant je gospodin Ivanišin, sve je potpuno jasno i čisto, a zašto se nije prije uselilo, treba pitati one koji su srušili proračun,' odgovorio je gradonačelnik Andro Vlahušić. 

Tvrđava Imperijal

Vijećnik Esad Ćustović je rekao kako su ga zamolili građani iz Čajkovice da upozori na  činjenicu da već duže vremena imaju problem sa slabim naponom i što se može napraviti po tom pitanju.  Zanimao ga je i ugovor s Razvoj golfom o rekonstrukciji tvrđave Imperijal u kojem je navedeno da je rok izgradnje 28 mjeseci od donošenja Prostornog plana, odnosno u studenom 2015. 'Hoće li biti potrebno sklapati novi ugovor?'

'Investitori nisu ispunili svoje obaveze te su platili već penale u gradski proračun. Sutra dolaze predstavnici tvrtke Odašiljači i veze na razgovor i naš je stav kako će taj ugovor očito morati ići na usklađivanje na Gradsko vijeće,' rekao je Vlahušić.  

Davor Mrša pitao je zamjenicu  Tatjanu Šimac Bonačić  o listi čekanja za vrtiće.

 'Prema Strategiji koju smo donijeli u prošlom sazivu, imamo cilj povećati obuhvat na 95 posto djece. Cilj je također smanjiti broj djece po grupama, na tome se radi i nismo sasvim zauzeti. Naglasak stavljamo na inkluziju djece s poteškoćama u razvoju i tu smo prvi u Hrvatskoj po pitanju asistenata u nastavi. Od 2009. do danas povećali smo financiranja do šest milijuna kuna, startali te godine s 1200 djece, a sada ih imamo 1900. Što se sadašnjih zahtjeva tiče, svi će biti upisani, uz svu djecu zaposlenih roditelja u jaslice. Ostalo je još 37 djece za koje se nadamo kako će naći svoje mjesto tijekom godine. U Trstenome i Zatonu radimo na tome, na Osojniku je otvorena nova grupa, kao i vrtić u POS-u. Također, početak radova nadogradnje Palčica se očekuje 2016.,' rekla je zamjenica Tatjana Šimac Bonačić.   

Nenad Vekarić je govorio o studentskom domu i što grad može poduzeti da se taj projekt što prije realizira, iako nije u nadležnosti Grada.

'Grad će učiniti puno toga. Osobno sam 2007. dao prijedlog da dom bude na Montovjerni i godinama skrbim o tome.  U proteklom sazivu Gradsko vijeće je 8 ipo milijuna kuna obećalo za komunalnu infrastrukturu. Dom ide svojim tijekom, prijavljen je europskim fondovima i učinit ćemo sve,' rekao je Vlahušić, dodavši kako baš sutra ima sastanak s rektoricom i ministrom. 

Olga Muratti također je imala dva vijećnička pitanja, o društvu i štićenicima udruge oboljelih od celebralne paralize i društvu distrofičara, mogu li se kupovati njihove vrećice koje izrađuju, kako bi im se pomoglo, kao što se i inače radilo, s čime se Vlahušić složio kako će to poduprijeti. Zanimala ju je i situacija s kanalizacijom na Šipanu.

'S razine Grada sve je napravljeno da se to riješi kroz privatnu investiciju ruskog investitora, posebno su to napravili i mještani svojim strpljenjem,' rekao je Vlahušić. 

Matija Ćale Mratović je pitala o kanalizaciji u Prijevoru i Obuljenom, kad će se građani moći spojiti na sustav, kao i u kojoj je fazi pročistač za vodu.

'Kanalizacija je završena, očekuje se uporabna dozvola, nadam se do kupališne sezone da će Vodovod i izvođači to sve privesti kraju.  Na javni natječaj prijavilo se desetak tvrtki za preuzeti dokumentaciju, radi se o jednom od najkompleksnijih pročistača u Europi i tvrtke su tražile dodatno vrijeme za pripreme. Nadamo se da ćemo dobiti brojne odgovore i da ćemo znati koliko se svjetskih tvrtki za to prijavilo i tko će imati najbolju ponudu za pročistač. Za sada nema bitnih odstupanja, projektnu dokumentaciju radili smo i ovih šest mjesec tijekom krize vlasti,' rekao je Vlahušić.

Maro Kristić traži očitovanje o razlozima izmjene statuta trgovačkih društava, kao i o 'stupićima' na Pilama. 

Blaž Pezo pitao je u vezi tržnice u Mokošici, smatra da postojeća lokacija treba ostati dječje igralište. 

'Nigdje mi ne guramo tržnicu, nego smo objavili javni poziv i još uvijek je sve otvoreno za raspravu,' rekao je Željko Raguž. 

Sanja Putica osvrnula se na 'aktualni kulturni skandal', imenovanje Tarbuka i Mani Gotovac, što smatra greškom Ministarstva kulture i ostale aktivnosti koje smatra da su usmjerene protiv Dubrovačkih ljetnih igara koje 'treba voditi netko tko živi i razumije ovaj grad'.  Nije izostavila ni skandal oko 'Elementarnih čestica,' smatra kako one ne bi smjele biti prikazane na Igrama. 

'Moje pitanje za vas je govorite li to kao glasnogovornica HDZ-a, ili kao ravnateljica gimnazije, ili kao glasnogovornica župana koji je prijavio ovaj slučaj? Teško je povjerovati da netko tko je profesor, Dubrovčanin, tako govori o jednom o najpoznatijih europskih književnika, da sebi uzima za pravo  govoriti da Mladen Tarbuk i Mani Gotovac sramote Igre. Mislim da ćete morati odgovarati kao stranka i osobno kao profesorica. Nikada se gradonačelnik nije uplitao u umjetnički izbor bilo koga na Igrama. Prvi put u 21. stoljeću jedna stranka sebi uzima za pravo da se umjetnost ne smije izvoditi u ovom Gradu. Ovo je Grad tolerantnih ljudi u kojem umjetnosti treba govoriti svojim jezikom, a političarima je najbolje da šute ako nemaju što pametno reći,' odgovorio joj je Vlahušić. 

Nakon završenih vijećničkih pitanja sljedeća točka Dnevnog reda bilo je Izvješće o radu Gradonačelnika, što je očekivano izazvalo raspravu. 

Gradonačelnik je rekao kako nema potrebe obrazlagati izvješće i kako je lani Grad godinu završio u plusu i kako se nastavljaju projekti. Vijećnik Marinko Vlahinić je rekao da ne može Izvješće smatrati dobrim jer piše da je projekt Lazareta završen 2014.

Vijećnik Nikolić je naveo neke sporne stvari u izvješću poput iznajmljivanja Revelina za politički skup. Podržava zapošljavanje pripravnika, ali ima prijedlog u kojim branšama su zaposleni i postoji li suradnja sa visokoškolskim ustanovama.

Vlahušić je rekao kako svih 10 lađa ima uporabnu dozvolu i sve će koristiti krajnji korisnici i može se odvijati kulturna djelatnost. 'Što se tiče korištenja Revelina, nismo naplatili korištenje HDZ-u.' Također je rekao kako nema grada koji u samom centru ima program kako što je zimski festival i nećemo odustati od njega.

Vlahušić se osvrnuo i na zidine, od kojih u proračun nije dolazilo niti lipe. 'Nije bilo političara koji se usudio reći  da to nije dobro, ali izborili smo se za 50 posto prihoda, jer je netko napokon rekao kako ovako više ne ide.'

Javna garaža

Pero Vićan je rekao kako ne zna otkud bi počeo komentirati Izvješće, jer smatra da je dokument ponižavajući za gradske vijećnike. 

'Nikad ovom Gradskom vijeću nije ponuđen dokument kojeg moraju potpisati četiri subjekta uključena u javnu garažu. Gradonačelnik još ne razumije. Čeka nas 150 milijuna, za vrijeme ovog mandata, koje ćemo morati platiti za garažu. Interes PBZ –a i MIDIA grupe nisu identični, nego suprotstavljeni,' rekao je Vićan i spomenuo sedam milijuna iz stečaja tvrtke Ragusa parking d.o.o. 

Oko garaže se razvila burna rasprava, a nakon Vlahušićevih objašnjenja kako su bile uključene sve strane i kako je problem trebao biti riješen s 40 milijuna kuna do kraja 2014. oglasio se i Mato Franković koji je rekao između ostaloga kako je HDZ spreman priznati odgovornost ako se pokaže da je netko iz njihovih redova kazneno odgovoran za slučaj garaže. 

'Prema tome, ja svaku izgovorenu riječ o tome znam jedan kroz jedan. Prema tome, odštetni zahtjev je 216 milijuna. Zašto je promijenjena nadležnost Trgovačkog suda u Dubrovniku i zašto je dato na arbitražu? Imamo novu garažu koja se zove Lazareti,' rekao je Vićan.

'Možemo sutra objaviti ponovno pismo u kojem PBZ inzistira da se prihvati proračun do kraja 2014. I nakon toga drugo pismo, nakon pada proračuna o drugim okolnostima. Potpuno jasno se vidi da su tada, s tih 40 milijuna kuna, trebale prestati sve obaveze,' odgovorio je Vlahušić Vićanu i Frankoviću koji govore kako to nije istina. 

O Lazaretima

'Grad Dubrovnik je do sada za Lazarete platio 24 milijuna kuna, direktno, nakon kontrole, iz HBOR-a. Grad i ja osobno nismo dali nalog da se rade ostali radovi, nismo mijenjali kupe, nismo konzervatori da dajemo posebne smjernice. Jedino smo omogućili da ART radionica Lazareti, Linđo i Deša i dalje rade, što je proizvelo dodatnih pola milijuna kuna troškova. Sada, kod gospođe Labaš i u odjelu za financije nema nikakvih naloga i dodatnih dugova Grada. Ukoliko procedura nije 100 posto provedena sukladno Zakonu u javnoj nabavi, ne treba biti plaćeno. U međuvremenu sve funkcionira dobro,' osvrnuo se Vlahušić i na Lazarete.

'Zaboga, ljudi moji je li to moguće? Ti sad kažeš da nismo dužni ništa. S ove govornice sam slušao da mi nemamo nikakvih obaveza prema garaži, nismo dali mjenice i zadužnice. Ja sam govorio: Imamo, platit ćemo. Vi stavljajte na web što god hoćete, ja vam kažem da bilo kakav dokument bez Raguse parking u stečaju nije valjan,' replicirao je Vićan. 

'Radit ćemo sada u Lazaretima javnu nabavu za radove koji su izvršeni. Ali, ta će nas firma tužiti i bit će vještačenje građevinskih stručnjaka koji će reći da su radovi zaista izvedeni, za zakonskom zateznom kamatom. Zato kažem da ćemo imati novu 'garažu'.  Govoriti da je naloge davao projektant je obmana,' dodao je Vićan. 

Esad Ćustović je na kraju dodao kako mu ova rasprava izgleda kao da neki misle da su u predizbornoj kampanji. Očekivano, Izvješće nije dobilo potrebnu većinu. 

Smanjenje naknada

Nakon puna tri sata vijećnici su prešli na treću točku dnevnog reda, smanjenje naknada predsjedniku Gradskog vijeća i njegovim zamjenicima, na što je Franković rekao kako nije istina da to smanjuju samo da se dodvore biračima. 

Vijećnik Ljubo Nikolić je predložio u ime njihovog kluba amandman da se svim vijećnicima smanji naknada za 600 kuna, s 1500 na 900, a da se novac potroši na izgradnju lifta za invalide na plaži u Solitudu. 

Olga Muratti je pohvalila inicijativu, ali je rekla kako onda ostaje nesrazmjer s iznosom naknada potpredsjednicima i predsjedniku Gradskog vijeća koji i dalje ima tri puta veću vijećničku naknadu od običnih vijećnika. 

Esad Ćustović je pojasnio dodatno kako se vijećnicima smanjuju naknade za 40 posto, a Matu Frankoviću i potpredsjednicima Vićanovoj Doris Lepeš Matić i SDP-ovom Mladenu Gojunu samo za 20 posto.  Gojun se složio kako je razlika velika.  Amandman nije prihvaćen, a vijećnici su sačuvali svoje naknade i odbili mogućnost izgradnje lifta za invalide. 

Deklaracija protiv izgradnje HE Ombla točka je također dnevnog reda ove sjednice, koju je pročitao vijećnik Blaž Pezo. Usuglašen tekst Deklaracije, nakon kratke stanke, usvojen je jednoglasno. 

Vijećnici su jednoglasno usvojili  Izvješće o  dosadašnjem tijeku kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020. godine, kao i Prijedlog zaključka kojim se 2016. godina proglašava „Godinom svetog Vlaha“ u Gradu Dubrovniku. Jednoglasno je prihvaćen također i Prijedlog zaključka o prihvaćanju Izvješća za 2014. godinu o izvršenju Plana gospodarenja otpadom Grada Dubrovnika do 2015. godine.

Vijećnici su jednoglasno dali suglasnost na statute osnovnih škola, kako bi se oni uskladali sa zakonom, kako je objasnio pročelnik Miho Katičić. Pero Vićan pitao je tko je osnivač osnovnih škola, na što je Miho Katičić rekao kako je to Gradsko vijeće, a ne Grad Dubrovnik. 

Nova imenovanja

Uslijedila su nova razrješenja i imenovanja članova upravnih vijeća javnih ustanova u kulturi. Silvija Petrlić Saltarić nije više član Upravnog vijeća Dubrovačkih ljetnih igara, a na njeno mjesto je stigla Srđana Cvijetić.  U Dubrovački simfonijski orkestar došla je glasnogovornica HDZ-a Ivana Njavro, umjesto Ivone Labaš. Protiv je bila Olga Muratti iz razloga što je u vremenu dok je tamo bila Ivona Labaš stanje u Orkestru znatno poboljšano. Vićan je rekao kako Orkestar funkcionira otkad je Gradsko vijeće imenovalo novog ravnatelja.  Tihomira Matića i Gordanu Jablanov u Kinematografima su zamijenili Mia Njavro i Ante Damić.   

Nova članica Upravnog vijeća Dječjih vrtića Dubrovnik je HDZ-ova pročelnica u Županiji Marijeta Hladilo, a dužnosti je razriješena Matija Ćale Mratović. Ivo Dragić, Maro Puhiera, Stanko Manenica i Anotnio Levanat nisu više članovi Upravnog vijeća Športskih objekata Dubrovnik, dok su novi imenovani Srđan Vrtikapa, Matko Munitić, Davor Jančić i Gordan Špero. 

Razriješeni članovi Kazališnog vijeća su Naira Asatryan i Lovro Kunčević, a imenovani Silvija Petrlić Saltarić i Katica Falconi Pedrini. U školski odbor škole Marina Držića imenovani su Đivo Dražić i Lina Nenadić, a razriješeni Irena Pavlović i Rade Vrtikapa. U Školski odbor Osnovne škole Marina Getaldića imenovani su Zrinka Raguž i Doris Lepeš Matić, a razriješeni Ana Matušić i Nikica Anić. U Školski odbor Osnovne škole Ivana Gundulića imenovani su Marijo Anđelić, Mara Papac i Mirjana Pavlaković, a razriješeni Danijela Đurić Arapović, Olga Muratti i Rina Nenadić. U Školski odbor Osnovne škole Antuna Masle imenovani su Martina Jerinić Njirić, Mario Lučić i Emilio Puljizević, a razriješeni Nataša Ban-Palunčić, Ivo Kovačević i Doris Lepeš Matić. U Školski odbor Osnovne škole Lapad imenovani su  Dolores Lujić i Nikola Babić, a razriješeni  Jure Dumančić i Mara Papac. U Školski odbor Osnovne škole Mokošica imenovani su Stijepo Tomaš, Ana Đevojić i Ivo Matušić, a razriješeni Matija Ćale Martović, Silvija Petrlić Saltarić i Blaž Pezo.

Na kraju imenovanja koje su dogovorili vijećnici 'Srđa', HDZ i Vićanov DDS ostaje dvojba jesu li vijećnici imali zakonske ovlasti za ova imenovanja. Olga Muratti smatra da nisu, pozivajući se na mišljenje Ministarstva uprave kako bi to trebao raditi u ime jedinice lokalne samuprave  - izvršno tijelo, odnosno gradonačelnik. 

Popularni Članci