Povratak u 2016.: Godina koja je promijenila političku sliku Dubrovnika

Autor: Aida Čakić Autori fotografija: Davor Puklavec, Grgo Jelavić/PIXSELL/DD

Društvenim mrežama proširio se popularni trend vezan uz 2016. godinu. Korisnici objavljuju deset godina stare fotografije, a mi smo se prisjetili kakva je atmosfera tada vladala u gradu i što je obilježilo tu godinu.

Godina 2016. ponovno se vraća na naše ekrane, profile i uspomene. Na društvenim mrežama ljudi kopaju po starim fotografijama i zapisima, kao da svi kolektivno pokušavamo shvatiti gdje smo tada bili i kamo smo u međuvremenu stigli. Gledajući političke prilike u Dubrovniku, 2016. nije bila godina koju pamtimo u nekom stabilnom tonu. Bila je to godina političkih previranja i glasnih prepucavanja. Možda se zato danas toj godini vraćamo ne samo iz nostalgije, nego i iz potrebe da ponovno pročitamo kako je izgledalo okruženje koje smo u međuvremenu možda zaboravili.

Godina je započela podizanjem optužnice protiv tadašnjeg gradonačelnika Andra Vlahušića i Lukše Frankovića zbog najma Revelina. Istraga je prethodno trajala deset mjeseci, a USKOK je optužnicu podigao pred Županijskim sudom u Splitu zbog sumnje na počinjenje kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti, poticanje na zlouporabu položaja i ovlasti, na utaju poreza ili carine te na povredu obveze vođenja poslovnih i trgovačkih knjiga. Vlahušić je tada odbacivao navode USKOK-a da je počinjena šteta za Grad. Afera Revelin bila mu je novi teret, s obzirom na to da je prethodno već bio osuđen za zlouporabu položaja i ovlasti u aferi Šipan.

ISCRPLJUJUĆA POLITIČKA BORBA

Početkom godine Gradsko vijeće usvojilo je proračun težak pola milijarde kuna, no u vijećnici je vladao konstantan sukob između vladajućih, koje su činili HNS, SDP i DUSTRA, i oporbe predvođene HDZ-om. Proračun je bio dodatno opterećen zahtjevom za naplatu u iznosu od 260 milijuna kuna koje je potraživala Midi grupa za Javnu garažu. Oporba je vladajuće, na čelu s gradonačelnikom Vlahušićem, kontinuirano kritizirala i optuživala za nemoral, brojna zapošljavanja u gradskoj upravi te manjak odgovornosti zbog sudskih postupaka koji su se vodili protiv gradonačelnika.

Zanimljiv je bio i uspon političke stranke Most na nacionalnoj razini, koja je poniknula na jugu, točnije u Metkoviću, gdje je gradonačelnik bio Božo Petrov. Godinu ranije ostvarili su velik broj mandata u Saboru te su postavili Tihomira Oreškovića za premijera, no vlada nije dugo potrajala. Za predsjednika HDZ-a 2016. godine kandidirao se Andrej Plenković koji je na ljeto pobijedio na unutarstranačkim izborima, a na jesen osvojio i svoj prvi premijerski mandat.

U rujnu su u Sabor s juga otišli HDZ-ov Mato Franković, tadašnji predsjednik Gradskog vijeća, i Maro Kristić iz Mosta. HDZ i Most zajedničkim su snagama donijeli zakon kolokvijalno nazvan ‘Lex Vlahušić’, kojim je Vlahušiću onemogućeno sudjelovanje na izborima zbog pravomoćne sudske presude iz afere Šipan. Krajem 2016. godine proračun je pao, a Vlahušić se više nije mogao kandidirati za funkciju gradonačelnika.

ZAGREBAČKA, ŽIČARA, TAKSISTI

Od većih infrastrukturnih projekata odvijali su se radovi u Zagrebačkoj ulici, započeti još 2015. godine. Ni oni nisu prolazili bez političkih sukoba jer je inspekcija utvrdila kako ne postoje potrebne građevinske dozvole ni dokumentacija, a iznosile su se i tvrdnje da projekt nije u skladu s GUP-om. Radovi su često prekidani, a u jednom se trenutku čak govorilo da bi cijela ulica trebala biti vraćena u prvobitno stanje te da bi cijevi oborinske odvodnje morale biti uklonjene. Snažni politički pritisci postojali su i oko plaćanja koncesije za žičaru. U tom pothvatu zabilježen je rijetki politički konsenzus - sve stranke su se udružile i održale mirni prosvjed ispred postaje žičare na Pločama s ciljem boljih uvjeta koncesijskog ugovora po Grad.

U Konavlima je vladao dugogodišnji načelnik Luka Korda. Sva konavoska sela dobila su vodu, a te je godine otvoren i Dom za starije na Grudi, no ulaz u Cavtat, kao ni sanacija rive, nisu realizirani unatoč najavama. Načelnik Župe dubrovačke Silvio Nardelli obećavao je ulaganja u hotele Plat koje je preuzela Karisma Hotels Adriatic u vlasništvu Agrokora, dok su Avenu ulaganja te godine potpisala ugovor za realizaciju projekta Kupari, obvezavši se u četiri godine uložiti nešto manje od 100 milijuna eura i dovesti brend Ritz-Carlton.

Dubrovnik se u 2016. borio i s problemom napuštenih pasa koji su boravili u neregistriranom azilu na Žarkovici.

U javnom prostoru vodile su se žestoke rasprave o autotaksi prijevozu. Domaći taksisti opirali su se liberalizaciji tržišta i povećanom broju dozvola kao i dolasku Ubera i sličnih platformi što je značilo niže cijene taksi usluga. Grad je donio odluku o zabrani šetanja povijesnoj jezgrom u kupaćim kostimima i sličnim 'neprimjerenim' odjevnim kombinacijama.

PROBLEMATIČNI AMBICIOZNI PROJEKTI

U 2016. godini potpisan je, a potom i raskinut predugovor o koncesiji za projekt terminala za kruzere u luci Gruž. Dubrovnik International Cruise Port Investment želio je realizirati projekt vrijedan 94 milijuna eura, no pravni odnosi između koncesionara i davatelja koncesije nikada nisu usuglašeni. Zakompliciralo se i oko arhitektonskog natječaja za terminal, koji je povučen jer je pobjednički rad bio javno dostupan prije službenog raspisivanja natječaja.

Visoki upravni sud u Splitu ukinuo je rješenje Ministarstva zaštite okoliša i prirode o prihvatljivosti Studije utjecaja na okoliš izgradnje sportsko-rekreacijskog centra s golf igralištem na Srđu. Presuda je donesena na temelju tužbe koju su 2013. godine podnijeli Zelena akcija, Udruženje arhitekata i Srđ je Grad. Tvrtka Razvoj golf imala je lokacijsku dozvolu Ministarstva graditeljstva, a s braniteljima su se vodili pregovori oko preseljenja Muzeja Domovinskog rata u tvrđavu Revelin.

Tvrtka Dubrovački zalasci sunca započela je rušenje objekata i prijavila gradilište na plaži Sumratin, pri čemu su uklonjena brojna stabla, što su građani proglasili ekocidom. Najavljivana su velika ulaganja u popularnu lapadsku plažu. Istovremeno se gradila marina na Lapadskoj obali, za koju je koncesiju ranije dobila tvrtka Laguna Trade Franja Pašalića. Vlasnici plovila od Vile Elise do Hotela Lapad bunili su se zbog ukidanja vezova na tom potezu. Spominjao se i projekt ‘Mall of Dubrovnik’ na mjestu DOC-a, koji je planirao investitor Zlatko Milić.

TURIZMA, KULTURA I IMENOVANJA

Što se tiče turizma, očekivao se dolazak 419 kruzera kapaciteta oko 803 tisuće putnika, a te je godine Dubrovnik proglašen šampionom turizma. U Zimski festival uloženo je oko pet milijuna kuna, kućice su bile postavljene na Stradunu, a ugostitelji su bilježili porast prometa od gotovo 20 milijuna kuna.

Ožujak 2016. bio je mjesec kada je Stradun postao galaksija – postavljene su kulise za snimanje popularnog filmskog serijala Ratovi zvijezda.

Specijalist kirurg i voditelj Odjela traumatologije Marijo Bekić postao je 2016. godine ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik te najavio smanjenje duga bolnice, izgradnju hitnog prijema, modernizaciju opreme i zapošljavanje medicinskog kadra. Nikša Burum postaje rektor Sveučilišta u Dubrovniku.

Intendant Mladen Tarbuk i njegova pomoćnica za dramski program Mani Gotovac na Dubrovačke ljetne igre doveli su Vinka Brešana, koji je režirao legendarnu Kafetariju. Predstava je trebala biti izvedena na Stradunu, no na kraju je održana ispred Sponze. Unescovo izaslanstvo potvrdilo je da se pukotine na Orlandu šire, a kao rješenje predložena je izrada replike i premještanje originala na sigurno mjesto.

Popularni Članci