Ministar iz Dubrovnika o bombama i spornim grafitima: "To su kineske poslovice, a ne terorističke prijetnje. Nema razloga za strah"
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović boravio je danas u Dubrovniku u sklopu posjeta novouređenih prostorija Policijske uprave dubrovačko-neretvanske u Šipčinama, a obišao je i novi policijski brod 'Grof'. Tom prilikom Božinović je komentirao dnevne aktualnosti, među ostalim i jučerašnje evakuacije srednjih škola zbog dojava o bombama, kao i fotografije i poruke koje su se proširile društvenim mrežama, a koje sugeriraju da se sprema napad na škole. Ministar je ustvrdio kako su se sve dojave pokazale lažnima, kao i poruke koje se šire mrežama.
Jučer je na desetke škola u Hrvatskoj evakuirano zbog dojava o bombama koje su stigle e-mailom. I u Dubrovniku je evakuirano više srednjih škola - Medicinska škola, Umjetnička škola Luke Sorkočevića, Turistička i ugostiteljska škola i Gimnazija Dubrovnik.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović potvrdio je kako je zaprimljena 91 dojava o bombama u srednjoškolskim ustanovama diljem Hrvatske pa ustvrdio kako je Policija vrlo brzo, u svega nekoliko minuta, došla u svaku školu i poduzela sve u svojoj nadležnosti, odnosno proveli su protueksplozijske preglede.
"Utvrđeno je kako su svi nalazi negativni, odnosno da su dojave bile lažne. Nije dobro da se takve stvari događaju, ali je činjenica kako se ne događaju samo u Hrvatskoj. Poruke istog sadržaja su prije desetak dana došle u 229 škola u Sloveniji, zatim je oko 260 dojava nedavno bilo u Mađarskoj, više-manje u svim zemljama središnje Europe", izjavio je Božinović i poručio kako se tome mogu suprotstaviti samo kvalitetnom, međunarodnom policijskom suradnjom.
Europol istražuje slučaje lažnih dojava o bombama
"Izvijestili smo Europol i oni već rade analize iz ranijih slučajeva, pa sam siguran da ćemo doći do nekih rješenja koja će se moći primijeniti u svim članicama Europola", rekao je pa apostrofirao kako je najvažnije da se niti jedna od tih dojava nije pokazala istinitom.
"Znamo da postoji cijeli niz aktera koji koriste mogućnosti suvremene tehnologije da bi širili paniku. Iako ne treba stvarati paniku, Policija odmah po svakoj dojavi izlazi na teren, jer mi nemamo luksuz razmišljati je li nešto lažna ili možda istinita dojava", dodao je.
Mrežama se proširile uznemirujuće objave
Društvenim se mrežama od jučer šire slike grafita za koje se u popratnim porukama navodi kako se nalaze u Zagrebu i Dalmaciji i kako prikazuju arapski jezik i prijetnje za napade u školama. Navodi se i datum 10. veljače, spominje krvoproliče i slično. Božinović je poručio građanima kako uvijek moraju biti oprezni i ne nasjedati na sve što se dijeli mrežama.
FOTO: DRUŠTVENE MREŽE
"Hrvatska policija ima podatke o tim objavama još od sinoć i radi se na tome. Provodimo ispitivanja i izvidi su u tijeku s ciljem saznanja odakle je to sve skupa krenulo", rekao je Božinović i dodao kako je to još jedan primjer gdje ne bi trebalo nasjedati niti širiti te objave.
Grafiti nisu terorističke prijetnje nego kineske izreke
"Pokazalo da je u samom startu nekoliko komentara koji su pratili te objave, potpuno netočno. Primjerice navodi se da se radi o porukama i natpisima na arapskom jeziku, a nisu na arapskom. Zatim su tu komentari da su to prijetnje, a nisu prijetnje", rekao je Božinović pa pojasnio kako se radi o kineskom jeziku i drevnim kineskim izjavama, odnosno njihovim izrekama.
"Od sinoć do danas to se pretvori u nešto što bi sugeriralo na islamski terorizam, a to je potpuno netočno", istaknuo je.
"Međutim, Policija je tu da istraži sve okolnosti kako je to nastalo i gdje. Ako se pokaže da su neke od tih objava, za razliku od onoga što je bilo jučer, nastalo u Hrvatskoj utoliko će nam biti, usudio bih se reći, jednostavnije vidjeti odakle je sve to skupa krenulo", rekao je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i zaključio kako prema svemu onome što je policija do sada analizirala, nema razloga za bilo kakvu zabrinutost.