'

Anita Bonačić Obradović o aferi s Berošem: 'Novac su uzeli od onkoloških bolesnika i punili džepove podzemlja, zato su htjeli bolnice pod državom!'

Autor: Ivona Butjer Mratinović Autori fotografija: IBM
Dubrovački SDP održao je danas konferenciju za medije na temu smjene sad već bivšeg ministra Vilija Beroša i aferu koja se istražuje zbog malverzacija vezanih uz nabavku opreme. 

Na konferenciji za medije prisustvovali su v.d. ravnateljice dubrovačkog SDP-a Anita Bonačić Obradović i dugogodišnji član stranke Mladen Gojun. Premda je najavljen i dolazak Miša Krstičevića, on je bio spriječen. Podsjetila je kako su SDP-ovi saborski zastupnici jučer napustili sjednicu na točki dnevnog reda koja se odnosi na Prijedlog Proračuna za 2025. godinu.
„Zašto su je napustili? Prvo, zato što je proračun premrežen korupcijom, s obzirom na to da je taj uhićeni ministar Beroš bio jedan od onih koji je i slagao taj proračun, ali nemojmo zaboraviti niti da je bio jedan od onih ljudi koji su glasali za 'njihovog dečka' Turudića da bude državni odvjetnik. Ovo je nastavak ponižavanja hrvatskih institucija. Taj je 'dečko' Turudić aktivirao članak 307 a Kaznenog zakona, tzv. Lex AP, upravo da vas medije može, ja bih rekla, goniti, procesuirati, ako se vi ohrabrite i krenete pisati sve informacije koje dobijete“, izjavila je te dodala kako je oduzeo predmet EPPO-u.

„Naš predsjednik Milanović koji se bori za drugi mandat je rekao kako, u slučaju ako do ovoga dođe, a došlo je, znači do aktivacije Lex AP-a, će on biti taj koji će pomilovati bilo koju osobu pa očito će netko od vaših kolega biti njegov prvi klijent", dodala je. 

Kazala je kako je oko 10 posto iznosa Proračuna trebalo ići u 'džepove predstavnika srpskog i hrvatskog podzemlja, srpskih i hrvatskih mafijaša, a to je očito trebalo biti oduzeto onkološkim i drugim bolesnicima, djeci sa zdravstvenim problemima...'

Podsjetila je kako je premijer Andrej Plenković izjavio kako je 'zgrožen curenjem informacija'.
„A nije zgrožen time kako je jedan od njegovih ministara uhvaćen s rukom u medu?“, kazala je.

Dodala je i kako je smiješno što premijer najavljuje reviziju javnih nabavi.

„Ja ću samo napomenuti kako je upravo bila jedna velika revizija koja je išla od ožujka 2023. sve do ožujka 2024., a koju je premijer Plenković dobio na stol, tu reviziju koja je upozoravala na velike manjkavosti, na potrebu veće kontrole javnih nabava itd. Koju je Plenković sa svojim užim kabinetom izglasao kao nešto o čemu ne treba raspravljati“, izjavila je.

Kazala je kako je SDP dvaput htio smijeniti Beroša, na što im se, tvrdi Bonačić Obradović, Plenković smijao i kazao kako Beroš ima njegovu punu potporu.

„A Vili Beroš je tad onako skromno rekao da je on otišao iz bolnice, gdje je imao plaću od 5700 eura, raditi kao ministar za jako manju plaću. Vidimo kako očigledno nije samo za to radio“, izjavio je Beroš.

Izjavila je kako je očito kako je Beroš htio da bolnice idu pod upravljanje države i da ne ostaju pod županijama kako bi 'mogao uzimati tih 10 posto'. Istaknula je kako je Plenković očito bio mecena tog koruptivnog režima.


Kazala je i kako je zanimljivo što je odlučeno kako će slučaj nastaviti istraživati USKOK, umjesto EPPO-a, o čemu je, prema njenom mišljenju trebao odlučivati sud, a podsjetila je i kako su u cijeli slučaj upletena i tri člana obitelji Petrač, koje USKOK uopće ne spominje. Podsjetila je i na slučaj kirurga Rotima koji je, kako kaže, 'kao nagradu što je bolnicama namještao skuplje, a lošije aparate, dobio besplatni aparat za svoju privatnu kliniku'.

„Ovo je samo dokaz onoga što SDP cijelo vrijeme govori, a to je tiha privatizacija zdravstva. Ja mislim da svi mi trebamo imati ispoštovano jedno temeljno i ljudsko pravo, a to je pravo na zdravlje i pravo na javno dostupno zdravstvo kojeg nemamo. Mislim da privatno zdravstvo treba postojati, to nije uopće upitno, ali ne nauštrb javnog zdravstva, ne nauštrb zdravlja", prokomentirala je. 

Kako bi slikovito opisala razmjere afere, kazala je kako je prosječna hrvatska neto plaća oko 1200 eura, što znači kako svaki građanin oko 290 eura mjesečno izdvaja za zdravstveni sustav, a tijekom radnog staža od 45 godina čak 160 tisuća eura.

„To je naš javni novac kojim se pune džepovi srpskom i hrvatskom podzemlju. E, to je poraz ovog društva“, kazala je Bonačić Obradović spomenuvši pri tom dugogodišnje probleme zdravstva, među kojima su i dugovi bolnica prema veledrogerijama, dok novac 'curi' tamo gdje ne bi trebao.

Popularni Članci