Događaj u službi približavanja kulture članica EU
Gabrijela Krmpotić – Kos, ravnateljica KIC –a najavila je Dane Bugarske, drugu u nizu manifestacija (nakon Dana slovenske kulture u veljači) kojima se pokušava građanima Hrvatske približiti kulture članica EU.
Veleposlanica Republike Bugarske u Republici Hrvatskoj Tanya Dimitrova izrazila je veliko zadovoljstvo što će se Dani Bugarske održati baš u godini kada Hrvatska, kao 28. članica EU, postaje dio europske obitelji. Izrazila je želju da će posjetitelji kroz sveobuhvatno političko, kulturno, lingvističko i turističko predstavljanje, otkriti nešto o Bugarskoj što možda nisu znali prije.
Povod za održavanje Dana Bugarske je bugarski nacionalni praznik, posvećen obrazovanju, kulturi i slavenskoj književnosti. Ovaj praznik slavi bugarsku kulturu i ćirilicu, a obilježava se 24. svibnja.
O trodnevnom programu koji čine filmovi, izložbe fotografija i predavanja detaljnije je pričala Iva Kruleva, pročelnica Političke službe u Veleposlanstvu Republike Bugarske.
Najavila je izložbu bugarske fotografkinje Bistre Boshnakove Krovovi Sofije. Bistra Boshnakova jedna je od 10 najpoznatijih fotografa u Bugarskoj. Ideja o Krovovima Sofije rođena je u razgovorima s prijateljima iz kazališta. U fotografijama Bistra slijedi igru svjetla po rubovima sofijskih krovova. One pričaju priču o horizontu grada, granici između naših svakodnevnih života i čežnje za zrakom i prostorom.
Budući da fotografija ima jedinstvenu sposobnost pretvoriti trenutak u vječnost, pripremili smo još jednu izložbu fotografija – rekla je. Izložbu je priredio Veljko Tošev, a bit će prikazan malen, ali vrijedan dio bugarske kulture. Između ostalog slike vrhunskih bugarskih slikara, portreti čuvenih opernih pjevača, Glagoljična bugarska knjiga, freske u grobnici tračanskih vladara.
Otvorenje izložba je u srijedu, 22. svibnja u 17 sati u KIC Foto galeriji. Nakon otvorenja slijedi nekoliko predavanja sa zanimljivim i uglednim predavačima, na teme bugarsko – hrvatskih odnosa, bugarskog nacionalnog gospodarstva i turizma. Tu je i kratki tečaj bugarskog jezika, nakon kojeg sliijedi kviz pitanja i odgovora. Nagrade za najbolje riješene testove bit će bugarske delicije.
U četvrtak 23. svibnja održat će se prezentacija o Djelu sv. braće Ćirila i Metoda.
Zatim slijede film Sedam čuda Bugarske, koji će predstaviti prirodne ljepote Bugarske te nagrađivani dokumentarni film Dječak koji je bio car, redatelja Andreya Paounova, o bivšem bugarskom caru, a 50 godina kasnije i premijeru Simeonu Saxe – Coburg – Gothi.
Treći dan obilježit će okrugli stol posvećen iskustvu Bugarske prije i nakon ulaska u Europsku uniju. Violeta Simeonova Staničić, voditeljica novoosnovanog Ureda za informiranje Europskog parlamenta u RH, pobliže je predstavila program koji se sastoji od predavanja tri Bugarke koje imaju bogato profesionalno iskustvo u europskim projektima i fondovima. – nje same, Pauline Stanoeve, službene predstavnice Delegacije EU u RH i novinarke Adeline Marini. Gošća okruglog stola bit će i Ivana Maletić (HDZ), predstavnica Hrvatske u Europskom parlamentu.
Staničić je naglasila kako će podijeliti ne samo pozitivna, već i negativna iskustva, koja pogotovo mogu biti vrlo poučna i korisna.
Nakon okruglog stola slijedi projekcija bugarsko – švedskog filma Cvetanka, redatelja Youliana Tabakova. Film je osvojio brojne nagrade, uključujući Veliki pečat na ovogodišnjem Zagreb Dox Festivalu, a prati preokrete sudbine jednostavne bugarske liječnice Cvetanke Goševe (redateljeve bake), kroz čak tri režima - monarhiju, komunizam i demokraciju.