/* */

'TE u Pločama je imperativ! Bez obzira na posljedice i protivnike!'

Autor: Ljubica Foškulo Autori fotografija: Greenpeace

'Hoće li Hrvatska izgraditi termoelektranu u Pločama ili će ustuknuti pred žestokim otporima lokalnog stanovništva gradnji takvog “ekološkog monstruma” na ušću Neretve? I to unatoč uvjerljivim dokazima stručnjaka da će se ovaj dio Hrvatske vrlo brzo suočiti s vrlo ozbiljnim energetskim problemima', stoji u članku Slobodne Dalmacije.

'Bez uključivanja u elektroenergetski sustav jednog novog stabilnog izvora struje – a to nisu ni hidro, ni vjetro, ni solarne elektrane, jer ovise od izdašnosti vode, vjetra i sunca, nego termoelektrana, bilo na ugljen ili plin – HEP neće moći potrošačima u budućnosti osigurati kvalitetnu opskrbu strujom', tvrdi se u članku Slobodne Dalmacije.

U istom se konstatira kako tako više ne ide te da je gradnja TE na ugljen ili plin Dalmaciji imperativ, ma koliko se svi odreda suprotstavljali takvoj investiciji. Ujedno pišu kako Pločani u startu rade preveliku pogrešku izlaskom na ulice gdje žele opstruirati planove odmah u početku, umjesto da od investitora traže dokaze da će TE biti građena po najnovijim ekološkim standardima kakvi se primjenjuju u najrazvijenijim i ekološki osviještenim zemljama. 'Nije nepoznato da postoje takve elektrane u središtima velikih gradova koje ne samo da ne ugrožavaju arhitektonske vizure, nego i minorno zagađuju okoliš', navode u članku.

Prenijeli su i riječi energetskog stručnjaka Ivana Galetića, koji je naglasio da ne želi lobirati za ili protiv navedene TE, ali je dao usmjerenje građanima Ploča na čemu bi trebali inzistirati prilikom gradnje iste. ' Ovo bi trebali biti uvjeti za njezinu gradnju: kao prvo, osigurati zatvorene skladišne kapacitete za ugljen. Investitor mora predočiti precizne podatke o emisijama u zrak dušikovih i ugljikovih oksida, krutih čestica i sumpora, te ekspertize o mogućim posljedicama za zdravlje koje će dati medicina, kao i poljoprivredni stručnjaci', riječi su Galetića.

Ujedno se navodi kako je riječ o gradnji TE snage 1600 MVV u uvali Dobrogošće.

Josip Jurčević je rekao kako je riječ o najmodernijoj tehnologiji, najmodernijem postrojenju, bez obzira na cijenu izgradnje te naveo Njemačku kao primjer. 'Na isti ugljen i uz istu tehnologiju u Njemačkoj državi se koriste i grade danas postrojenja i ovog tipa, ove tehnologije. Ovo je vrhunac tehnologije koja je dosegnuta danas i bit će sigurno u trendu i aktualna sljedećih 20-30 godina', kazao je Josip Jurčević, direktor tvrtke “Luka Ploče energija”.

Cijeli članak pročitajte ovdje.