/* */

TE na ugljen promašena investicija? Musa: Učimo na primjeru Slovenije!

Autor: Ljubica Foškulo Autori fotografija: te-sostanj.si

Ana Musa je obznanila kako se sve brojnijoj podršci Građanske inicijative priključila i zelena Udruga iz Slovenije. Pri tom nije izostavila spomenuti slovenski primjer gdje se razmatra o odustajanju od TE na ugljen Šoštanj 6, iako je već gotovo izgrađena. Ponukani navedenim, odlučili smo detaljnije izložiti situaciju koja je zadesila Slovence s gradnjom TE.

'U kampanju smo dobili mnoge zelene udruge iz Hrvatske, ali i Slovenije. Uz nas je i najveći protivnik slovenske termoelektrane Šoštanj, Vili Kovačič. Naš problem prezentira Slovenskoj javnosti pod nazivom: „800 MW termoelektrana, v najlepšem delu Dalmacije, in Delti Neretve! ''. Smatra da  Slovenska TE ima mnogo sličnosti sa“ našom“, samo je manje snage', kaže Ana Musa na svom blogu. Ujedno navodi kako bi Hrvatska barem trebala učiti na njihovoj pogrešci. 'Slučaj Slovenije uistinu predstavlja jasno upozorenje svima koji zagovaraju gradnju novih TE na ugljen', izjasnila se.

Na osnovu ovih izjava, odlučili smo detaljnije izložiti problematiku s kojom se nosi Slovenija.

Problematika TE na ugljen Šoštanj 6

Naime, TEŠ 6 je naziv pod kojim se u Sloveniji gradi termoelektrana na ugljen Šoštanj, snage 600 MVV i koja se ujedno smatra najvećim slovenskim energetskim projektom. No, projekt  se našao u velikim problemima te se u zadnjim fazama izgradnje razmatra i o odustajanju od puštanja TE u pogon obzirom na neplanirani rast investicija tijekom izgradnje koji je doveo u pitanje opću isplativost cijele priče.

O čemu se radi? Naime, Slovenija se odlučila na gradnju TEŠ 6 iz više razloga. Prvotno, osnovna funkcija spomenute TE bila je da postupno zamijeni pet već postojećih blokova, koji su u današnje vrijeme tehnološki zastarjeli i ekonomski nepovoljniji što je već rezultiralo prestankom rada pojedinih jedinica. Tako je gradnja novog bloka TEŠ 6 postala važnim dijelom Nacionalnog projekta, a njihova baziranost na ugljen  kao pogonsko gorivo ne čudi, obzirom da ga ne bi trebali uvoziti, kao što je slučaj u Hrvatskoj, već bi koristili domaći.

Gdje su nastali problemi? Problemi su nastali prilikom gradnje gdje je došlo do očitih nepredviđenih dodatnih troškova. Tako se početno planirana investicija u iznosu od 600 milijuna eura, prema nedavno objavljenim proračunima same slovenske Vlade, popela na čak 1,4 milijarde eura, s čime bi rad slovenske TE generirao godišnji gubitak od čak 50 milijuna eura. Takvo enormno povećanje troškova, dovelo je u pitanje isplativost cijelog projekta te povuklo tezu kako je riječ o propaloj investiciji  obzirom da prema tim računicama ispada kako bi se više isplatilo kupovati struju na regionalnom tržištu nego je proizvoditi u elektrani na ugljen.

Ujedno, izgradnja bloka TEŠ 6 u Sloveniji, izrasla je u međudržavni prijepor Francuske i Slovenije obzirom da je Holding Slovenske elektrane (HSE) nagomilao milijunski dug prema francuskoj korporaciji Alstom, koja  je bila zadužena za nabavku vrijedne opreme za novi energetski blok. U ispitivanje nagomilanih troškova, bacila su se i slovenska državna tijela koja ispituju transparentnost poslovanja Holdinga kao i čelnika navedene termoelektrane. Projekt već kasni, a s druge strane iz ministarstva infrastrukture pljušte upozorenja kako bi zaustavljanje projekta uzrokovalo veliku financijsku štetu jer bi morali odmah vratiti kredite.

Bilo da je riječ o 'mutnim' poslovima ili ne, sami prijepori oko navedene TE koja je dovela u pitanje i energetski razvoj Slovenije, potaknuli su kritike kako se ispustilo novac uložiti u obnovljive izvore energije na uštrb jednog, kako kažu, 'neobnovljivog' ulaganja.

Zelena akcije iz Istre je prilikom ovog slučaja također pružila reakciju priopćenjem u kojemu navode kako bi sličan scenarij mogao očekivati i Plomin C. 'Ukoliko je „Šoštanj 6“, koji bi koristio domaći ugljen, neisplativ za Sloveniju, jasno je da će „Plomin C“ na uvozni ugljen biti još neisplativiji. U prilog tome, prema neslužbenim informacijama koje smo dobili iz samoga HEP-a, za ulaganje u TE „Plomin C“ gotovo da i ne postoji interes među investitorima. Još jednom upozoravamo Vladu kako je vrijeme da odustane od TE „Plomin C“ te da privuče investicije koje će poboljšati energetsku učinkovitost i povećati korištenje obnovljivih izvora energije', napisali su u siječnju ove godine.

S druge strane, Ana Musa je uvjerena kako je riječ i o slučaju koji bi trebao služiti kao dobar primjer i Pločama obzirom da se želi izgraditi TE na pogonsko gorivo koje bi pritom trebali, za razliku od Slovenije, i uvoziti.

Ljubica Foškulo