Ploče kao kruzing destinacija uz korištenje obnovljive energije? Evo kako!

Autor: Ljubica Foškulo Autori fotografija: ploce.hr/DD kolaž
S jedne strane Luka Ploče d.d. želi instalirati termoelektranu za razvoj Ploča i cijele doline Neretve, a s druge strane Lučka uprava prijavljuje poprilično kontradiktorne EU projekte vezane uz razvoj kruzing destinacija i obnovljive izvore energije. Ispitali smo taj smjer razvoja kojim očito planira ići Lučka uprava kao i ponuđena alternativna rješenja za razvoj našeg područja.

Da netko spomene razvoj kruzinga u Pločama, zasigurno bi se među prvim pitanjima nametnulo koliko se jedna takva ideja uopće uklapa u kontekst lučkog područja i sliku gdje luka formira prve dojmove na spomen našeg  Grada. Neupitno, zbog nje su Ploče i nastale i čini osnov razvoja već dugi niz godina. No, kada Lučka uprava prijavi na EU fondove projekt razvoja kruzing destinacije i na svom području želi implementirati tehnologiju obnovljivih izvora energija, dok njen koncesionar na istom području želi izgraditi termoelektranu, onda se pojavi interes i pitanje:  Koliko je uopće moguće uklopiti  takve djelatnosti i viziju u lučkom sustavu zbog kojeg se Ploče i ne doživljavaju atraktivnom destinacijom za razvoj turizma? U Lučkoj upravi odgovaraju: A zašto ne?

Naime, Lučka uprava već je aplicirala dva projekta na natječaje EU fondova. Zaintrigirani temom kruzinga, kao i obnovljivim izvorima energije, koje čine baznu temu projekata i svojevrsnu protutežu gradnji termoelektrane, ispitali smo o čemu je točno riječ i koliko su Ploče uopće bliske razvoju takvog sektora. Drugim riječima, je li već ponuđena alternativa termoelektrani?

Luka Ploče d.d.smatra da jetermoelektrane naugljen jedini spasza Ploče i DolinuNeretve.

Ploče kao destinacija za male kruzere? Evo kako!

'Lučka uprava je aplicirala na EU fondove s projektom razvoja i upravljanja kruz destinacijama. S projektom smo zapravo okupili sve komponente koje su obuhvaćene u takvom turističkom aranžmanu i to je ono što planiramo modelirati: ponudu u smislu paket aranžmana koja obuhvaća servisne i turističke elemente. Drugim riječima, želimo formirati model upravljanja kruzing destinacijama u kojemu bi sudjelovati svi subjekti nadležni za to područje. Ploče bi se također uvrstile kao destinacija za male kruzere', pojasnila je ravnateljica Lučke uprave, Deša Rathman.

Ploče, kako kaže, itekako imaju sve raspoložive potencijale za razvoj ovakvog sektora, a smatra da bi upravo razvojem kruzinga Grad doživio potreban procvat u brojnim pratećim djelatnostima, a zanimljivo, s istom tezom se brani i argumentira gradnja termoelektrane. 'Naime, cilj ovakvog projekta podrazumijeva i jedan sveobuhvatni razvoj turističkih i srodnih djelatnosti kao što su ugostiteljstvo, transportna usluga i lučke djelatnosti, a spoj kruzinga s lučkim uslugama, nešto je što se nameće kao prirodni odabir u maksimalnom korištenju svih raspoloživih potencijala', kaže Rathman.

Kako se ovaj projekt uklapa u područje Ploča? 'Naravno da se uklapa. Ovdje postoje svi temelji i resursi za razvoj kruzinga. Projekt bi ponudio model upravljanja destinacijom na razini pojedine destinacije, ali i na razini regionalnog tržišta koje obuhvaća cijeli Jadran. U planu je i Ploče uvrstiti u destinaciju za male kruzere koje bi zasigurno obogatile aranžmane, posebno u kategoriji luksuznih kruzera. To se zapravo izvrsno uklapa u trend razvoja kruzinga jer sve više dolaze do izražaja manje destinacije koje do sada nisu bile poznate turistima. Ovdje su u blizini neretvansko ušće, Baćinska jezera, Međugorje, Mostar – zar nije logično da je sva ta područja najlakše posjetiti pristankom u pločanskoj luci obzirom da je najbliža morska destinacija ovim područjima?', kaže Rathman.

Ujedno nadodaje kako je za male kruzere karakteristično i kratkoročno zadržavanje, te posjeta brojnim odredištima. Ploče bi bile samo jedna od postaja i njihov interes za prirodu i razna bogatstva koja se nude u okolici, svakako bi obogatilo i kompletiralo turistički sadržaj. 'Naime, strateška marketinška koncepcija, usmjerila bi razvoj Ploča u smislu tranzitne kruz destinacije, uglavnom za manje luksuzne kruzere, što bi Gradu donijelo jedno novo razvojno usmjerenje koje se može samo unaprjeđivati dalje', zaključuje Rathman.

Obnovljivi izvori energije na lučkom području? Evo kako!

Nije samo kruzing poprilično kontradiktoran smjeru razvoja kojeg podrazumijeva TE. Naime, drugi prijavljeni EU projekt Lučke uprave vezan je uz korištenje obnovljivih izvora energije koji se često javljaju u diskusijama onih koji ne vide razvoj Ploča u gradnji termoelektrane na ugljen.

Po projektu korištenja obnovljivih izvora energije kojim su aplicirali, Lučka uprava je napravila početni korak koji također , ukoliko se prihvati od strane EU, otvara prostora za daljnji energetski razvoj u lučkom području i pružanja jedne sasvim nove perspektive i vizije koja dovodi u pitanje instalacije poput termoelektrana na ugljen. Tako bi po navedenom projektu, kruzeri kao i brojni tranzitni brodovi koji pristaju u luci, na vezovima imali tehnologiju visokonaponskih kopnenih priključaka koja se smatra jednom od najučinkovitijih metoda u minimizaciji štetnih učinaka brodskih emisija tijekom njihovog boravka u lukama. 'Osnovni joj je zadatak brzo i jednostavno spajanje brodske električne mreže na kopnenu bez prekida u napajanju brodskih sustava nakon čega se svi brodski elektroagregati gase čime prestaje emisija štetnih tvari', pojašnjava Rathman navodeći kako je efikasnost dvostruka.

Uz zadovoljavanje strogih ekoloških normi , brodovlasnicima bi se ujedno pružila ekonomski isplativa alternativa trošenja propisanog skupog goriva. 'Ovo je smjer kojim bi trebale ići sve luke EU obzirom da se implementacijom ovakve tehnologije nudi jeftinija i 'čišća' struja usklađena s Direktivom EU, a svakako je riječ i o nečemu što bi bilo puno privlačnije brodarima', navodi uz napomenu kako je riječ o dugotrajnom procesu gdje je teško odrediti isplativost takve investicije zbog čega bi bile nužne i opsežne studije ukoliko EU fondovi daju zeleno svjetlo projektu. Ujedno navodi kako je čak 50 - 80 tisuća m2 površine u luci raspoloživo za postavljanje solarnih panela.

Na upit kako tumači različite razvojne smjerove kojima očito idu Luka Ploče d.d. i Lučka uprava, odgovara jednom zanimljivom informacijom. Naime, ideju za razvoj obnovljivih izvora energije je potencirala Luka Ploče d.d., no nije ju sprovela do kraja, što je pak odlučila napraviti Lučka uprava. 'Luka Ploče d.d. je pokrenula ovaj projekt korištenja obnovljivih izvora energije. Zapravo, lučka uprava je samo prihvatila njihovu ideju i nastavila je razvijati', kaže Rathman.

Lučka uprava imajednu sasvim druguviziju razvoja Pločai Doline Neretve

Termoelektrana ili alternativa?

Nakon što smo ispitali ove zanimljive EU projekte koje uvelike umanjuju važnost termoelektrane na ugljen kao nužan i jedini spas naše doline,  kako za istu navode investitori, upitali smo Rathman i za mišljenje o navedenoj tezi.

'Zar uistinu termoelektrana mora spašavati dolinu uz ovoliki broj razvojnih alternativa, a da ne spominjemo još  npr. i razvoj znanstvenog, kongresnog i drugih oblika turizma te razvoj luke kao logističkog i trgovačkog centra, ali i raznih oblika lakše industrije. Jasno mi je da se u ovo doba recesije investicije prihvaćaju uz manje kritičnosti, ali smatram da su ove odluke sada ključne jer smo u vremenu kada do izražaja treba doći korištenje prihvatljivih potencijala koji će dugoročno odrediti budućnost i sudbinu ovog kraja. Drugo je, pak, pitanje zašto smo tek danas na početku i što se radilo do sada, pa se uopće došlo do situacije biranja između ekstremnih opcija razvoja. Ovaj resurs zasigurno zaslužuje sveobuhvatne razvojne strategije koje će uzeti u obzir sve relevantne elemente i sve zainteresirane strane od kojih je društvena zajednica na prvom mjestu te na taj način odrediti razvojni optimum. Gdje su te razvojne strategije i zašto ih ovaj resurs treba tek izgraditi umjesto nadograđivati, pitanje je koje se odnosi na rad naših prethodnika, ali naša je uloga u ovom trenutku da barem djelomično nadoknadimo propušteno', zaključuje Rathman.

Ljubica Foškulo