Zašto bismo trebali dati prednost ‘funkcionalnom treningu’?

Autor: dubrovackidnevnik.hr
Tjelesna aktivnost jedna je od najbitnijih stavki koja utječe na dugovječnost, zdravstveni status i kvalitetu života. Međutim, većina nas (osim profesionalnih sportaša) ne živi samo da bismo vježbali. Vježbanje je neophodno, ali nije svrha života, već odličan način da održimo ili poboljšamo njegovu kvalitetu.

Današnja dinamična svakodnevica često nas dovodi do mnogih bolnih stanja, ozljeda i preranih disfunkcija određenih zglobnih struktura i mišića u tijelu. To je jedan od glavnih razloga zašto nam je svima potreban ‘funkcionalni’ tip treninga.

Prije nego što objasnimo svrhu i metodiku treninga koji je danas trend zvati ‘funkcionalnim’, želimo napomenuti da je SVAKI trening funkcionalan, ako odgovara vašem trenutnom fizičkom stanju i ciljevima. Drugim riječima, i biceps pregib je funkcionalna vježba ukoliko radite na jakosti ili povećanju mišićne mase izolirajuće mišićne skupine. Ekstenzija natkoljenice, odnosno opružanje noge u zglobu koljena na trenažeru je također funkcionalna vježba, ukoliko npr. nakon ozljede koljena želite pojačati tonus mišića natkoljenice i brže se vratiti svakodnevnim aktivnostima ili sportu. 

Što je to funkcionalni trening

Prije svega da definiramo funkcionalan pokret. To je pokret koji nam pomaže u ostvarenju nekog cilja, a u skladu je s temeljnim obrascima kretanja i ne šteti zdravlju.

Funkcionalni trening stoga podrazumijeva istovremeno razvijanje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti pojedinca, te njihov utjecaj na sastav tijela. Jedan od glavnih principa takvog tipa treninga je treniranje samog pokreta, a ne samo mišića. Takav princip treninga uvelike poboljšava performanse u svakodnevnim aktivnostima.

Kada bismo obratili pozornost na pokrete koje obavljamo kroz dan, od ustajanja iz kreveta pa do odlaska na spavanje, primijetili bismo da ponavljamo određene pokrete koje naizvamo ‘temeljni obrasci kretanja’. Oni su neophodni za kvalitetan život, a tu spadaju:

• podizanja

• spuštanja

• povlačenja

• potisci

  • rotacije / antirotacije
  • translacije

Fokus funkcionalnog treninga je upravo na obuhvaćanje svih gore navedenih kretanja. Također je važno napomenuti da funkcionalni trening treba uključiti bilateralne (oba ekstremiteta istovremeno) i unilateralne (svaki ekstremitet zasebno) vježbe. Često postoje asimetrije u jakosti između lijeve i desne strane tijela, zbog čega bi trebalo uključiti unilateralne vježbe, kako jača strana ne bi kompenzirala nedostatke druge strane.

Funkcionalne vježbe su osmišljene na način da bi razvile vaše mišiće kako bi lakše i sigurnije obavljali svakodnevne aktivnosti, poput nošenja namirnica iz trgovine, kućanskih poslova ili igranja u parku s djecom.

Trener svakako treba paziti da ista vježba može za jednu osobu biti odlična, a za drugu loša (ovisno o stupnju utreniranosti, tjelesnim nedostacima, motoričkim sposobnostima, itd.). Zato je bitno odabrati odgovarajuću vježbu za svaku osobu. Bit ‘funkcionalnog’ treninga je odabrati upravo one vježbe koje će klijentu u danom trenutku biti funkcionalne - uzevši u obzir njegov cilj i trenutni status utreniranosti.

Od čega se sastoji ‘funkcionalni’ trening

Tijekom ‘funkcionalnog’ treninga prolaze se sve komponente (mobilnosti, stabilnost, fleksibilnost, mišićni sustav i kardio - odnosno aerobni kapaciteti). Takav pristup dovodi do optimalnog sastava tijela, s time da klijent naravno, pazi i na prehranu.

Kako bi se što bolje pripremili za svakodnevne zadatke, pokreti u treningu bi se trebali provoditi u svim ravninama (sagitalnoj – npr. veslanje u pretklonu, frontalnoj – npr. bočni iskorak i u transverzalnoj – npr. bacanje medicinke u stranu s rotacijom).

Funkcionalne vježbe obično koriste više zglobova i brojne mišiće. Primjer jedne vježbe koju svakodnevno izvedete mnogo puta jest upravo - čučanj. Stoga je čučanj (s vlastitom težinom, šipkom, girjama, bućicama itd.) funkcionalna vježba, jer trenira mišiće koji se koriste kada se podižete i spuštate sa stolice ili podižete predmete s poda.

Savjet Body Balance tima

Trenirajući mišiće za rad na način na koji rade u svakodnevnim zadacima, pripremate svoje tijelo da bude učinkovito u raznim uobičajenim životnim situacijama.

Ukoliko ste početnik, dobro je započeti trening s vježbama koristeći vlastitu tjelesnu težinu, te naučiti pravilno disati i aktivirati mišićne skupine koje su često zbog sjedilačkog načina života ‘uspavane’. Kada postajete spremni za veći izazov, trener dodaje više otpora (teži utezi, jače gume itd). Tu je svakako i optimalan raspored vježbi u treningu, te progresija kroz vrijeme. Zato pazite da svoje tijelo predate stručnoj osobi koja će dobro znati ocijeniti vaše trenutno stanje i potrebe, te prema tome isplanirati trening.

Ako i vi želite skladno funkcionalno tijelo, te nesmetano obavljanje svakodnevnih aktivnosti, javite nam se na 095 4252 101. Detalje o nama i našem radu te novosti, možete vidjeti i na našoj web stranici www.gym-bodybalance.hr.

Vidimo se na treningu!

Popularni Članci