Sedam savjeta prije nego potražite novi posao
Jaime Petkanics, savjetnica za razvoj karijere i jedna od osnivačica portala The Prepary savjetuje da vodite računa o sedam stvari prilikom potrage za boljim poslom:
1) Želite li stvarno napustiti trenutni posao?
Petkanics kaže da jedan loš dan na poslu nije dovoljno dobar razlog da počnete tražiti novi posao. Ali ako se jedan dan pretvori u 'nekoliko dana zaredom', a vi ne možete učiniti ništa kako biste to promijenili, to je druga priča.
"Zamislite nedjeljno poslijepodne“, kaže. „Provodite li nedjeljno poslijepodne u grču pri pomisli na novi radni tjedan ili vam je drago pri pomisli da on slijedi? Naravno, nećete se svake nedjelje veseliti početku radnog tjedna, ali ako osjećate veliku nelagodu nervozu i strah iz tjedna u tjedan, a ne možete ništa učiniti kako biste to promijenili, vrijeme je da počnete razmišljati o promjeni.“
2) Važna je kvaliteta prijave, a ne broj prijava
Iako je ovo općenito pravilo, zaposlena osoba vjerojatno si može priuštiti veću izbirljivost kada je u pitanju izbor novog posla. Dobro promislite na koje ćete se oglase za posao javljati. Neka to budu samo oni poslovi koje biste zaista voljeli raditi i da vas pomisao na to jako veseli, kaže Petkanics. Nemojte gubiti vrijeme na one poslove za koje niste u potpunosti kvalificirani ili sigurni da biste ih mogli dobiti. Ne želite svoj sadašnji posao zamijeniti za isti takav – tražite bolje.
"Umjesto da se prijavljujete na stotinjak oglasa i čekate povratnu informaciju, prijavite se na 10 oglasa koji su vam stvarno privukli pažnju i pokušajte uspostaviti kontakt s ljudima koji tamo rade, kako biste se uvjerili da je netko stvarno pogledao vaš životopis. Radije uložite više truda u ovih 10 prijava, nego da površno pošaljete molbe na 50 oglasa.“
3) Neka potraga za poslom postane dio vaše rutine
Dajte svojoj potrazi za poslom jednaku važnost kao da je u pitanju poslovni sastanak ili važan posao: postavite zadatak i držite ga se.
„Ako dolazite na posao u 9 sati, ustanite ranije i vrijeme prije polaska na posao iskoristite za pregledavanje oglasa, a zatim nastavite s rutinom“, savjetuje Petkanics. „Morate izdvojiti vrijeme. Koliko vremena i kojim tempom, ovisi o vama, ali uvrstite tu obavezu u svoj raspored jednako kao što biste uvrstili sastanak s klijentom ili šefom.“
4) Budite oprezni kada dogovarate termin razgovora za posao
Novom potencijalnom poslodavcu morate pokazati da ste fleksibilni, ali pritom ne smijete biti nepofesionalni prema sadašnjem poslodavcu.
Petkanics predlaže da intervju pokušate dogovoriti rano ujutro ili kasno poslijepodne, ako je ispitivač slobodan. „Ako to niste u mogućnosti učiniti, nastojite isplanirati slobodan dan kako biste u svoje privatno vrijeme mogli odraditi razgovor. Nemojte lagati nijednom poslodavcu jer bi vam se to moglo obiti o glavu, kako na sadašnjem tako i na novom poslu.“
5) O razgovorima za posao ne pričajte s kolegama
„Nikad ne znate tko bi mogao prenijeti tu informaciju dalje“ kaže Petkanics, „Stoga je najbolje da nikome ništa ne govorite, čak i ako je u pitanju kolega s kojim imate odličan odnos i djeluje kao osoba od povjerenja.“
To se odnosi i na svaku prepisku na vašem računalu. Nemojte se dovesti u situaciju da potencijalnom novom poslodavcu šaljete e-mail s računala na poslu, makar bio u pitanju i vaš privatni e-mail. Sve zadatke takve vrste odradite u privatno vrijeme na svom kućnom računalu.
6) Nemojte navoditi preporuku aktualnog poslodavca
Osim ako ste zaposleni na određeno i točno znate kada prestaje vaš radni odnos, nikada nemojte aktualnog šefa navesti kao kontakt osobu za preporuku.
„Budući poslodavac to će razumijeti“ kaže Petkanics. „Ponekad ćete u prijavi na oglas moći napisati 'najljubaznije Vas molim za diskreciju', ali ako to nije slučaj radije nemojte spominjati aktualnog poslodavca. Na razgovoru za posao jednostavno objasnite da vaš trenutni poslodavac ne zna da tražite drugi posao te da zato i ne može dati preporuku.“
7) Budite diplomat i profesionalni
Petkanics kaže da je jedna od najgorih stvari koju možete napraviti na razgovoru za posao govoriti loše o svom trenutnom poslodavcu, jer to i o vama kao zaposleniku ne govori ništa dobro.
Umjesto toga, koncentrirajte se na razloge zbog čega želite raditi baš za ovu tvrtku. „Možda ta tvrtka mnogo ulaže u rast i razvoj, a to je nešto što vama trenutno nedostaje“ kaže Petkanics. „Objasnite potencijalnom novom poslodavcu da tražite mjesto gdje ćete moći razvijati svoje vještine i gdje ćete imati više prilike za dokazivanje, te da su vas privukle mogućnosti koje on nudi svojim zaposlenicima.“
„Trebali biste biti iskreni“ zaključuje Petkanics, „Ali pobrinite se da ostavite dojam profesionalne osobe i nemojte nikoga obezvrjeđivati.“