Prije 30 godina napravljena prva transplatacija koštane srži u Hrvatskoj
Prva transplantacija alogene koštane srži učinjena je u KBC-u Zagreb u veljači 1983., a prva transpalntacija krioprezervirane autologne koštane srži pet godina poslije, u ožujku 1988. godine. Obje transplantacije su specifične po tome što su prve takve vrste učinjene u ovom dijelu svijeta, u vrijeme kada takvi programi liječenja još nisu postojali u velikom dijelu mnogo razvijenijih zemalja Europe.
Program transplantacije koštane srži bio je veliki korak u liječenju bolesti krvi i krvotvornih organa, ali i veliki korak za hrvatsku medicinu koja je uspjehom ovih složenih i zahtjevnih transplantacija dobila poticaj za daljnje razvijanje programa kao i drugih medicinskih grana. Liječenje se stalno unaprjeđuje novim metodama i svjetskim dosezima struke, koje prate i u kojima sudjeluje stručni liječnički tim Zavoda za hematologiju.
Osam godina nakon prve transplantacije od srodnog podudarnog davatelja, 1991. godine provedeno je i prvo liječenje transplantacijom od nesrodnog podudarnog darovatelja, a uvedene su i nove metode transplantacije matičnih stanica iz periferne krvi. Iste godine učinjena je prva transplatacija krvi pupkovine, prva u svijetu u liječenju kronične mijeloične leukemije.
Tijekom proteklih 30 godina transplatacijom je, ističu iz Zavoda, liječeno više od 2000 bolesnika, mnogi su izliječeni od svoje inače neizlječive bolesti. Liječenje je trajno unaprijeđivano novim metodama kao što je transplatacija matičnih stanica iz periferne krvi te iz krvi pupkovine. Uvedeno je liječenje transplatacijom od nesrodnog davatelja koštane srži što je potaklo osnivanje i razvoj Hrvatskog registra dobrovoljnih darivatelja u čemu je veliku ulogu imala i Zaklada Ana Rukavina.