Mitovi o pivu u koje i sami vjerujete

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Nitr, Fotolia
Pivo je drugo najpopularnije piće na svijetu nakon čaja, a prosječni Hrvat godišnje popije 80 litara ovog pića. Ipak, uz pivo se često vežu različita vjerovanja i mitovi

Pivo je nezdravo
U posljednjih 30 godina znanstveni dokazi sustavno govore u prilog spoznaji kako umjerena konzumacija alkoholnih pića smanjuje stopu smrtnosti, posebice kada je riječ o kardiovaskularnim bolestima. Razotkrivanjem brojnih supstanci koje se prirodno nalaze u pivu i ovo je omiljeno piće došlo u žarište interesa brojnih znanstvenika. Niz studija pokazao je kako umjerena konzumacija piva može pridonijeti prevenciji karcinogeneze, osteoporoze, dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnih bolesti te kognitivnog slabljenja u starijoj dobi. Ne treba zanemariti ni opuštajući učinak alkohola i hmelja te posljedično smanjenu razinu stres, a što igra bitnu ulogu u razvoju bolesti današnjice koje su povezane s načinom života.

Pivo doprinosi gubitku tekućine iz tijela

Više od 90 posto piva je voda, stoga se ono može smatrati dnevnim doprinosom unosu tekućine. Velika krigla piva volumena pola litre sadrži približno 10 grama alkohola. Sadržaj alkohola doprinosi dehidraciji, odnosno pojačanom lučenju tekućine iz tijela. Međutim nakon što se iz tijela izluči približno 80 mililitara tekućine, uslijed konzumacije pola litre piva, i dalje ostaje više od četiri decilitra koji pridonose hidraciji tijela. Žestoka alkoholna pića nemaju takvu računicu jer potiču pojačano izlučivanje tekućine i dehidraciju tijela, a ne pridonose hidraciji.

Pivo deblja
Uvriježeno je vjerovanje da pivo deblja odnosno da uzrokuje nastavak tzv. pivskog trbuha. Uzmemo li u obzir energetsku vrijednost koja je na razini mlijeka ili prirodnog soka od naranče, možemo zaključiti da to uopće ne mora biti istina. Na postojanje 'pivskog trbuha' utječe jedino količina piva ili bilo kojeg drugog pića ili hrane koju konzumiramo, ali i način života. Ne postoji mehanizam koji bi utjecao na skladištenje masti u predjelu trbuha uslijed konzumacije piva. Drugim riječima, ako se pridržavate preporuka, nema rizika od povećanja tjelesne mase ili pojave trbuščića.

Cijeli tekst pročitajte na T-portalu.

Popularni Članci