Mislite da se zdravo hranite? Ovo će vas razuvjeriti
Uz toliko informacija, ali i dezinformacija koje su danas dostupne po pitanju zdrave prehrane, nije nimalo lako zdravo se hraniti. Vrlo često, u želji da se zdravo hranimo, potpuno nesvjesno činimo česte pogreške koje, posve neočekivano, narušavaju zdravlje
Vjerujete da za sve vrijedi isti način prehrane
Vegetarijanstvo, veganstvo, sirova hrana ili pak dijeta paleo – specifične dijete predmet su brojnih rasprava, no činjenica je da ne odgovara ista prehrana svakome. Ono što odgovara vama ne mora nužno odgovarati i ljudima oko vas, a vrijedi i obratno. Ova filozofija poznata je pod nazivom bioindividualnost, a dobra je vijest ta da se njome može lako upravljati, a valja obratiti pažnju na to što i kako jesti te naučiti što najbolje odgovora vašem organizmu, piše Huffington Post.
Mislite da masnoće debljaju
Ova teorija potječe iz loše provedenih i loše analiziranih istraživanja tijekom 80-ih godina prošloga stoljeća, a činjenica je da kada se masnoće potpuno izbace iz prehrane, pretilost naglo poraste. Zašto? Zato što sve što je eliminirano iz prehrane mora biti nadoknađeno, a mast se često zamjenjuje oblicima skrivenih šećera. Istina je da su našem tijelu potrebne masti, zajedno s dobrim ugljikohidratima i zdravim proteinima kako bi organizam funkcionirao, a na optimalnoj razini i održavalo zdravu tjelesnu težinu. Također je istina da se u mnogim slučajevima dodavanjem dodatnih dobrih masti u prehranu zapravo pomaže prilikom gubitku kilograma.
Konzumirate hranu bez glutena i ostalu 'zdravu' brzu hranu
Činjenica je da namirnice na čijoj ambalaži piše da ne sadrže gluten, da su iz organskog uzgoja, sirove ili nešto slično što odgovara trenutačnim prehrambenim trendovima, ne znači da je ta hrana automatski i zdrava. Neka od takve hrane može sadržavati i više šećera nego zaslađena gazirana pića. Stoga, ako želite učiniti uslugusvom zdravlju, počnite pažljivo čitati što piše na ambalaži, posebice sitnim slovima.
Branite si omiljenu hranu
Što si više branite određenu hranu, to je više želite. Zdrava prehrana ne odnosi se na strogo odricanje ili drastično mijenjanje svakog aspekta života. Važno je naučiti kako uživati u onome što volite na zdrav način. Sladoled je dobar primjer. Ako ga volite, zašto ne biste probali smrznuti jogurt. Volite čokoladu? Ona je zapravo dobra za zdravlje, no ono što je loše je dodani šećer. Većina čokoladica sadrži previše šećera, pa stoga upravo na tu stavku u sastavu treba obratiti pažnju. Ne morate se nužno odreći onoga što volite kako biste živjeli zdravo. Ključ je u umjerenosti.
Cijeli tekst pročitajte na t-portal.hr.