Auto iz uvoza ili domaći rabljeni? Evo što je isplativije i sigurnije
Automobili uvezeni iz inozemstva i dalje su vrlo popularni. Provjera povijesti vozila i kupnja automobila samo su početak formalnosti. Nakon transakcije potrebno je uvesti automobil u državu, prevesti dokumente, platiti trošarinu te registrirati i osigurati vozilo.
Tražite li odličnu ponudu ili najbolju dugoročnu investiciju, razumijevanje ključnih razlika između uvoznih i domaćih rabljenih automobila može vam pomoći da kupite pametnije. Analizirajmo čimbenike koje treba uzeti u obzir pri donošenju ove važne odluke.
Prednosti i nedostaci domaćih automobila
Automobile proizvedene u Europi nazvat ćemo domaćim automobilima. Isti nude nekoliko prednosti kao što su prilagođenost lokalnim uvjetima vožnje, visokokvalitetni inženjering i obično bolja postprodajna usluga i dostupnost dijelova, a iste možete potražiti u salonu rabljenih vozila AutoZubak. Također imaju tendenciju veće preprodajne vrijednosti unutar svojih matičnih zemalja.
Međutim, ovdje priči nije kraj; spomenimo i neke nedostatke od kojih se neki mogu očitovati u višoj kupovnoj cijeni u usporedbi sa stranim markama (u “strane marke” ubrajamo one s istoka i zapada), ograničenim inovacijama u nekim modelima i ponekad manjem broju opcija u pogledu dizajna ili značajki. Općenito govoreći, domaći automobili, pa čak i ako su rabljeni, nude veliku dozu pouzdanosti i praktičnosti, ali jasno je ne moraju uvijek biti najisplativiji odabir za svakog vozača.
Prednosti i nedostaci automobila uvezenih s istoka i zapada
Uvezeni automobili mogu ponuditi jedinstvene prednosti i stil, ali dolaze i s određenim izazovima koje vrijedi razmotriti prije kupnje.
Uvezeni automobili često donose naprednu tehnologiju, jedinstven dizajn i inovativne značajke koje možda nisu dostupne u domaćim modelima. Mnogi su poznati po izvrsnoj učinkovitosti potrošnje goriva, visokim performansama i luksuznoj privlačnosti. Uvoz vam također omogućuje pristup široj paleti modela i marki, što omogućuje personaliziraniji izbor.
Međutim, uvezeni automobili mogu biti skuplji zbog poreza, carina i troškova dostave. Održavanje također može biti skuplje, jer je teže pronaći dijelove i servis. Osim toga, nisu svi uvezeni modeli prilagođeni lokalnim uvjetima vožnje ili propisima, što može utjecati na performanse i poštivanje zakonitosti.
Domaći vs. uvozni automobili: Koji su jeftiniji za održavanje?
Domaći automobili obično imaju niže troškove održavanja jer su dijelovi jeftiniji i lako dostupni, što znači brže i jeftinije popravke. S druge strane, uvozni automobili često zahtijevaju skuplje dijelove, duže čekanje i specijalizirani servis, što dugoročno povećava troškove, osobito kod rijetkih modela.
Koji su sigurniji?
Sigurnost je važna pri kupnji rabljenog automobila, a i uvozni i domaći modeli mogu ponuditi snažnu zaštitu. Domaće marke poput Volva ili BMW rabljenih vozila često uključuju ključne sigurnosne značajke i novije tehnologije.
Uvezeni automobili poput Toyote ili Hyundai rabljenih vozila također su poznate po visokim sigurnosnim standardima i naprednim sustavima. Međutim, nemaju svi uvozni modeli iste sigurnosne značajke, stoga je važno provjeriti ocjene testova sudara i povijest određenog automobila prije donošenja odluke.
Procedure vezane uz uvoz automobila iz inozemstva
Razlikuju se procedure za kupnju i uvoz automobila iz inozemstva. Važno je, stoga, proučiti svako tržište posebno. Hrvati mogu uvesti vozilo i iz SAD-a, ali je proces znatno složeniji od uvoza iz susjednih zemalja.
Preporučujemo vam da po ovom pitanju surađujete sa specijaliziranim tvrtkama koje će riješiti sve; od dokumentacije do transporta. Nakon dolaska vozila u Hrvatsku potrebno je platiti carinu, trošarinu, PDV, prevesti dokumente, osigurati vozilo i obaviti tehnički pregled.
Ono mora biti prilagođeno hrvatskim propisima kako biste ga uspješno registrirali. Kad se sve to zbroji i oduzme, možda će vas sve to koštati isto kao da ste kupili kvalitetan rabljeni automobil s domaćeg tržitša.